انجام عملیات ترخیص كالا به صورت الكترونیكی در بیش از 70 درصد از گمركات كشور

تهران- ایرنا- رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: امروز بیش از 70 درصد از گمركات كشور مجهز به سامانه یكپارچه امور گمركی شده اند و 95 درصد از عملیات ترخیص كالا را به شیوه الكترونیكی انجام می دهند.

به گزارش ایرنا، مسعود كرباسیان در پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز گفت: امسال یكی از دستاوردهایی كه در بخش داخلی به همراه داشت، امضای تفاهم‌نامه‌های همكاری بین گمرك و سازمان‌های همجوار با هدف فراهم سازی شرایط مطلوب‌تر برای ترخیص سریع و به‌موقع كالاها و اقلام مورد نیاز جامعه به‌ ویژه كالای حساس و اساسی بود.
وی در پیام خود آورده است: اجرایی شدن برجام موجب افزایش تمایل كشورها برای برقراری ارتباط گمركی و تجاری با ایران شد.
كرباسیان در این پیام افزوده است: سطح دیدارها و گفت‌وگوی مقام های گمركی كشورهای مختلف با مسئولان گمرك ایران در مقایسه با سال‌های پیش از آن، به‌ویژه در دوره فعالیت دولت‌های نهم و دهم به شدت افزایش یافت.
همچنین تفاهم نامه های زیادی در مسیر رشد همكاری‌های گمركی و تجاری بین ایران و طرف مربوطه انجام شد كه نتایج آن در سال 95 و سال‌های بعد می‌تواند زمینه بهبود ارتباطات و مناسبات اقتصادی و تجاری ایران با كشورهای جهان را فراهم سازد.
به اعتقاد وی، علاقه‌مندی گمركات كشورهای مختلف به ایجاد و توسعه روابط با گمرك ایران و رقابت آنها برای امضای یادداشت تفاهم‌های جدید از یك سو و اجرایی كردن موافقت‌نامه‌های قبلی همكاری گمركی از سوی دیگر نشان‌دهنده اهمیت ایران و وجود ظرفیت‌های فراوان آن برای توسعه همكاری‌های تجاری و اقتصادی است به‌طوری كه می‌توان گفت ایران در سال 94 به‌خصوص دوره پسابرجام كانون گفت‌وگوهای منطقه‌ای و جهانی برای بسط مناسبات سیاسی و اقتصادی بوده است.
علاوه براین طرح‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای به منظور گسترش همكاری‌های بین‌المللی مرتبط با فعالیت‌های بازرگانی و تجاری در سال 94 آغاز شد كه پروژه «تیر الكترونیكی» با مشاركت و همكاری گمرك ایران، اتحادیه بین‌المللی حمل‌ونقل جاده‌ای (IRU) و اتاق بازرگانی به امضا رسید.
این پروژه از جدیدترین برنامه‌های سازمان ایرو است (این سازمان بین المللی كه وظیفه صیانت از حمل ونقل جاده ای را در دنیا برعهده دارد سال 1948 در ژنو - سوئیس تاسیس شد و اكنون 170 عضو از پنج قاره جهان دارد).
طرح یادشده به‌عنوان نمونه برای نخستین‌بار در سطح كشورهای منطقه بین ایران و تركیه عملیاتی شده و مورد تمجید سازمان جهانی گمرك و دیگر مجامع ذی‌ربط قرار گرفته است.
طرح كارشناسی متمركز یا كارشناسی مجازی یكی دیگر از اقدمات اساسی در سال 94 است كه اجرای آن علاوه بر ایجاد سهولت در كار رسیدگی به اظهارنامه‌های الكترونیكی، موجب شفافیت و سلامت بیشتر در روند كار گمرك و افزایش درآمد دولت شده است و اكنون بیش از دو هزار اظهارنامه در گمركات از این طریق ارزیابی و رسیدگی می‌شود.
طرح یاد شده از پیشرفته‌ترین طرح‌های گمركی در چارچوب فناوری IT است كه امكان ارزیابی اسناد ارائه‌ شده از سوی صاحب كالا در هر یك از گمركات كشور را فراهم می‌سازد و زمینه سوءاستفاده احتمالی در قالب رابطه‌ بین ارباب‌رجوع و كارمند گمرك را از بین می‌برد.
همچنین گمرك ایران از مهم‌ترین پروژه گمركی در تعیین ارزش كالاها رونمایی كرد و با اجرایی شدن این پروژه با عنوان تعیین شناسه ارزش واحد كالا (TSC) ارزش كالاها با استفاده از سامانه جامع گمركی به‌صورت آنلاین تعیین می‌شود.
كرباسیان تازه‌ترین اقدام دولت یازدهم در رابطه با فعالیت كاركنان گمرك را افزایش 35 درصدی حقوق این افراد ذكر كرد كه می تواند در بهبود شرایط معیشتی آنها نقش موثری داشته باشد.
وی پیرامون موضوع قاچاق كالا و مواد مخدر نیز گفت: عملكرد گمرك در این زمینه با وجود همه مسائل و مشكلات، مثبت بوده و به‌خصوص در كشف پیش‌سازهای مواد مخدر و به تازگی كشف قاچاق انسان، گمرك موفقیت‌های زیادی داشته است.
وی همچنین خاطرنشان ساخته است، با وجود كمبود امكانات و تجهیزات فنی در گمرك، هیچ كالایی از مبادی رسمی و گمركی كشور به‌صورت غیرقانونی و قاچاق وارد یا خارج نمی‌شود و برای یافتن سرنخ قاچاق باید به سراغ جاهای دیگر رفت.
به گزارش ایرنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی به تازگی گفته بود، سامانه جامع گمركی فعال شده و زمینه تعاملات ناسالم با گمرك هم از بین رفته است.
علی طیب نیا افزود: سامانه جامع گمركی زمینه تعاملات ناسالم را از بین برده و این روزها شاهد اعتراض هایی از ناحیه افرادی هستیم كه مایلند تعاملات ناسالم با گمرك را برقرار كنند، اما امكانش برای آنها وجود ندارد.
اقتصام** 1559 ** 2023