كنترل تخلفات ناوگان عمومی با بازرسان نامحسوس

قم- ایرنا- رئیس پلیس راه قم گفت: بازرسان نامحسوس در داخل اتوبوس ها روزانه در مسیرهای برون شهری تردد دارند و هر تخلفی از راننده ببینند برابر قانون خودرو متوقف می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ اردشیر جمشیدی راد در گفت وگویی اظهارداشت: مسافران ناوگان عمومی می توانند در صورت مشاهده تخلف رانندگی و یا تقدیر از راننده را با سامانه 110120 به پلیس اطلاع و در كمترین زمان ممكن به موضوع رسیدگی می شود.
وی به موضوع دوربین های هوشمند در محورهای مواصلاتی اشاره كرد و افزود: دوربین های كنترل سرعت در آزادراه ها فعال هستند تخلفات رانندگی ثبت می شود.
جمشیدی گفت: این دوربین ها سرعت خودروها را ثبت و در صورت تخلف از سرعت مجاز به راننده پیامك ارسال می شود.
رئیس پلیس راه استان قم ادامه داد: توقف در سطح عبور آزاد راه ها ممنوع است اما برخی زائران و مسافران در حاشیه راه ها توقف می كنند.
وی با بیان اینكه لاین اضطراری برای توقف های اضطراری است، تصریح كرد: در آزادراه و بزرگراه توقف روی آسفالت ممنوع بوده و چنانچه خودرویی نقص فنی پیدا كرد، بایستی راننده علائم هشدار دهنده بگذارد.
جمشیدی راد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: روز گذشته شاهد افزایش 28درصدی تردد خودروهای سبك وكاهش 18 درصدی خودروهای سنگین و در مجموع 18 درصد افزایش حجم تردد در محورهای مواصلاتی قم نسبت به سال گذشته بوده ایم.
وی افزود: از آغاز طرح نوروزی تا روز گذشته با رعایت قوانین و مقررات توسط مردم تخلفات نسبت به سال گذشته 9 درصد كاهش داشته است.
رئیس پلیس راه استان قم افزود:در بحث تصادفات فوتی از آغاز طرح تا امروز حدود 100 درصد و در تصادفات جرحی حدود 25 درصد كاهش داشته ایم.
وی ابراز امیدواری كرد: مردم از هرگونه عجله و شتاب پرهیز كرده و با حركت بین خطوط و عدم استفاده از تلفن همراه و حركت غیرضروری با دنده عقب كه در حال حاضر در مبادی خروجی ها خیلی زیاد رخ می دهد نسبت به رعایت قوانین و مقررات اهتمام داشته تا توسط پلیس جریمه نشوند.
جمشیدی راد در پایان به خانواده ها نیز توصیه كرد: در توقف كنار جاده ها مراقب اطفال باشند كه به سطح جاده نروند تا ایام عید به كام شان تلخ نشود.
قم دارای هشت راه مواصلاتی اصلی و چهار راه فرعی است كه از جمله آن ها می توان به آزاد راه قم – تهران به طول ۱۳۰ كیلومتر، جاده قدیم قم – تهران، بزرگراه قم – ساوه به طول 87 كیلومتر، جاده قدیم قم - كاشان، آزاد راه قم –كاشان به طول 104 كیلومتر، آزاد راه قم - گرمسار به طول 173 كیلومتر و بزرگراه قم - سلفچگان - اراك به طول 136 كیلومتر اشاره كرد.
استان قم در شاهراه مواصلاتی 17 استان كشور قرار گرفته است.
7408/ 6133/

سرخط اخبار استان‌ها