جهانگیری: مصدق ایده «اقتصاد منهای نفت» را در ایران طراحی كرد

تهران- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود به ملی شدن صنعت نفت اشاره كرد و گفت: مرحوم مصدق با ملی كردن صنعت نفت، ایده «اقتصاد منهای نفت» را در ایران را طراحی كرد و به مرحله اجرا درآورد اما با كودتای 28 مرداد عقیم ماند.

به گزارش عصر شنبه ایرنا، اسحاق جهانگیری در صفحه اینستاگرام افزود: امروز 29 اسفند، سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران است. ورود نفت به اقتصاد ایران تقریبا همزاد نهضت مشروطه است، اما از آن تاریخ تاكنون نقش یكنواختی در سرنوشت ما نداشته است.
گاه ابزار مداخله و اعمال نفوذ قدرت های بیگانه بوده و گاه وسیله ای در خدمت به توسعه ملی. مرحوم دكتر مصدق با ملی كردن صنعت نفت، ایده «اقتصاد منهای نفت» را در ایران را طراحی كرد و به مرحله اجرا درآورد اما با كودتای 28 مرداد عقیم ماند.
فراز و فرود قیمت نفت در بازارهای بین المللی همواره تهدیدی برای اقتصاد ایران است اما این سیاست های دولت هاست كه در نهایت كارساز بوده است.
اداره كشور در دوران سخت جنگ با نفت بشكه ای هفت دلار و تاسیس «صندوق توسعه ملی» در دوره ای دیگر، از اقدامات مثبت دولت ها بوده است، چنانكه به هدر دادن درآمد سرشار نفتی ناشی از بشكه ای در حدود 140 دلار در دوره ای دیگر، بخشی از كارنامه منفی دولت گذشته است.
خوشبختانه با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها كه كار بزرگ دولت تدبیر و امید در سال 94 است، امسال برای نخستین بار صادرات نفت و میعانات گازی كشور در این نوروز به مرز دو میلیون بشكه در روز یعنی به سطح تولید پیش از تحریم رسیده است كه امیدوارم با برنامه ریزی درست، به رونق اقتصادی كشور و توسعه همه جانبه و پایدار كشور عزیزمان ایران بینجامد.
سیام**1058 ** 2023

سرخط اخبار سیاست