۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۱۳
کد خبر: 82007875
T T
۰ نفر
پاكسازی320 هكتار تالاب انزلی ازگیاه سنبل آبی

تهران - ایرنا - مدیر كل محیط زیست استان گیلان گفت: 320 هكتار از تالاب انزلی از گیاه سنبل آبی كه نوعی گیاه مهاجم است پاكسازی شده است.

قربانعلی محمدپور در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: گیاه سنبل آبی متعلق به آبهای جنوبی كشور است كه وارد تالاب انزلی شده و مشكلات زیادی را برای اكوسیستم آن به وجود آورده است.
وی اظهار كرد: حتی برخی افراد از روی ناآگاهی این گیاه را به عنوان گل زینتی می فروشند و مردم ندانسته آن را وارد چرخه طبیعت می كنند، سنبل آبی گیاهی مضر و دارای ریشه ای بسیار بلند و ضخیم است كه به راحتی و در مدت زمان كمی وسعت زیادی را اشغال می كند.
محمدپور ادامه داد: مقابله با این گیاه هیچ راهی ندارد جز جمع آوری با دست و تاكید سازمان محیط زیست این است كه روند مقابله فیزیكی با این گیاه ادامه یابد كه این كار با مشاركت فعالان محیط زیست استان، سمن ها و محیط بانان اداره كل استان گیلان انجام شده است و بر این اساس پهنه بسیار وسیعی از تالاب از این گیاه پاكسازی شد.
وی با بیان اینكه اكنون سنبل آبی در تالاب انزلی بسیار كم شده است افزود: البته این گیاه در دمای بالای 35 درجه رشد خود را نشان می دهد بنابراین اكنون به دلیل شرایط طبیعی آب و هوایی شاهد رشد آن در تالاب نیستیم و باید صبر كنیم تا فصل گرما برسد و در آن صورت وضعیت گیاه و حضور آن در تالاب را بررسی كنیم.
محمد پور گفت: بررسی ها نشان می دهد برای ریشه كنی این گیاه باید 10 تا 15 سال مداوم مقابله فیزیكی انجام شود و تاكید سازمان محیط زیست نیز بر روی همین روش است.

*** كاربرد گیاه آزولا برای خوراك ماهیان گرمابی
مدیركل محیط زیست استان گیلان گفت: گیاه آزولا نیز كه آفتی دیگر برای تالاب انزلی است، حدود 25 تا 30سال گذشته برای انجام یك پروژه تحقیقاتی وارد ایران شد، آن پروژه به ثمر نرسید اما ضایعات و عوارض آن گریبانگیر محیط زیست استان گیلان به ویژه تالاب انزلی شد.
وی افزود: آزولا گیاهی ریشه در آب است كه به سرعت تكثیر می شود، اگر یك مشت از این گیاه در استخری ریخته شود در كمتر از یك ماه كل سطح استخر را می پوشاند بنابراین به عنوان یك مشكل اساسی برای تالاب انزلی مطرح بود.
محمد پور ادامه داد: یك سری كارهای تحقیقاتی با هدف استفاده برای خوراك دام و طیور بر روی این گیاه انجام شد اما توجیه اقتصادی نداشت از این رو متوقف شد، بر این اساس گاهی برخی دامداران اقدام به جمع آوری آن از سطح تالاب می كنند.
به گفته وی پهنه های وسیعی از تالاب با همكاری اداره كل محیط زیست گیلان، جهاد كشاورزی و شیلات استان از گیاه آزولا پاكسازی شد.
وی اظهار كرد: البته بررسی هایی كه روی این گیاه انجام شد نشان داد كه برای خوراك ماهیان گرمابی كاربرد دارد اما سطح وسیعی را در بر نمی گیرد.
محمد پور گفت: اكنون وضعیت تالاب نسبت به دو دهه گذشته در مورد وضعیت گیاه آزولا بهتر است اما باید كار جمع آوری و مقابله با آن با جدیت بیشتری پیش رود.
علمی 9014**1440