بررسی چالش ها و وضعیت آمادگی ستاد بحران سیستان و بلوچستان/ نوروزی بدون دغدغه و نگرانی

زاهدان- ایرنا- سیستان و بلوچستان به عنوان استانی در چمبره مخاطرات طبیعی باید ستاد بحرانی آماده، به هوش و توانمند داشته باشد كه وضعیت و چالش های پیش روی این ستاد در ایام نوروزی در میزگرد ایرنا مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، سیستان و بلوچستان با 11.5 درصد وسعت ایران اسلامی یكی از استانهایی است كه احتمال وقوع چندین مخاطره طبیعی بطور همزمان در آن وجود دارد، در شمال این استان تندبادها و دمای زیاد هوا، در مركز سیل و زلزله و در جنوب نیز احتمال وقوع سونامی همواره وجود دارد.
خبرگزای جمهوری اسلامی(ایرنا) مركز زاهدان به منظور بررسی آمادگی و تمهیداتی كه ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان و دستگاه های عضو این ستاد با شرایط بحرانی در صورت وقوع هرگونه مخاطره ای در ایام نوروز اندیشیده اند میزگردی با حضور مدیركل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، مدیر راهداری راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان و معاون عملیات و مسئول بحران مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان برگزار كرد.

**وضعیت آمادگی ستاد بحران در نوروز/ احتمال جاری شدن سیل در سیستان
مدیركل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در این میزگرد اظهار داشت: با توجه به افزایش قابل توجه مسافرت ها در این فصل به استان و از سوی دیگر میزان بارندگی ها، تمام دستگاه های دست اندركار و فرمانداریها برای مقابله با هر نوع مخاطره احتمالی به حالت آماده باش هستند.
رضا اربابی افزود: نیروهای دستگاه های عضو ستاد در ایام نوروز كشیك های 24 داشته و اتاق مدیریت بحران نیز در تمام نقاط استان در نظر گرفته شده است.
وی افزود: امكانات امداد و نجات تمام دستگاه ها برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی به حالت آماده باش هستند و در صورت بروز هرگونه بحران بسرعت وارد عمل می شوند.
وی با اشاره به احتمال وقوع سیل در منطقه سیستان تصریح كرد: با توجه به بارندگی های اخیر در این منطقه و احتمال وقوع سیل در آن تمام مسیرهای منتهی به دریاچه هامون بازگشایی شده است تا در صورت وقوع سیل آب به دریاچه وارد شده و از شدت آن كاسته شود.
مدیركل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: بسیاری از پل های این منطقه نیز بازگشایی شده و تذكرات لازم نیز به منظور مواجهه با سیل احتمالی به افراد داده شده است.

**نقش هلال احمر سیستان و بلوچستان در ایام نوروز
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز در این نشست اظهار داشت: هلال احمر به عنوان یكی از اعضا مدیریت بحران استان مسئول كارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی است.
حسن مصفا ادامه داد: فعال بودن این كارگروه و برگزاری نشست های مكرر در سالجاری و نیز همكاری سایر دستگاه های عضو در مدیریت بحران سیستان و بلوچستان موجب شد تا در زمان كوتاهی حوادث و خسارت های ناشی از حوادث كاهش یابد.
وی افزود: بارندگی هایی كه در سالجاری روی داد موجب بروز سیل در برخی روستاها شد كه هلال احمر با هوشیاری لازم در ساعات اولیه وارد و در مجموع میزان خرابی منازل انگشت شمار بود.
وی تصریح كرد: سیل زاهدان-میرجاوه به دلیل بسته شدن مسیرهای ارتباطی مهمترین حادثه سالجاری تلقی می شود كه البته با حضور به موقع تمام اعضا كارگروه موفق شدیم افرادی كه خانه های آنان تخریب شده بود را شناسایی و تلفات را به حداقل برسانیم.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: در سال 95 نیز مسئولیت كلیه خدمات امداد و نجات سیستان و بلوچستان به جمعیت هلال احمر محول و به گونه ای برنامه ریزی شده تا در سال پیش رو كمترین حادثه در استان رخ دهد.
مصفا با بیان اینكه در طرح نوروزی تمام دستگاه ها آماده مقابله با بحران هستند افزود: به تمام دستگاه های استان اعلام شده تا درصورت بروز هرگونه بحران آمادگی كامل برای مقابله با شرایط سخت را در كوتاهترین زمان داشته باشند.
وی بیان كرد: با توجه به آمادگی و همدلی موجود بین دستگاه های استان پیش بینی می شود سال 95 سالی خوب از نظر مقابله با حوادث باشد.
وی ادامه داد: یكی از برنامه های جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان آموزش دادن به مردم است زیرا آموزش نقش مهمی در كاهش تلفات در شرایط بحرانی دارد.
وی با اشاره به فعالیت های نوروزی هلال احمر تصریح كرد: معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر در ایام نوروزی وظیفه راهنمایی مسافران را برعهده دارد و در حقیقت این طرح برای استراحت رانندگان و رفاه مسافران طراحی شده تا هر راننده برای دریافت نقشه و راهنمایی از خودرو پیاده شده و لحظاتی هرچند كوتاه استراحت كند.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: هم اینك 40 پست راهنمای مسافر در سیستان و بلوچستان با 130نفر نیروی فعال مشغول كار هستند و به منظور ایجاد تنوع در این پست ها آثار دستی و سنتی استان به نمایش گذاشته شده است.
مصفا اظهار داشت: در 22 پست نیز فضایی به منظور اقامه نماز پیش بینی شده است و در برخی از آنها نیز مكانهایی برای بازی كودكان در نظر گرفته شده تا خانواده ها به هرنوع ممكن در آن اقامت داشته و استراحتی كوتاه كنند.
وی با اشاره به اینكه حوزه امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان یكی از مهمترین بخش هاست بیان كرد: هم اینك 60 پایگاه امداد و نجات در مكانهای شلوغ و پر تردد استان در نظر گرفته شده و 237 نفر نیز در این پایگاه ها حضور دارند.
وی ادامه داد: نخستین ماموریت این بخش نجات و سپس درصورت نیاز پشتیبانی از اورژانس است.
وی افزود: 24 مكان نیز برای اسكان اضطراری مسافران در استان پیش بینی شده و وسایل رفاهی نیز در آن قرار گرفته است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان تصریح كرد: جمعیت هلال احمر استان در طرح نوروزی 74 خودرو امداد و نجات را در نظر گرفته كه بصورت 24 ساعته فعال هستند.
مصفا خاطرنشان كرد: همچنین 2 فروند چرخ بال برای استان در ایام نوروزی در نظر گرفته شده است كه در ابتدا در جنوب استان، سپس در مركز استان و پس از آن در خراسان جنوبی برای خدمات رسانی لازم مستقر می شود.
وی بیان كرد: نیروهای جمعیت هلال احمر به صورت 24 ساعته در ایام نوروز فعال بوده و مردم نیز می توانند با تماس با سامانه 112 یا از طریق تماس با اورژانس یا مركز فوریت های پزشكی مسایل مورد نظر خود را به هلال احمر اطلاع دهند.
وی افزود: جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان به منظور مقابله با بحران های احتمالی و برآورده كردن نیازهای اولیه مردم در ساعت های نخست وقوع بحران برخی اقلام غذایی و مهم را در اماكنی كه احتمال وقوع حادثه در آن وجود دارد دپو كرده و در این زمینه هیچ كمبودی وجود ندارد.

