آخرین وضعیت جوی و ترافیكی كشور/سامانه بارشی یكشنبه وارد كشور می شود

استانها- ایرنا- پیش بینی سازمان هواشناسی كشور نشان می دهد كه وضعیت جوی بیشتر نقاط كشور تا بعداز ظهر یكشنبه یكم فروردین 94 پایدار است و اولین سامانه بارشی سال جدید از غروب همین روز وارد كشور می شود.

به گزارش ایرنا ، مدیر پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی كشور عصر روز شنبه گفت: در اولین روز سال نو و پس از آمدن بهار، سامانه بارشی شرق سویی از شمال غرب وارد كشور می شود.
احد وظیفه تصریح كرد: این سامانه بارشی موجب بارش پراكنده در غرب و شمال غرب خواهد شد و بتدریج گستره آن سواحل مركزی و غربی دریای خزر، ارتفاعات البرز مركزی، غرب و جنوب غرب كشور را در بر خواهد گرفت.
وظیفه با اشاره به شرق سو بودن این سامانه، گفت: روز دوشنبه ضمن كاهش تدریجی بارش در شمال غرب و غرب كشور، برای سواحل شمالی، دامنه های زاگرس مركزی و جنوبی، دامنه های البرز، مركز و در اواخر وقت در شمال شرق كشور بارش پیش بینی می شود.
مدیر پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان این كه روز سه شنبه در سواحل دریای خزر، شمال شرق، جنوب، جنوب غرب و جنوب شرق كشور بارندگی رخ خواهد داد، خاطرنشان كرد: از اواخر روز یكشنبه و طی روز دوشنبه با توجه به نفوذ جریانات شمالی، دمای هوا در سواحل شمالی كشور بطور نسبی كاهش خواهد یافت.
شدت بارش روز دوشنبه در استانهای لرستان، كهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال وبختیاری، شمال استانهای خوزستان، و فارس پیش بینی شده است .
روز یكشنبه و اوایل دوشنبه دریای خزر مواج پیش بینی می شود.
روز یكشنبه به دلیل وزش باد شدید و تشكیل توده گرد و خاك بر روی كشور عراق، به تدریج سبب پدیده گرد و غبار دراستان های واقع در غرب و جنوب غرب و برخی نقاط شمال غرب كشور سبب كاهش دید افقی و كاهش كیفیت هوا خواهد شد كه این شرایط روز دوشنبه در جنوب غرب كشور تداوم خواهد داشت.
این سامانه بارشی تا اواسط هفته در كشور فعال است.
مركز مدیریت راه های كشور هم در گزارشی اعلام كرد كه براساس تصاویر دریافتی از دوربینهای نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشتهای شعب راهداری سراسر كشور، در حال حاضر به‌استثنای محورهای مسدود و ممنوع ،‌ مابقی محورهای مواصلاتی كشور باز و تردد درآنها به ‌روال عادی درجریان است.
این گزارش حاكی است در شبانه ‌روز گذشته، كل تردد ثبت ‌شده براساس آخرین اطلاعات دریافتی از 1735 ترددشمار فعال درمحورهای برون‌شهری، نسبت به روز قبل 0.7 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
همچنین سهم تردد وسایل نقلیه سنگین 10 درصد ، اوج تردد بین ساعات 16 الی 17 وكمترین تردد بین ساعات 3 الی 4 صبح صورت پذیرفته كه هموطنان با آگاهی از این موضوع می‌توانند ساعات مناسب‌تری را برای سفر انتخاب نمایند.
براساس اخبار دریافتی محور مواصلاتی تهران - فیروزكوه - هراز تنها جاده ارتباطی استان تهران است كه ترافیك آن نیمه سنگین گزارش شده است.
ترافیك در جاده كرج - چالوس در استان البرز هم نیمه سنگین اما روان اعلام شده است.
در استان مازندران هم تردد خودرو در مسیر تهران به آمل در جاده هراز دارای ترافیك سنگین و در بعضی نقاط این مسیر نیمه سنگین است.
گزارش خبرنگاران ایرنا از استانها حاكی است محورهای مواصلاتی كشور برغم افزایش بی سابقه تردد وسایط نقلیه باز و رفت و آمد در آنها برقرار است.
1662