۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۱۵
کد خبر: 82007876
T T
۰ نفر
تحویل حال انسان از نگاه حضرت امام خمینی(ره)

تهران- ایرنا- حضرت امام خمینی(ره) در آخرین پیام نوروزی خود، تحویل حال انسان را به آن دانستند كه تغییر روحی حاصل شود و همه چیز انسان برای خدا باشد.

پیام های نوروزی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ابتدای هر سال حكم یك شاخص و نموداری را برای مردم داشت كه در آن روزهای پر التهاب و سخت پس از انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی از مسیر انقلاب منحرف نشوند و پای خود را جای پای رهبر و مقتدای خود بگذارند.
آنان كه سن و سالی را پشت سر گذاشته اند، بهتر می دانند كه رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) در آن ایام به ویژه در ابتدای هر سال، راه یكساله ملت را مشخص می كرد و افق های دوردست را نشانه می گرفت كه بخشی از این سخنان را یادآور می شویم.

** تحویل حال یعنی همه چیز انسان برای خدا باشد
حضرت امام خمینی(ره) در اول فروردین سال 1368 در پیام نوروزی خود فرمودند:‌ تحویل حال الی احسن الحال این است كه ان شاء الله در این سال نو ما تغییرات روحی بدهیم، یعنی واقعاً تحول بر ایمان حاصل بشود و او به این معنی است، همان طوری كه سیره انبیا(ع) از اول تا آخر بوده كه جنگ و صلحشان برای خدا بوده است، هیچ پیغمبری جنگ نكرد الّا برای خدا و صلح نكرد الّا برای خدا.
ایشان افزودند: امیدواریم كه ملت ما در این سال نو بطوری عمل بكند كه سیره انبیا(ع) بوده است، بطوری عمل بكند كه سیره اولیا بوده است و عمده این است كه هواهای نفس از بین برود.
حضرت امام خمینی (ره) افزودند: انسان در طول عمر مبتلای به این هوای نفس است كه محتاج به ریاضت است و من كه گوینده‏ام، موفق نشدم به این عمل؛ امیدوارم كه ملت ایران و همه مسلمانان دنیا یك تحولی پیدا كنند در این سال نو كه برای خدا كار كنند، برای سلطه خودشان نباشد، برای پیروزی خودشان نباشد، برای هواهای نفسانی نباشد.

** ما گرفتار هوای نفسانی هستیم
حضرت امام خمینی(ره) در آغاز سال 65 اینگونه دعا كردند كه خدایا! ما را در این سال نو از این حالی كه داریم عوض كن. ما گرفتار هواهای نفسانی هستیم و تو می‏دانی، و تو می‏توانی ما را نجات بدهی.
ایشان افزودند: اگر دعوت به عمل صالح شده است، اگر دعوت به تهذیب نفس شده است، اگر دعوت به معارف شده است، تمام برگشتش به این است كه آن نقطه اصلی را كه در فطرت همه انسان هاست، حجاب را ازش بردارند تا انسان برسد به او، و او معرفت حق است، مقصد عالی همین است.
بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اضافه كردند: انبیا نمی‏خواستند كه جنگی باشد و نمی‏خواستند كه دعوتی باشد به غیر از این دعوت، دعوت به گرفتن كشور و دعوت به این ها، هیچ وقت در آن ها نبوده است.
ما اگر چنانچه در این پیروزی ها كه بحمد اللَّه به طور چشمگیر حاصل شده است، ما از آن راهی كه انبیا دارند منحرف نشدیم، این سال نو بر ما مبارك است و ما پیروز هستیم و اگر خدای نخواسته، اینها اسباب یك غروری شد، اسباب یك دلبستگی به دنیا شد، ما هم بخواهیم یك توسعه‏ای در كشورمان حاصل بشود، حكومتی بكنیم بر مردم، ما هم با سایر ابرقدرت ها فرقی نداریم، بلكه ما عقب تر از آنها هستیم.
آنها به صراحت حرف های خودشان را می‏زنند كه ما می‏خواهیم دنیا را بگیریم. این را می‏گویند كه ما همه باید چیزهایی كه منافع ماست محفوظ باشد و لو به لگدمال شدن همه كشورها.
ما كه این طور نمی‏گوییم، ما كه خودمان را تابع اسلام می‏دانیم، اگر خدای نخواسته، در قلب ما این معنا باشد كه ما هم یك قدرت زیادتری پیدا بكنیم، ما هم برای خودمان یك شخصیت بیشتری پیدا بكنیم، یك حكومتی بكنیم، توسعه‏ای در مِلك خودمان حاصل كنیم، ما از آنها حالمان بدتر است، برای اینكه مساله ریا هم در كار می‏آید.

** روزی مبارك است كه سلطه جهانخواران بر ملت های مستضعف شكسته شود
امام خمینی(ره) در پیام نوروزی سال 60 فرمود: آن روز مبارك است بر ما كه سلطه جهانخواران بر ملت مظلوم ما و بر سایر ملت های مستضعف شكسته شود و تمام ملت ها سرنوشت خودشان را به دست گیرند و دولت ها بیدار شوند.
ایشان افزودند: من امیدوارم كه در این سال جدید، ملت ما و دولت ما و همه آنهایی كه در اداره كشور دخالت دارند، از لشكری ها و كشوری ها، همه با هم برادر باشند و این نعمت بزرگی كه در قرآن كریم او را نعمت اخوت ذكر می‏فرماید و همین نعمت اخوت را موجب این می‏داند كه ما از همه گرفتاری ها نجات پیدا كنیم، من در این سال جدید امیدوارم كه همه با هم برادر باشند؛ و همه با هم در مصالح این كشور پیش بروند؛ و دست قدرتها را از كشور خودشان كوتاه كنند.
امام خمینی(ره) اضافه كردند: همه مسلمین جهان توجه بكنند به این آیاتی كه در قرآن كریم برای وحدت مسلمین نازل شده است و مسلمین را دعوت به وحدت و اعتصام به حبل الله كه همان اسلام است، فرموده است، همه توجه كنند و این سال نو را با مباركی و میمنت در زیر پرچم پر افتخار اسلام و دستورات نورانی خدای تبارك و تعالی مجتمع بشوند؛ و دست قدرت های بزرگ را كه هیچ فكر نمی‏كنند الّا برای مصالح خودشان و چپاول كردن ذخایر ملت های ضعیف، با هم باشند همه تا این دستهای چپاولگر قطع بشود و ملت ها و دولت های اسلامی همه با هم مجتمع باشند، همه با هم برادر باشند، برابر باشند.
فراهنگ**1003 ** 1569 ** 2023

سرخط اخبار فرهنگ