**وضعیت اورژانس سیستان و بلوچستان در ایام نوروز
معاون عملیات و مسئول بحران مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان نیز در این میزگرد اظهار داشت: مركز فوریت های پزشكی در سال قبل 35 هزار و 924 ماموریت در سطح استان انجام داده است.
حسن شه بخش خاطرنشان كرد: حادثه دایی آباد زاهدان یكی از حوادث مهم برای مركز فوریت های پزشكی زاهدان در سالی كه گذشت محسوب می شود.
وی افزود: در طرح نوروزی سه بخش بهداشت، درمان و اورژانس فعال است.
وی ادامه داد: در حوزه درمان تمام بیمارستانها و كلینیك های ویژه استان فعال بوده و از 25 درصد ظرفیت مطب و داروخانه های خصوصی نیز در ایام نوروز استفاده می شود.
معاون عملیات و مسئول بحران مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان تصریح كرد: در حوزه بهداشت نیز تیم های نظارت بر اماكن فروش غذا و كالا از 25 اسفند كار خود را آغاز و تا 15 فروردین فعال خواهند بود.
شه بخش خاطرنشان كرد: در بخش اورژانس نیز هم اینك 102 پایگاه جاده ای در سطح استان فعال و آماده خدمات رسانی به مسافران هستند.
وی بیان كرد: سیستان و بلوچستان جزء محدود استانهایی است كه بیمارستان صحرایی موبایل اتوبوس دارد كه در آن یك دستگاه اتوبوس با 16 تخت بستری و یك اتوبوس برای انجام عمل های جرایی فعال هستند.
وی اظهار داشت: هم اینك اورژانس هوایی زاهدان فعال است و موجب كاهش زمان رسیدن به حوادث شده و از برنامه های سال 95 اورژانس سیستان و بلوچستان فعال كردن اورژانس هوایی در جنوب استان است.
وی افزود: در طرح نوروزی 350 نفر از نیروهای اورژانس آماده خدمات رسانی به شهروندان و مسافران نوروزی هستند.

**مشكل نبود غریق نجات در سواحل استان
معاون عملیات و مسئول بحران مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان با اشاره به وجود سواحل در سیستان و بلوچستان گفت: گرچه مشكل غریق نجات هنوز حل نشده اما پایگاه های سیاری در كنار سواحل فعال است.
شه بخش ادامه داد: حدود سه هزار بروشور مواجهه با گزش عروس دریایی آماده توزیع بین مردم شده است.
معاون امداد و نجات هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز در این باره اظهار داشت: در ایام نوروزی در چابهار و كنارك با افزایش پایگاه و در ساحل دریا بزرگ، تیس چابهار و چاه نیمه سیستان نیز با استقرار پایگاه سیار 24 ساعته از آسیب های ناشی از سواحل جلوگیری خواهد شد.
مصفا تصریح كرد: به منظور استفاده مردم از سواحل باید مكانهای مشخصی تعبیه شود.
وی با اشاره به آمادگی نیروهای هلال احمر در سواحل خاطرنشان كرد: هم اینك چند فروند قایق در سواحل شمال و جنوب سیستان و بلوچستان مستقر شده است.

