تاكید ظریف و  نخست وزیر تركیه بر گسترش همكاری های تهران- آنكارا در دوران پساتحریم

استانبول - ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران كه در حال دیدار از تركیه است عصر با احمد داود اوغلو نخست وزیر تركیه دیدار و در خصوص روابط و همكاری های دو كشور گفتگو و رایزنی كرد. دو طرف در این دیدار بر گسترش روابط تهران- آنكارا در دوران پساتحریم تاكید كردند.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر تركیه در این دیدار كه عصر روز شنبه 29 اسفند ماه و در آخرین روز از سال 94 انجام شد، با اعلام اینكه اقتصاد های دو كشور مكمل یكدیگر هستند گفت باید از روش های عادی مبادله تجاری عبور كنیم و به تعرفه های فرا تجارت ترجیحی بیندیشیم.
وی با تاكید بر اهمیت حضور جمهوری اسلامی ایران در عالی ترین سطح در اجلاس سران اسلامی در استانبول و اشاره به شعار اجلاس (صلح و اتحاد و همبستگی) گفت سازمان همكاری اسلامی می بایست نماد وحدت و اتحاد جهان اسلام باشد.
داود اوغلو همچنین بر ضرورت گسترش همكاری های دو كشور در زمینه های مختلف از جمله انرژی و حمل و نقل تاكید كرد. وی گفت ما همواره خواهان روابط خوب با ایران بوده ایم و خواهیم بود. ما بهترین روابط را با ایران در دوره تحریم داشته ایم و اكنون در دوران پسا تحریم كه زمان عمل است طبیعتا باید بهترین روابط را داشته باشیم.
دكتر ظریف نیز در این دیدار با تاكید بر ضرورت افزایش همكاری های دو كشور در تمامی زمینه های دوجانبه و منطقه ای گفت ما هرگز دوستان خود را كه در شرائط سخت در كنار ایران بوده اند فراموش نمی كنیم.
وی افزود: همكاری پایدار میان ایران و تركیه پیام مثبتی به جهان اسلام اعم از شیعه و سنی می دهد.
دكتر ظریف امروز بعدازظهر همچنین با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری تركیه دیدار و گفت و گو كرد.
خاورم** 1599