استاندار آذربایجان شرقی: امنیت در مرزها مرهون تلاش مرزبانان دلیر است

تبریز - ایرنا - استاندار آذربایجان شرقی گفت: امنیت و ثبات موجود در مرزهای كشور به خصوص استان ما مرهون تلاش های خستگی ناپذیر و شبانه روزی مرزبانان دلیر و شجاع است.

اسماعیل جبارزاده دقایقی قبل در آخرین روز سال 94در سفر یك روزه به شهرستان جلفا از پایانه های مرزی جلفا و نوردوز، پاسگاه های مرزی جمهوری اسلامی ایران با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان بازدید كرد.
وی در نشست امنیتی شهرستان با اعضای شورای تامین جلفا حضور یافت و در جریان آخرین وضعیت امنیتی و اجتماعی در مرزهای این شهرستان قرار گرفت.
جبارزاده اظهار كرد: خوشبختانه تلاش های خوبی توسط مرزبانان در ایجاد امنیت و ثبات در مرزهای استان و به خصوص شهرستان جلفا ایجاد شده و مرزبانان غیور با جانفشانی و دلیرمردی ضمن حراست از مرزها، در مقابله با قاچاق كالا و ارز نیز نقش آفرینی شایسته ای می كنند.
وی از مرزنشینان به عنوان مرزداران اصلی كشور یاد كرد و گفت: باید زمینه توسعه اقتصادی و بهبود معیشتی مرزنشینان را فراهم كنیم و خوشبختانه در این راستا قدم های خوبی برداشته شده است.
استاندار آذربایجان شرقی، مرزهای شهرستان جلفا را امن ترین مرزها در كشور بیان كرد و دستیابی به این افتخار را مرهون همدلی، تعامل و همراهی تمامی دستگاه های ذیربط و نیز مرزنشینان با مرزبانان دانست.
جبارزاده همچنین در جمع خبرنگاران بازدیدهای امروز را در راستای بررسی وضعیت پاسگاه های مرزی و ضرورت تقویت نقاط ضعف در این پاسگاه ها بیان كرد.
وی اظهار كرد: تجهیز و تقویت پاسگاه های مرزی مستقر در مرز جلفا با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان اولویت كاری استان در سال 95 بوده و در این راستا منتظر تخصیص اعتبارات ملی نخواهیم ماند.
استاندار آذربایجان شرقی در خصوص سئوالی مبنی بر طرح ساحل سازی و اجرای طرح های گردشگری در سواحل رودخانه ارس، گفت: در این خصوص با احترام به طرف مقابل و اجرای دقیق قوانین و مقررات مرزی با مصوبه شورای عالی مرزی كشور نسبت به اجرای طرح های گردشگری و ساحل بندی اقدام خواهد شد.
جبارزاده در ادامه سفر یك روزه خود به شهرستان جلفا، از پایانه مرزی نوردوز واقع در مرز ایران با ارمنستان بازدید و توصیه های لازم برای دستگاه های متولی در مرز به منظور ارائه خدمات مطلوب به اتباع خارجی و ایرانی در گذر از مرز ارایه كرد.
جبارزاده پیش از حضور در این نشست، با حضور در یادمان شهدای مرزبانی و ادای احترام به شهدای مدفون در مرز ایران - نخجوان به مقام والای شهدا ادای احترام كرد.
وی همچنین با حضور در مرز جلفا – نخجوان (پل چوبی) از نزدیك در جریان آخرین وضعیت تردد مسافران قرار گرفت و از مرزبانان مستقر در این پاسگاه با اهدای هدایایی تقدیر كرد.
تقدیر از خانواده مرزبان شهید فرج زاده و مرزنشین نمونه، حضور در چند پاسگاه مرزی و بازدید از پاسگاه پل آهنی از دیگر برنامه های سفر یك روزه استاندار آذربایجان شرقی به شهرستان مرزی جلفا بود.
شهرستان جلفا از طریق پایانه مرزی نودروز با جمهوری ارمنستان و از طریق پایانه جلفا با جمهوری خودمختار نخجوان ارتباط زمینی دارد.
این شهرستان با 56 هزار نفر جمعیت در 125 كیلومتری تبریز مركز آذربایجان شرقی واقع است.
7222/3038/6183/1662