ربیعی: شمار دفترچه های بیمه روستاییان با حمایت دولت 4 برابر شد

تهران-ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت : براساس سیاست حمایتی دولت یازدهم، خدمات بیشتری به روستاییان صورت می گیرد و اكنون شمار دفترچه بیمه صادر شده برای این قشر به بیش از چهار برابر رقم اولیه رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت تعاون، علی ربیعی به برگزاری جلسه «شورای عالی صندوق های بیمه ای و تامین اجتماعی» و «شورای عالی بیمه» اشاره كرد و گفت: در دو نشست مهم پایانی سال 94، تصمیم های مهمی اتخاذ شد.
وی اضافه كرد: مهمترین تصمیمی كه در بخش تامین اجتماعی اتخاذ شد، تصویب بودجه 720 هزار میلیارد ریالی تامین اجتماعی برای سال 95 است كه رقم قابل توجهی در شرایط اقتصادی كشور محسوب می شود.
ربیعی گفت: تصمیم در ارتباط با صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، مربوط به اقدامی بود كه روی سقف تعداد انجام شد تا بتوان جذب بیشتری از بیمه شدگان را داشته باشیم و خدمات بیشتری را به روستاییان ارائه دهیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، پیرامون تصمیم های مهم شورای عالی بیمه و صندوق های بیمه ای و تامین اجتماعی نیز گفت: داروی «رتپلیز و آلتپلیز» و كارتریج انسولین های «R و N و70.30» تولید داخل از جمله داروهایی است كه تحت پوشش قرار گرفت.
به گفته وی، سازمان تامین اجتماعی تاكنون به همه تعهدات خود بویژه در بخش مستمری بگیران عمل كرده و توانسته بودجه مورد نیاز خود را در سال 1394 تامین كند؛ پیش بینی بودجه 720 هزار میلیارد ریالی تامین اجتماعی، انبساطی و انقباظی نیست، بلكه پیش بینی واقع بینانه است تا بتوان به تعهدات خود پاسخ داد.

** بروز شدن در بخش پرداخت بدهی به بیمارستان های تامین اجتماعی
ربیعی گفت: تفاهم نامه ای در بخش درمان وخرید خدمت بین بانك مركزی و وزارت بهداشت امضا شد و توانستیم عقب ماندگی مربوط به طلب بیمارستان های دولتی را تا حدود زیادی جبران كنیم و امروز با امضای این تفاهم نامه در بخش دولتی در سازمان تامین اجتماعی به روز شده ایم.
وی افزود: بیمارستان های دولتی چنانچه اسناد خود را ارائه دهند، می توانند از طریق بانك رفاه مطالبات خود را دریافت كنند.
این مقام مسئول، پیرامون مسكن مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی نیز گفت: پیش بینی برای سال 95 رقم حدود پنج هزار میلیارد ریال بودجه است كه این رقم با وام بانكی محقق خواهد شد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به تاكیدات رئیس جمهوری در بخش بیمه سلامت و اینكه «به هیچ عنوان خدمات بیمه شدگان جدید كاهش نیابد» اشاره و یادآورشد: نزدیك به 11 میلیون نفر بیمه شدند.
ربیعی گفت: براساس مطالعات آماری و نمونه جامعه آماری كه در برخی از استان ها گرفته شد و قابل تعمیم به سایر استانهاست، مشاهده شد كه بیش از 90 درصد آنان درآمد كمتر از 10 میلیون ریال داشتند و با مفهوم بیمه و دفترچه مربوط به آن آشنایی نداشتند، اما بر اساس تبلیغاتی كه در زمینه بیمه صورت گرفت این افراد برای بیمه شدن مراجعه كرده اند.

** تحت پوشش بیمه قرار گرفتن داروی پیوند اعضا
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی یكی از تصمیم های شورای عالی بیمه را تامین داروی پیوند اعضا اعلام كرد و افزود: داروی رتپلیز از جمله داروهایی است كه تحت پوشش قرار گرفت و این دارو در بیمارانی كه دچار سكته قلبی می شوند كاربرد دارد؛ در صورت استفاده در چند ساعت اول بعد از بروز سكته، نجاتبخش جان بیماران است.
وی یادآورشد: این دارو نخستین داروی نسل جدید برای حل كردن لخته خون است كه توسط متخصصان داروسازی كشور تولید می شود و اكنون با مصوبه شورای عالی بیمه خدمات درمانی كشور، تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفت.
ربیعی خاطرنشان كرد: داروی آلتپلیز نیز از دیگر اقلام تحت پوشش است كه مورد مصرف بیماران سكته مغزی قرار دارد و در صورت استفاده در چند ساعت اول بعد از بروز سكته، نجات بخش جان بیماران خواهد شد، اما تاكنون هیچ دارویی برای این دسته از بیماران در دسترس بیمه شده ها نبود كه با این مصوبه بسیاری از بیماران از این دارو منتفع خواهند شد.
ربیعی افزود: كارتریج انسولین های R و N و 70.30 تولید داخل با سهم بیمار 10 درصد در شورای عالی بیمه تصویب شد. این دارو برای نخستین بار در ایران تولید و وارد بازار دارویی كشور شده است؛ این شكل دارویی در مقایسه با ویال های انسولین بخصوص در اطفال و افراد بالای 60 سال با توجه به سهولت مصرف، بسیار مفید است.
وی گفت: علاوه بر این، «ریتوكسی مب» كه یك داروی تعدیل كننده سیستم ایمنی است و به عنوان ضد سرطان، درمان پمفیگوس، درمان كمكی در MS و بیماران پیوندی كاربرد دارد نیز تحت پوشش قرار گرفته است.
به گفته این مقام مسئول، داروی «سرترالین» به عنوان موثرترین داروی درمان افسردگی با توجه به تولید دارو توسط متخصصان داروسازی كشور و «ژل دیلتیازم» نیز تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، دكتر سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز به تازگی اعلام كرد: دولت تدبیر و امید در سال گذشته هفت هزار و 600 میلیارد ریا از محل هدفمند سازی یارانه ها به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت كرد كه این موضوع برای نخستین بار اتفاق افتاد و در سه سال پیش از آن 1200 میلیارد ریال به این سازمان پرداخت شده بود.
نوربخش با بیان اینكه تاكنون توانسته ایم تعهدات سازمان در قبال بیمه شدگان و مستمری بگیران را به موقع انجام دهیم، گفت: به دلیل ایجاد زیرساختها و اعتمادسازی بین جامعه و اطلاع رسانی صحیح و برنامه ریزی های تدبیر شده توانستیم امسال همه تعهدات این سازمان را به موقع انجام دهیم.
وی تصریح كرد: برنامه و بودجه سال 95 سازمان تامین اجتماعی براساس برنامه راهبردی تدوین و اجرا خواهد شد؛ بررسی ها نشان می دهد 30 درصد هزینه داروها در سازمان تأمین اجتماعی مربوط به 21 قلم داروست.
اقتصام ** 1559 ** 2023

سرخط اخبار اقتصاد