كامرون «استفن كرب» را به سمت وزیر كار و امور بازنشستگی منصوب كرد

لندن - ایرنا - «دیوید كامرون» نخست وزیر انگلیس به دنبال استعفای شوك آور و معترضانه «ایان دانكن اسمیت» از شخصیت های ارشد حزب محافظه كار از پست وزارت كار و امور بازنشستگی كابینه اش، روز شنبه «استفن كرب» وزیر در امور ولز را به جای وی منصوب كرد.

به گزارش ایرنا، «استفن كرب» 43 ساله، تحصیل كرده دانشگاه بریستول در رشته علوم سیاسی است كه سپتامبر 2012 به سمت معاونت وزیر در امور ولز منصوب و پس از آن در جولای 2014 به وزیر در امور ولز منصوب شد.
'ایان دانكن اسمیت'، وزیر كار و امور بازنشستگی دولت محافظه كار انگلیس عصر روز جمعه در اعتراض به طرح كاهش مزایای از كارافتادگی در بودجه 2016 این كشور، از سمتش در كابینه دیویدكامرون استعفا داد.
ایان دانكن اسمیت در نامه مربوط به استعفایش گفته بود: كاهش مزایای از كارافتادگی در بودجه ای كه 'به نفع مالیات دهندگانی با درآمدهای بالا ' تنظیم شده است، 'غیرقابل دفاع ' شمرده می شود.
وی تصریح كرد: 'من قادر به تماشای منفعلانه این وضعیت در حالی كه سیاست گذاری خاصی به منظور اعمال محدودیت مالی صورت می گیرد نیستم . من باور دارم كه اعمال یاد شده بیش از آنكه در جهت منافع اقتصاد ملی باشد در جهت گیری های سیاسی صورت می گیرد.'
جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس روز چهارشنبه گذشته بودجه 2016 را در نشست مجلس عوام مطرح ساخت و از همان موقع طیف محافظه كار به دلیل طرح كاهش 4.4 میلیارد پوندی مزایای از كارافتادگی، انتقاداتی را متوجه آن ساختند.
'ایان دانكن اسمیت'، پیشتر هشدار داده بود، در صورتی كه جورج آزبورن بخواهد راهبردهای وزارتخانه اش را قربانی سیاست های ریاضتی اش كند، استعفا خواهد داد.
با این حال دیوید كامرون ضمن ابراز ناراحتی از كناره گیری ایان دانك اسمیت گفت كه پیش از نشست روز چهارشنبه موافقت ضمنی وی را در خصوص بودجه گرفته بود.
شبكه اسكای نیوز در خبری به نقل از منابع نزدیك به 'ایان دانكن اسمیت' گفت كه مشكل اصلی وی با جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس بوده است و نه دیوید كامرون.
این شبكه خبری افزود: نزدیكان دانكن اسمیت می گویند: 'وزارت دارایی از حضور مقام ارشدی در یكی از پرخرج ترین وزارت خانه های انگلیسی متنفر است. این وزارت خانه مدت هاست كه منتظر رفتن او بوده است. چالش اصلی میان دانكن اسمیت و آزبورن است و نه با دیوید كامرون.
گفتنی است ایان دانكن اسمیت در سال های 2001 تا 2003 رهبر حزب محافظه كار بوده است.
در همین حال جرمی كوربین، رهبر حزب كارگر ضمن استقبال از كناره گیری دانكن اسمیت گفت: اما من تعجب می كنم كه این وجدان ( درد) 6 سال پیش تاكنون كجا بوده است. با این حال فكر می كنم كه او كار درستی انجام داده و استعفا داده است.
كناره گیری ایان دانكن اسمیت از وزارت كار و امور بازنشستگی در حالی صورت می گیرد كه وی بر خلاف دیدگاه نخست وزیر انگلیس طرفدار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در همه پرسی «برگزیت» است.
همه پرسی برگزیت، قرار است 23 ماه ژوئن در خصوص ماندن یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در انگلیس برگزار شود.
به گفته منابع انگلیسی كناره گیری ایان دانكن اسمیت از وزارت كار، اكنون وی را از قیودات مشاركت در كارزارهای تبلیغاتی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رها خواهد ساخت.
اروپام**4**ن*1552

سرخط اخبار جهان