افزایش نظارت دلال بازی را كاهش داد/رضایت مردم از تهیه بلیت هواپیما با قیمت مناسب

تهران- ایرنا- نظارت بیشتر بر فروش بلیت هواپیما در ایام تعطیلات نوروزی امسال و تعیین قیمت ها بر اساس بازار رقابتی، سبب شده است كه از جولان واسطه ها كاسته شده و مسافران نوروزی بتوانند بلیت های خود را با قیمت مناسب تهیه كنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، همه ساله با نزدیك شدن به روزهای پایانی سال قیمت بلیت، افزایش می یافت و واسطه ها در این بازار جولان می دادند به گونه ای كه در سال های گذشته برخی اخبار از افزایش چند برابری قیمت ها در مسیرهای پرتردد حكایت داشت.
نبود نظارت سبب می شد كه شماری از آژانس های مسافری سوءاستفاده كرده و به بهانه پروازهای چارتری، بلیت ها را به قیمت گزاف در اختیار مسافران نوروزی قرار دهند.
اما امسال به نسبت سال های گذشته كنترل بیشتری برای فروش بلیت هواپیما در ایام تعطیلات نوروزی انجام شد تا مردم بتوانند با قیمت های مناسبی بلیت مورد نیاز خود را تهیه كنند.
سال گذشته شركت های هوایی تابع نرخ های تكلیفی بودند و قیمت رفت و برگشت هواپیماها، یكسان تعیین و این سبب می شد كه مردم برای تهیه بلیت با مشكلات زیادی مواجه شده و با گاهی با واسطه، قیمت های بسیاری برای آن پرداخت كنند.
اما امسال، شركت های هوایی با آزاد شدن نرخ خدمات هوایی، قیمت بلیت خود را براساس بازارهای رقابتی تعیین كردند و در این شرایط مردم نیز با استقبال بیشتر از سفرهای هوایی، توانستند بلیت های خود را با قیمت مناسبی تهیه كنند.
رئیس سازمان هواپیمایی كشوری همزمان با آغاز سفرهای نوروزی به خبرنگار ایرنا گفت: برای انجام سفرهای نوروزی مجوز بیش از 20 هزار پرواز برنامه ای و فوق العاده صادر شده است تا مردم بتوانند به سهولت سفرهای نوروزی خود را با استفاده از ناوگان حمل و نقل هوایی انجام دهند.
علی عابدزاده با بیان اینكه در روزهای عادی برای عرضه بلیت هواپیما مشكلی نداریم، افزود: در زمان تعطیلات با استقبال زیاد، مشكلاتی به وجود می آید، اما امسال با نظارت بیشتر بر بازار توانستیم شرایط مناسبی را برای هموطنان به وجود آوریم.
وی گفت: جلسه های متعددی با حضور نمایندگان شركت های هوایی و آژانس های دفاتر خدماتی در سازمان هواپیمایی كشوری برگزار و قرار شد كه در تعطیلات نوروزی شركت ها بازار را مدیریت كنند تا مردم بتوانند بلیت های مورد نیاز خود را براساس قیمت های شركت های هوایی تهیه كنند.
تعدادی از مسافرانی هوایی كه عازم شهرهای مختلف بودند در فرودگاه مهرآباد به خبرنگار ایرنا گفتند: امسال بلیت مورد نیاز خود را با قیمت مناسبی تهیه كرده ایم و حتی قیمت بلیت برگشت در برخی از مسیرها بسیار پایین بوده است.
یك مسافر در ترمینال شماره یك فرودگاه مهرآباد كه عازم كیش بود، گفت: امسال بلیت رفت و برگشت خود را كمتر از پنج میلیون و 500 هزار ریال تهیه كرده ایم.
مسافر دیگری كه عازم شیراز بود، گفت: بلیت مورد نیاز خانواده خود را طبق قیمت مصوب شركت های هوایی خریداری كرده ایم و امسال شاهد دلال بازی و واسطه گری در بازار بلیت هواپیما نبودیم.
مدیركل نظارت بر شركت های هواپیمایی سازمان هواپیمایی كشوری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی 14 شركت داخلی با 163 فروند هواپیما به هموطنان خدمت رسانی می كنند.
مرتضی دهقان افزود: همچنین 35 شركت هواپیمایی خارجی نیز در انجام پروازهای بین المللی در كنار شركت های داخلی در این روزها به هموطنان خدمت رسانی می كنند و برای سفر به 50 مقصد بین المللی برنامه ریزی شده است.
وی گفت: از سه ماه پیش، برنامه ریزی برای انجام سفرهای هوایی در تعطیلات نوروزی آغاز و جلسه های متعددی با شركت های هوایی و انجمن های صنفی برگزار شد تا بلیت با قیمت مناسبی به دست مردم برسد.
وی با بیان اینكه در گزارش های بازرسان از بازار فروش بلیت هواپیما، مردم رضایتمندی بیشتری داشتند، اضافه كرد: ممكن است در برخی از روزها از جمله 28 اسفندماه به دلیل شلوغی، مردم با مشكلاتی بلیت های مورد نیاز خود را تهیه كنند.
دهقان، به ظرفیت خالی شماری از پروازهای ایام نوروز اشاره كرد و گفت: هم اكنون، پروازهای برگشت از كیش، مشهد و قشم بسیاری از ظرفیت ها خالی مانده است و مردم به راحتی می توانند در این مسیر بلیت های مورد نیاز خود را تهیه كنند.
وی به ابلاغ دستورالعمل رعایت حقوق مسافران به شركت های هوایی اشاره كرد و گفت: با پیگیری های انجام شده همه شركت های هوایی این دستورالعمل را به خوبی به مورد اجرا گذاشته اند و مردم در این خصوص مشكلی ندارند.
دهقان اظهار داشت: پیش بینی ما این است كه در ایام تعطیلات نوروزی حدود سه میلیون مسافر از طریق ناوگان حمل ونقل هوایی در مسیرهای داخلی و خارجی جابه جا شوند.
بررسی های میدانی روزهای اخیر خبرنگار ایرنا در ترمینال های شماره دو، چهار و 6 فرودگاه مهرآباد نشان می دهد كه بسیاری از هموطنانی كه عازم سفرهای نوروزی به خصوص به شهرهای پرتردد بودند بلیت های خود را با قیمت مناسب و مصوب شركت های هوایی تهیه كرده و از نحوه فروش بلیت رضایت نسبی داشتند.
اقتصام**1108**3061**2022** 2023

سرخط اخبار اقتصاد