۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۲۰
کد خبر: 82007845
T T
۰ نفر
آينده تجارت خارجي چين در هاله اي از ابهام و نگراني

پكن - ايرنا - آمارهاي دقيقي كه نشان دهد وضعيت تجارت خارجي رو به افول چين در ماه هاي آينده به رغم خوشبيني‌ها بهبود مي‌يابد، وجود ندارد و اين موضوع مدتي است كه نگراني‌هايي را در سطحي گسترده در دومين اقتصاد برتر دنيا بوجود آورده است.

به گزارش ايرنا، دولتمردان چين و وزارتخانه هاي تجارت، بازرگاني و اقتصاد اين كشور ابراز اميدواري زيادي كرده اند كه از پايان سه ماهه اول سال 2016 اوضاع صادرات و واردات بهتر شود، اما اين فقط در حد حدس و گمان است.
چرا كه شواهد و آمارها از پايين آمدن شديد تقاضاي مردم و كاهش سفارش هاي خارجي و داخلي حكايت دارد و جالب اينكه هيچ مرجع و منبعي حتي نمي تواند آمار خوشبينانه اي در باره آينده تجارت خارجي چين ارائه كند.
تنها موردي كه هم اكنون وجود دارد اين است كه تجارت خارجي چين در سال گذشته ميلادي نزديك به 7 درصد طبق آمار رسمي اداره گمرك، وزارت بازرگاني و نشريه «چاينا ديلي» چين كاهش يافته است.
دولت چين ميزان رشد اقتصادي كشور را در سال جاري ميلادي بين شش و نيم تا هفت درصد اعلام كرده و «لي كچيانگ» نخست وزير اين كشور اين هدفگذاري را به اطلاع مجلس رسانده است.
اما جالب اينجاست كه هيچ ارگان رسمي در چين به رغم برگزاري اجلاس سالانه كنگره در 10 روز گذشته آماري در باره وضعيت تجارت خارجي منتشر نكرده است.
تجارت خارجي چين بخصوص صادرات اين كشور بخش مهم و محرك رشد اقتصادي به حساب مي آيد كه البته اوضاع مطلوبي ندارد.
سال گذشته ميلادي تقريبا در همه ماه هاي سال صادرات و واردات چين كاهش يافت. حتي از ميزان ذخيره ارزي اين كشور نيز نزديك به 500 ميليارد دلار كاسته شده و آمارها خرسند كننده نيست.
تصور بر اين بود كه از سال جاري ميلادي اوضاع بهتر مي شود اما صادرات چين در ماه ژانويه بيش از شش و نيم درصد كاهش يافت و در ماه گذشته ميلادي هم آمارها كاهش آن را بين 20 تا 25 درصد نشان مي دهد كه بيشترين رقم كاهش از سال 2009 ميلادي به حساب مي آيد.
حالا تازه ترين برآوردها حاكي است كه شايد اوضاع تجارت خارجي چين مطلوب شده و شرايط بهتر باعث صادرات و كمك به رشد اقتصادي شود.
نشريه «چاينا ديلي» چين مي نويسد كه خوشبيني به تنهايي كافي نيست زيرا تقاضا و مصرف پايين است و اين آينده اي نامعلوم را براي تجارت خارجي ترسيم مي كند.
«شن دايانگ» سخنگوي وزارت بازرگاني چين كوشيده است تا شرايط نامطلوب تجارت خارجي كشورش را به تعطيلات عيد بهار (نوروز چين) كه به تازگي پايان يافت نسبت دهد، اما ناظران مي گويند كه موضوع افول مورد تازه اي نيست و از يك سال قبل شدت پيدا كرده است.
با اين حال اين سخنگو خاطرنشان كرد كه احتمالات حاكي از بهبود شرايط از پايان سه ماهه اول امسال است اما نه اينكه همه چيز مانند قبل باشد.
وي تصريح كرد كه شرايط تجارت خارجي در كشور به طور كلي خوب نيست و اميدواريم از پايان ماه جاري ميلادي وضعيت كمي بهتر شود.
«شن دايانگ» از اينكه صادرات چين به كشورهايي نظير آمريكا، كانادا، برزيل و ژاپن در دو ماه گذشته به شدت و بيش از پيش بيني ها پايين آمده است، ابراز نگراني كرد.
چين اميدوار است كه با تغيير رويكردها و اصلاحات اقتصاد و روي كار آمدن بخش هاي جديد خدماتي و توليدي با ارزش افزوده، وضعيت اقتصادي اين كشور بهبود يافته و از ركود خارج شود.
انتظار مي رود كه براي تحقق اين هدف دولت چين در آينده نزديك محدوديت هاي ورود به بخش هاي مالي، فرهنگي و آموزش و پرورش را كاهش دهد تا سرمايه گذاران بتوانند در اين امور خدماتي سرمايه گذاري كنند.
ارزش كل تجارت خارجي چين در سال گذشته ميلادي با 7 تا 8 درصد كاهش به سه هزار و 960 ميليارد دلار رسيد.
چين امسال از ارائه آمار و ارقام هدفگذاري شده و قابل پيش بيني براي تجارت خارجي خودداري كرد. اين چهارمين بار در دو دهه گذشته است كه دولت چين نرخ پيش بيني رشد تجارت خارجي را منتشر نمي كند.
آساق**1597

سرخط اخبار جهان