بزرگداشت روز جهانی نوروز در مقر سازمان بین المللی دریانوردی در لندن

لندن - ایرنا - در آستانه فرا رسیدن سال نو شمسی، مراسم بزرگداشت روز جهانی نوروز در مقر سازمان بین المللی دریانوردی ( آیمو) در لندن به همت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و با حضور نمایندگان كشورهای عضو در این سازمان، برگزار شد.

به گزارش ایرنا، محمدحسن حبیب الله زاده كاردار جمهوری اسلامی ایران در انگلیس و نماینده كشورمان در سازمان بین المللی دریانوردی در طی سخنانی این مراسم با ذكر پیشینه و پیام نوروز اظهار داشت: نوروز یك سنت فرهنگی و یك جشن باستانی است كه اول بهار و رویش مجدد طبیعت را پاس می نهد.
حبیب الله زاده با اشاره به قطعنامه سازمان ملل متحد درخصوص شناسایی روز بین المللی نوروز و نیز ثبت نوروز در'فهرست نمونه میراث فرهنگی ناملموس بشریت' سازمان یونسكو، به گرامیداشت آیین نوروز از سوی بسیاری از كشورها همسایه ایران اشاره و اظهار داشت كه نوروز چیزی فراتر از همبستگی و اتحاد كشورهاست، نوروز یادآور ارزشگذاری به سیاره ای است كه در آن زندگی می كنیم و یادآور زیبایی های طبیعت و سنت های دیرینه است و با اولویت های سازمان بین المللی دریانوردی و سازمان ملل متحد در زمینه توسعه پایدار و تغییرات آب و هوایی همخوانی دارد.
مراسم بزرگداشت روز جهانی نوروز كه به همت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آیمو برگزار شد، با استقبال زیاد كشورهای عضو سازمان بین المللی دریانوردی مواجه شد و بیش از 300 نفر از 171 كشور عضو و اعضای دبیرخانه سازمان مذكور در آن شركت كردند.
در این مراسم كه همراه با برپایی سفره هفت سین توسط هیات جمهوری اسلامی ایران بود، هیأت های نمایندگی شركت كننده ، روز بین المللی نوروز و سال نوی ایرانی را گرامی داشتند.
برپایی سفره هفت سین همچنین توجه زیاد نمایندگان كشورها و شركت كنندگان در مراسم را به خود معطوف كرده بود.
سازمان بین المللی دریانوردی یكی از سازمان های تخصصی سازمان ملل متحد در امور مربوط به دریانوردی جهانی است و مقر آن در لندن می باشد.
گفتنی است مجمع عمومی سازمان ملل متحد در چهارم اسفند 1388 برابر با بیست و سوم فوریه 2010 میلادی با تصویب قطعنامه ای، بیست و یكم مارس برابر با یكم فروردین را در چارچوب ماده 49 با عنوان فرهنگ صلح و روز جهانی نوروز به تصویب رساند و در تقویم خود جای داد، این اقدام كه برای نخستین بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، سبب به رسمیت شناختن نوروز ایرانی به عنوان یك مناسبت بین المللی شده است.
اروپام**4**1552

سرخط اخبار جهان