**وضعیت راه ها در نوروز 95
مدیر راهداری راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان نیز در این میزگرد اظهار داشت: باتوجه به اینكه نگهداری از راه ها امری همیشگی است، نیروهای این ارگان همواره بصورت گمنام در حال فعالیت هستند.
منصور ملاشاهی ادامه داد: در حوزه شمال سیستان و بلوچستان 11 هزار كیلومتر و در جنوب استان نیز به همین گستره جاده و راه وجود دارد.
وی افزود: فعالیت های نوروزی این اداره از پنج ماه پیش آغاز شده و در این مدت 200 كیلومتر از راه های استان روكش آسفالت و 55 نقطه حادثه خیز نیز شناسایی و آشكار سازی شده است.
وی تصریح كرد: سامان دهی پاسگاه ها و ایست بازرسی ها و نصب چراغ های سولار نیز از سایر كارهای این ارگان در پنج ماه اخیر بوده است.
مدیر راهداری راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان خاطر نشان كرد: حدود 110 كیلومتر از مسیرهای استان به ویژه جاده های مرتفع آرام سازی شده است.
ملاشاهی اظهار داشت: در پنج ماه گذشته 6 دستگاه پل تعمیر و 9 هزار و 500 متر از بستر رودخانه های استان نیز بازسازی شده است.
وی ادامه داد: در این مدت هزار و 300 كیلومتر از راه های استان به منظور ایمن شدن مسیرها خط كشی شده است.
وی افزود: روشنایی حدود هشت كیلومتر از جاده های استان از جمله در حوزه كوله سنگی مهیا شده و در بسیاری از تقاطع ها نیز در حال ایجاد روشنایی لازم هستیم.
مدیر راهداری راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان تصریح كرد: هم اینك 14 راهدارخانه و 27 نمازخانه بین راهی در استان وجود دارد كه باوجود برخی سرقتها، برای ایام نوروز بازسازی و نوسازی شده اند.
ملاشاهی خاطرنشان كرد: 488 نفر راهدار در گشت های نوروزی فعال و آماده خدمات رسانی به مسافران هستند.
وی اظهار داشت: همچنین در ایام نوروز 141 دستگاه خودرو سبك، نیمه سنگین و سنگین در استان فعالند.
وی بیان كرد: هم اینك 2 دستگاه جرثقیل در پلیس راه خاش-زاهدان و زابل-زاهدان مستقر هستند تا در صورت بسته شدن احتمالی مسیر مورد استفاده قرار گیرند.

**همكاری دستگاه ها در طرح نوروزی
مدیركل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: تمام تلاش شورای هماهنگی مدیریت بحران ایجاد مجموعه ای با هماهنگی كامل بوده است.
اربابی ادامه داد: با توجه به اینكه تمام دستگاه ها شرح وظایف خود را به خوبی می دانند، هماهنگی خوبی بین آنها برقرار هر لحظه آماده خدمت رسانی هستند.
وی افزود: در شرایط بحران هر یك از دستگاه ها وظایف مشخص شده را انجام می دهند و تنها نتیجه آن را در نشست جمعی مطرح می كنند.
وی از عموم مردم برای همكاری با مدیریت بحران به ویژه در شرایط بحرانی دعوت كرد و از آنان خواست: به نكات ایمنی توجه داشته باشند و در ایام بارانی از تردد در بستر رودخانه ها و نزدیك شدن به سدها و بندهای خاكی جدا خودداری كنند.
مدیر راهدار راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: تعامل خوب بین تمام دستگاه ها موجب شده تا در هر ساعت شیانه روز كه اتفاقی رخ دهد همه پای كار باشند.
ملاشاهی تصریح كرد: وجود هماهنگی خوب بین دستگاه به خودی خود موجب پیشرفت 20 تا 30 درصدی كارها در مدیریت شرایط بحرانی شده است.
وی بیان كرد: تمامی پیمانكاران استان نیز آمادگی خود را برای همكاری در شرایط بحرانی اعلام كرده و خودروهای نیمه سنگین و سنگین خود را برای بكاری گیری در شرایط بحرانی در حالت آماده باش قرار داده اند.
تمامی دستگاههای دست اندركار عضو ستاد نوروزی و ستاد بحران استان سیستان و بلوچستان امكانات، تجهیزات و نیروی انسانی خود را بكار گرفته اند تا سفری خوب و خوش برای مسافران و نوروزی به یاد ماندنی برای عموم هموطنان فراهم كنند و هیچ شهروند و مسافری دغدغه و نگرانی مسافرت و گشت و گذار در استان نداشته باشد.
7311 / 6081

سرخط اخبار استان‌ها