۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۳۳
کد خبر: 82007881
T T
۰ نفر
خورشید فردا به نقطه اعتدال بهاری می رسد

تهران- ایرنا- رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: خورشید فردا یكشنبه در ساعت 8:01 دقیقه صبح به نقطه اعتدال بهاری می رسد و اولین روز بهار، نوروز 95 آغاز می شود.

مهندس مسعود عتقی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینكه خورشید در آسمان به صورت یك دایره دیده می شود و هر دایره دارای یك مركز است، گفت: در اولین از روز از فصل بهار از انطباق مركز خورشید با نقطه اعتدال بهاری، نوروز ایرانی آغاز می شود و بهار طبیعت نیز حادث می گردد.
وی افزود: در این زمان طول روز و شب در سراسر كره زمین با هم برابر است كه با گذشت روزهای بهار؛ طول روز بیشتر و طبیعتا از طول شب كاسته می شود.
عتیقی با این یادآوری كه ایرانیان باستان از این تغییرات طول شب و روز به خوبی آگاهی داشتند، افزود: دوایر استوای آسمان و دایره البروج ( مسیر حركت ظاهری خورشید بر كره آسمان) با یكدیگر زاویه 23 و نیم درجه می سازند و از برخورد این دو دایره با یكدیگر، دو نقطه تقاطع كه یكی اعتدال بهاری و دیگری اعتدال پاییزی است، ایجادمی شوند.
وی ادامه داد: بدیهی است در حالی كه بهار در نیمكره شمالی در كشور آغاز می شود، نیمكره جنوبی در آستانه فصل خزان پاییز قرار دارد؛ بنابراین فصول در طرفین شمالی و جنوبی كره زمین عكس یكدیگر اتفاق می افتد.
عتیقی خاطر نشان كرد: نقطه اعتدال بهاری به علت حركت تقدیمی زمین(هر 26 هزار سال) در جهت عقربه های ساعت در فضا جابجامی شود و به استقبال خورشید می رود كه ظاهرا خلاف جهت عقربه های ساعت در كره آسمان جابجامی شود، تا در نتیجه سال اعتدالی كه از سال نجومی قدری كوتاه تر است، ایجاد شود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در آغاز بهار ، خورشید بین صورت فلكی سطل آب(دلو) و ماهی(حوت) است.
علمی**2038*2017