7كشور در رقابت هاي كشتي گزينشي قزاقستان سهميه المپيك گرفتند

تهران- ايرنا- كشتي گيران آزادكار و فرنگي هفت كشور هند، ژاپن، قزاقستان، چين، قرقيزستان، كره جنوبي و ازبكستان در رقابت هاي گزينشي المپيك قزاقستان سهميه المپيك ريو 2016 را كسب كردند.

به گزارش روز شنبه ايرنا از فدراسيون كشتي، در دومين روز از برگزاري اين رقابت ها امروز(شنبه) در وزن 65 كيلوگرم كشتي آزاد «يوگشوار دات» از هند و« كاتال يرلان‌بيك» از چين با حضور در فينال موفق به كسب سهميه المپيك شدند.
همچنين در وزن 97 كيلوگرم كشتي آزاد «ماگومد ابراگيموف» از قزاقستان و «ماگومد موسي يف» از قرقيزستان با راهيابي به فينال رقابت ها سهميه المپيك ريو را از آن خود كردند.
در وزن 75 كيلوگرم كشتي فرنگي نيز «دلشاجان تورديف» از ازبكستان به همراه «كيم هيون وو» از كره جنوبي به فينال رسيدند و سهميه المپيك را به دست آوردند.
در وزن 130 كيلوگرم كشتي فرنگي نيز «نورماخان تينالي‌يف» از قزاقستان با برتري برابر «بشير باباجان زاده » فرنگي كار وزن 130 كيلوگرم كشورمان، به همراه «مراد رامونوف» از قرقيزستان به فينال اين رقابت ها رسيدند و سهميه الميپيك را به دست آوردند.
بر اين اساس نمايندگان ژاپن، قزاقستان، چين و قرقيزستان هر كدام سه سهميه، كره جنوبي دو سهميه و هند و ازبكستان هر كدام يك سهميه المپيك را در اين دور از رقابت ها كسب كردند.
همچنين در مراسم وزن كشي ديگر كشتي گيران اين مسابقات كه عصر امروز برگزار شد، در 66 كيلوگرم «اميد نوروزي» در دور نخست به ديدار«آمان نازار» از تركمنستان مي رود و در صورت برتري در دور دوم با «پان ژنگ» از چين دارنده مدال هاي طلا و برنز آسيا مسابقه مي دهد.
نوروزي در صورت برتري در اين دو مسابقه در مرحله نيمه نهايي با برنده ديدار «راويندر» از هند و «روسلان تساريف» كشتي گير مطرح قرقيزستاني و دارنده مدال هاي طلا، نقره و برنز آسيا روبرو مي شود.
در وزن 66 كيلوگرم 9 كشتي گير از كشورهاي قزاقستان، ازبكستان، ژاپن و كره شمالي به مصاف هم مي روند.
همچنين در وزن 125 كيلوگرم كشتي آزاد، 11 كشتي گير وزن كشي كردند كه «كميل قاسمي» پس از استراحت در دور نخست در دور دوم به مصاف «كيونگ جين نام» از كره جنوبي دارنده مدال برنز آسيا و بازي هاي آسيايي مي رود و در صورت برتري در مرحله نيمه نهايي، با برنده مسابقه «ژائو دنگ» از چين دارنده مدال برنز آسيا و نفر پنجم جهان و «تي كي ياماماتو» از ژاپن مسابقه مي دهد.
اميد نوروزي فرنگي كار وزن 66 كيلوگرم و كميل قاسمي آزادكار وزن 125 كيلوگرم كشورمان از ساعت 8 و 30 دقيقه صبح فردا(يكشنبه) اول فروردين ماه 95 به ديدار رقباي خود مي روند تا در صورت فيناليست شدن، سهميه حضور در المپيك را كسب كنند.
در اين دور از مسابقات بشير باباجان زاده فرنگي كار وزن 130 كيلوگرم كشورمان امروز در نخستين ديدار خود، مغلوب «نورماخان تناليف» از كشور ميزبان شد تا به همراه «حميد سوريان» دارنده هفت مدال طلاي جهان و المپيك كه در وزن 59 كيلوگرم برابر حريف ژاپني شكست خورده بود، نتوانند سهميه المپيك را به دست آورند.
نخستين رقابت هاي گزينشي المپيك براي همه كشورها 22 تا 24آوريل سال 2016 (دوم تا چهارم ارديبهشت 95) در اولان باتور مغولستان برگزار مي شود كه در هر وزن، سه نفر در رشته مردان مجوز حضور در المپيك را كسب مي كنند.
همچنين در دومين مرحله رقابت هاي گزينشي المپيك (6 تا 8 مي سال 2016 )16 تا 18 ارديبهشت 95 در استانبول تركيه، در هر وزن دو نفر اول رشته مردان مجوز حضور در مسابقات المپيك را بدست مي آورند.
رقابت هاي كشتي گزينشي المپيك در قزاقستان فردا(يكشنبه) اول فردودين ماه 95 پايان مي يابد.
ورزشي**9250 ** 2023

سرخط اخبار ورزش