روحانی:پیام نوروز،صلح،همزیستی و همدلی است/نوروز،عید اعتدال و كهن‌ترین سنت پویای تاریخ مشترك ماست

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در پیام‌های جداگانه‌ای فرا رسیدن سال 1395 هجری شمسی و عید سعید نوروز را به سران كشورهای افغانستان، تاجیكستان، پاكستان، آذربایجان، تركمنستان، ارمنستان، تركیه، قزاقستان و ازبكستان تبریك گفت.

به گزارش عصر شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در پیام حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی خطاب به سران 9 كشور منطقه كه نوروز را جشن می گیرند، آمده است: آیین نوروز یادگار مدنیّتی رفیع در گستره تاریخ بشریت و میعادگاه فرهنگ‌ها و آیین‌ ملتی است كه اعتدال بهاری را پاس می‌دارند.
نوروز، عید اعتدال و كهن‌ترین سنت پویای تاریخ مشترك ماست؛ عیدی كه غبار روزگار و گرد فراموشی بر دامان آن نمی‌نشیند و پیام آن، صلح، همزیستی و همدلی و بهترین هنگامه برای نشاندن درخت دوستی است.
رئیس جمهوری، نوروز را نماد آشتی و مهربانی با طبیعت دانست و تأكید كرد: آیین نوروز یادگار مدنیّتی رفیع در گستره تاریخ بشریت و میعادگاه فرهنگ‌ها و آیین‌ ملتی است كه اعتدال بهاری را پاس می‌دارند.
روحانی افزوده است: آیین نوروز آیینی است كه امروزه كشورهای ما، بسیار به آن و فرهنگ غنی برآمده از آن نیازمند هستند، تا با توجه به توافق تاریخی هسته‌ای میان ایران و كشورهای 1+5 و رفع تحریم‌ها و با امید به برقراری روابطی بهتر و گسترده‌تر میان همسایگان حوزه نوروز، علاوه بر دوستی و آشتی، شرایط نوینی را برای همزیستی مسالمت‌‌آمیز فراهم آورند.
رئیس‌جمهوری در پایان پیام خود خطاب به سران كشورهای افغانستان، تاجیكستان، پاكستان، آذربایجان، تركمنستان، ارمنستان، تركیه، قزاقستان و ازبكستان، سالی مملو از بركت و شادكامی را برای مردم این كشورها آرزو كرده است.
اقتصام ** 2022** 2023