سدهاي برقابي و پالايشگاه ها، دو مزيت توسعه گردشگري صنعتي خوزستان

آبادان - ايرنا - از ظرفيت هايي كه در توسعه گردشگري كشور از آن غفلت شده است مي توان «گردشگري صنعت» را نام برد كه كشورهاي صنعتي جهان نيز از آن به خوبي در راستاي افزايش سرانه درآمدها استفاده كرده اند.

بر اساس تعاريف، « گردشگري صنعتي ديدار مردم از سايتي است كه يكي از اهداف آن ارائه تجربه گردشگري است، ولي كسب و كار اصلي سايت مورد نظر، توليد كالاها يا خدمات مختص به گردشگران و يا غيرگردشگران است».
در واقع گردشگري صنعتي نوعي گردشگري مشتمل بر ديدار از شركت ها و صنايعي است كه فعاليــت اصلي آنها گردشگري نيست و ديدار از پروسه توليد، ماشين آلات، كاربرد ابزارها و فنون و سابقه تاريخي صنايع است كه براي گردشگران صنعتي جذابيت دارد.
تعريف فوق از جامعيت خاصي برخوردار است، زيرا جاذبه هاي گردشگري شامل سايت هايي كه گردشگري فعاليت محوري آنهاست و نيز سايت هايي كه فعاليت محوري آنها گردشگري نيست را در بر مي گيرد.
اين نوع از گردشگري، فعاليت هاي فراغتي انسان را بيشتر در محيط صنعتي امكانپذير مي سازد و مبتني بر مسافرت هاي هدفمند، توام با آموزش، مطالعه و بازديد از جاذبه هاي صنعتي و بهره گيري از پديده هاي متنوع آن است.
گردشگري صنعتي از طيف گسترده اي از گزينه هاي ويژه تشكيل شده كه از بازديد علمي دانش آموزان و دانشجويان تا ديدار صنعتگران براي عقد قرارداد و يا سفر گردشگر به عنوان بخشي از يك مسافرت را شامل مي شود.
چشم اندازها و مناظر زيباي مجموعه هاي صنعتي از جمله فرايند ها و سالن هاي توليد، كارگاه هاي ويژه، تحقيقات و توسعه سازمان صنعتي و همچنين ترس و هيجان ناشي از قرار گرفتن در كنار كوره هاي ذوب فلزات و ديدن حركت مواد مذاب، از جاذبه هاي گردشگرپذير اين نوع گردشگري است.
اين نوع گردشگري در برخي كشورهاي اروپايي و كشورهايي نظير چين، كره جنوبي و ايالات متحده به سرعت در حال توسعه و كسب اعتبار است، منطقه كوانگجو چين به عنوان يكي از پيشروان توسعه گردشگري صنعتي مطرح است و سياستگذران توسعه گردشگري در اين كشور توانسته اند با برنامه ريزي و به كارگيري شيوه هاي تبليغاتي، گردشگران زيادي را براي ديدار از صنايع اين منطقه جذب كنند.
از تجربه هاي موفق اين نوع از گردشگري را مي توان به برنامه هاي بازديد دانشجويان و پژوهشگران از شركت مرسدس بنز آلمان بيان كرد كه علاقه مندان و پژوهشگران نيز از روند و پروسه توليد خودرو و تحقيقات صنعتي فعالان اين صنعت ديدن مي كنند.
*** سدهاي برقابي خوزستان، مزيت نخست
سدهاي برق آبي كشور از ظرفيت هاي مغفول مانده توسعه اين بخش است و جاذبه هاي صنعتي زيادي نيز در كشور وجود دارد كه مي توان از اين توانمندي ها در راستاي توسعه گردشگري صنعتي استفاده كرد.
از منافع ديگر اين طرح نيز مي توان به سازماندهي مسافران و افزايش آگاهي آنان و به تبع آن افزايش طول مدت اقامت آنها اشاره كرد كه به دنبال خود منافع اقتصادي و اجتماعي بي شماري را براي منطقه و صنايع موجود در آن فراهم مي كند.
در استان خوزستان نيز، اين زمينه ها به وفور فراهم است كه مي توان به سدهاي برقآبي، پالايشگاه، نيروگاه ها، مجتمع هاي پتروشيمي و واحدهاي بزرگ توليدي را از اين نمونه ها بيان كرد.
سدهاي بزرگي چون دز، عباسپور، كرخه، مارون و مسجدسليمان همه ساله در ايام نوروز پذيراي گردشگران نوروزي هستند.
سد كارون 3 با مخزني معادل سه ميليارد مترمكعب و نيروگاه 2000 مگاواتي آن علاوه بر تنظيم يك ميليارد مترمكعب آب براي مصارف كشاورزي، با تنظيم 7.5 ميليارد مترمكعب آب، سالانه توان توليد چهار ميليارد كيلووات ساعت برق را دارد. ديدار از اين سد عظيم خاطره‌اي فراموش نشدني براي مهمانان نوروزي را بر جاي مي گذارد.
بزرگترين پل قوسي كشور بر روي درياچه سد كارون 3 در خوزستان چشم‌اندازي بسيار زيبا دارد.
بنا به گفته مسؤولان اين سد براي رفاه حال گردشگران و مسافران توقف‌گاهي به ظرفيت 100 خودرو در اين محل در نظر گرفته شده تا آنها از چشم‌اندازهاي زيبا و طبيعي آن به راحتي بهره ببرند. طول اين پل 336 و دهانه آن 264متر است.
سد دز با ارتفاع 203 متري در شمال خوزستان روي رودخانه دز احداث شده و اكنون حدود 4.3 ميليارد مترمكعب آب در درياچه‌اي به وسعت 63 كيلومتر مربع در پشت اين سد ذخيره شده و به كمك توربين‌هاي اين سد سالانه 2.2 ميليارد كيلووات برق توليد مي‌شود.
درياچه سد دز يكي از مهم ترين درياچه‌هاي آب شيرين ايران مي‌باشد كه سال 1341 پس از احداث سد بزرگ دز بر روي رودخانه دايمي و پر آب دز شكل گرفته است.
اين درياچه در 25 كيلومتري شهر دزفول و در ارتفاع 354 متري از سطح دريا قرار دارد.
سد شهيد عباسپور (كارون) در شمال شرقي مسجدسليمان نيز كه سال 1355 ساخته شده مخزني به گنجايش 9.2 ميليارد مترمكعب را دارا است و براي آبياري نزديك به 41 هزار هكتار زمين كشاورزي در نظر گرفته شده است.
سد كرخه كه به عنوان بزرگترين سد خاكي خاورميانه روي رود كرخه احداث شده به همراه سد گتوند عليا، (گدار لندر) بر روي رودخانه كارون از ديگر سدهاي ديدني استان هستند.
مدير روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان نيز با تشريح برنامه هاي پيش بيني شده براي بازديد زا سدهاي خوزستان، گفت:سدهاي اين استان نظير ' دز، كرخه، شهيد عباسپور، مسجد سليمان، مارون، كارون 3 و جره ' در ايام نوروز از ساعت 8:30 تا 15 پذيراي مسافران نوروز است.
رضا عليجاني افزود:اين سازمان با هدف آشنايي هموطنان با ظرفيت‌هاي استان خوزستان از هموطنان دعوت مي كند تا از اين توانمندي ها و جاذبه هاي گردشگري ديدن كنند.
وي تصريح كرد:با توجه به هواي مطبوع استان خوزستان در فصل بهار، پيش‌بيني مي‌شود آمار ميهمانان نوروزي استان خوزستان درمقايسه با سال‌هاي گذشته افزايش قابل‌توجهي داشته باشد.
وي گفت:كارشناسان اين سازمان در ايام مذكور، مهمانان نوروزي را با قسمت هاي مختلف سدها آشنا مي كنند و اطلاعات مورد نياز را در اختيار بازديد كنندگان قرار مي دهند.
مشاور مديرعامل سازمان آب و برق خوزستان در امور رسانه اي و روابط عمومي تصريح كرد:بازديد از شبكه هاي آبياري و زهكشي، تاج سدها، مخازن و وضعيت منابع آبي پشت سدها از برنامه هايي است كه سازمان آب و برق خوزستان در اين بازديدها براي مهمانان نوروزي و كاروانهاي راهيان نور تدارك ديده است.
**** ظرفيت هاي گردشگري صنعتي آبادان
اين ظرفيت در آبادان به عنوان شهر نخستين ها بيش از گذشته نمود پيدا مي كند.
در تعطيلات نوروز سال 94، مسافران و گردشگران ورودي به آبادان مي توانستند از بخش هايي از پالايشگاه اين شهر ديدن كنند.
در اين بازديدها توانمندي هاي پالايشگاه به عنوان توليد كننده برتر كشور در زمينه توليد فرآورده هاي نفتي (يك چهارم توليد كشور)، جلوه هاي حماسه و ايثار در دوران هشت سال جنگ تحميلي در پالايشگاه، معرفي توانمندي هاي متخصصان داخلي در ساخت و توليد قطعات مورد نياز صنعتي مطابق با استانداردهاي روز به بازديد كنندگان معرفي شد.
قدمت 103 ساله پالايشگاه آبادان و استفاده اين مجتمع صنعتي از تكنولوژي به روز در عصر حاضر در كنار بخش هايي قديمي پالايشگاه، حس افتخار، همدلي، اتحاد و وطندوستي را براي گردشگران و بازديدكنندگان ايجاد مي كند.
در اين ميان، توجه و پيگيري مديران عالي رتبه وزارت نفت و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به رونق گردشگري صنعتي در اين شهرستان قابل تقدير است.
مشاور وزير نفت و مديركل روابط عمومي وزارت نفت نيز در سفر به آبادان گفت:با تاكيد وزير نفت، موزه گنجينه نفت و دفاع مقدس در سه شهر كشور راه اندازي مي شود.
اكبر نعمت اللهي در اين سفر در بازديد از موزه دفاع مقدس آبادان و تاسيسات نفتي پالايشگاه آبادان به خبرنگار ايرنا گفت:بر اساس دستور وزير نفت و هماهنگي با وزارت امور خارجه، موزه تاريخ سياسي نفت تهران در محل ساختمان شركت نفت ايران و انگليس سابق و محل فعلي وزارت امور خارجه راه اندازي مي شود.
رييس ستاد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس وزارت نفت ادامه داد:در شهر مسجدسليمان نيز تاسيسات نفتي گنجينه نفت شامل چاه شماره 1 چشمه هاي نفتي، كارخانه توليد برق، كارخانه گوگرد سازي، كارخانه تقطير و ساختمان اصلي براي راه اندازي باغ موزه صنعت نفت مورد بررسي قرار گرفته است.
مشاور وزير نفت تاكيد كرد:در طراحي و اجراي شهر موزه صنعت نفت و دفاع مقدس شهر آبادان نيز در نظر است تا اين شهر موزه با بازسازي خانه هاي قديمي، نخستين پمپ بنزين كشور در اين شهر و احيا و نوسازي تاسيسات نفتي پالايشگاه آبادان راه اندازي شود.
نعمت اللهي همچنين با بيان نقش دفاع مقدس در تاريخ آبادان و تاثير كاركنان صنعت نفت در اين دوران گفت:در طراحي و اجراي باغ موزه آبادان نيز، دلاورمردي و پايداري مردم اين خطه برابر بعثي هاي عراق تبيين مي شود.
وي گفت:براي اجراي اين طرح در مرحله نخست چند نقطه از پالايشگاه و مناطقي كه قابليت تبديل به موزه دارد، شناسايي شده تا شهر موزه مدنظر را ايجاد كنيم.
مديركل روابط عمومي وزارت نفت اظهار داشت:پيش بيني مي شود كه در مرحله نخست، طرح موزه آبادان و مسجدسليمان اجرايي شود زيرا مكان اين موزه ها مشخص شده است.
وي افزود:تلاش مي شود در هر مركز استان نخستين پمپ بنزين هر شهر تبديل به موزه اي براي آن شهر شود كه البته اين طرح براي آبادان نيز اجرا مي شود.
**** آبادان، پذيراي گردشگران صنعتي
عضو شوراي اسلامي شهر آبادان نيز در گفت و گو با ايرنا گفت:آبادان و خرمشهر با داشتن جاذبه‌هاي طبيعي، رودخانه بهمنشير و اروند و داشتن منطقه آزاد و پذيرش گردشگران حوزه سلامت از كشورهاي همسايه و حوزه كشتيراني از ظرفيت‌هاي مطلوب رونق گردشگري برخوردار است.
حميد حنظل افزود:حوزه توريسم صنعتي، گردشگري خريد، توريسم شكار پرندگان و خوك با مجوز محيط زيست و گردشگري جنگ و ظرفيت مناطق جنگي از جاذبه هاي ديگر آبادان است.
عضو شوراي اسلامي شهر آبادان افزود:هر ساله حدود سه تا چهار ميليون از طريق راهيان نور از اماكن گردشگري آبادان بازديد مي‌كنند.
**** تاكيد كارشناسان گردشگري بر تنوع بخشي اين صنعت
يكي از مدرسان دانشگاه در علم گردشگري نيز در گفت و گو با ايرنا با تاكيد بر لزوم برنامه ريزي مدون براي آشنايي دانشجويان، استادان دانشگاه ها و جامعه علمي كشور با بخش صنعت، افزود:با برنامه ريزي و كار كارشناسي مي توان بخش گردشگري و صنعت را همزمان با يكديگر توسعه داد و اجراي صحيح اين بخش، گردشگري صنعتي را در ايران رونق مي دهد.
' عليرضا نظري اسفنگره' همچنين نوآوري در صنعت و به روز شدن زيرساخت ها و فناوري مورد استفاده در بخش صنعت را برنامه اصولي دولت يازدهم در اين حوزه خواند و افزود:نمي توان از صنايع فرسوده بهره وري و افزايش اشتغال انتظار داشت.
اين فعال صنعت گردشگري تصريح كرد:اگر به عنوان مثال، هتل ها با رويكرد توسعه صنعتي ساخته شود، هم بخش صنعت و هم گردشگري رونق مي گيرد.
6125
گزارش از : سيدبهادر حسيني تشنيزي

سرخط اخبار استان‌ها