۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۵۶
کد خبر: 82007830
T T
۰ نفر
نگاهی به روابط ایران و هند در سالی كه گذشت

دهلی نو-ایرنا- روابط ایران و هند در سالی كه آخرین ساعات آن را پیش رو داریم نسبت به سال قبل از آن در زمینه های اقتصادی ،انرژی ،فرهنگی از رشد مناسب و قابل قبولی برخوردار بوده است .

به گزارش ایرنا،ایران و هند در سال جاری در زمینه های اقتصادی ،نفتی ،حمل و نقل و سرمایه گذاری در چابهار همكاری مناسبی را آغاز كردند كه در صورت ادامه می تواند تاثیر قابل توجهی در روابط دو كشور برجای بگذارد.
امضای سند توافقنامه جامع همكاری های اقتصادی ایران و هند كه در هفتم دی ماه امسال در 73 بند كه به امضای «علی طیبب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی كشورمان و« سوشما سواراج» وزیر امور خارجه هند رسید از مهمترین تحولات اقتصادی بین دو كشور بود.
دراین سند جامع دو طرف بر همكاری در زمینه انرژی ،زیرساخت،اتصالات ،همكاری های بانكی ،كنسولی ،تجارت و گردشگری توافق كردند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی كشورمان پس از امضای این توافقنامه در گفت وگو با ایرنا اظهار كرد امضای این توافقنامه گام مهمی برای گسترش همكاری های اقتصادی میان ایران و هند است .
وی خاطرنشان كرد این توافقنامه حاصل سه كارگروه تجارت ،انرژی و زیرساخت است كه می تواند به توسعه همكاری های دو كشور كمك موثری كند.
«طیب نیا» گفت كه هندی ها علاقمند به همكاری در بخش توسعه بندر چابهار و ایجاد شبكه راه آهن برای اتصال این كشور به آسیای میانه هستند.
وی توافق در خصوص همكاری های بانكی و بیمه را یكی از بندهای مهم این توافقنامه عنوان كرد و گفت با امضای این توافقنامه فعالیت بانك ها و شركت های بیمه از سرگرفته می شود.
براساس توافقنامه صورت گرفته دربخش همكاری های بانكی قرار است بانك های پاسارگاد و پارسیان با ایجاد شعبه در بمبئی و دهلی و بانك سامان نیز به صورت یك بانك مستقل درهند فعالیت كند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی دراین این سفر با «نارندرا مودی » نخست وزیر ،«سوشما سواراج » وزیر امور خارجه و تعدادی از مقامات هندی درخصوص توسعه روابط دو كشور بحث و تبادل نظر كرد.

** دیدار روحانی و مودی
دیدار«حسن روحانی » رییس جمهوری كشورمان و «نارندرا مودی » نخست وزیر هند در دهم جولای (19 تیر) در حاشیه اجلاس شانگهای در اوفای روسیه نیز از دیگر رخدادهای مهم در روابط بین تهران و دهلی نو بود.
روحانی دراین دیدار خواستار سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری هند در ایران شد و از این كشور خواست كه نقش بیشتری در ایران داشته باشد.
بعد از این سفر بود كه نارندرا مودی از وزارتخانه های اطلاعات، كشور و امور خارجه هند خواست كه با خارج كردن ایران از لیست قبلی سوابق، صدور روادید این كشور را برای اتباع ایرانی تسریع كنند.

** سرمایه گذاری در چابهار
سرمایه گذاری هند در چابهار ازجمله طرحهای مهمی است كه دردولت تدبیروامید به بار نشست.هندی ها سالها برای سرمایه گذاری درچابهار اعلام آمادگی كرده بودند كه به علت فراهم نبودن فضای مناسب این سرمایه گذاری به تاخیر افتاده بود تا اینكه هیات دولت این كشورمهرماه سال گذشته مبلغ 85 میلیون دلاربرای سرمایه گذاری توسعه لنگرگاه و چند طرح مهم دیگر درچابهار اختصاص داد.
این سرمایه گذاری با سفر اردیبهشت ماه «نیتین گادكاری » وزیر كشتیرانی،حمل و نقل و بزرگراه های هند به ایران و امضای قراردادی با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نهایی شد.

** احداث خط لوله گاز ایران به هند
احداث خط لوله انتقال گاز ایران به هند از طریق دریای عمان – اقیانوس هند به گجرات از دیگر موضوعات مهم مناسبات اقتصادی ایران و هند به شمار می آید كه در سالجاری میلادی در دیدار مقامات دو كشور مورد پیگیری قرار گرفت.
مدیرعامل شركت ملی صادرات گاز ایران در سفر آذرماه خود به دهلی نو گفت: ایران و هند مذاكره برای احداث خط
خط لوله انتقال گاز ایران به هند از طریق دریای عمان را با جدیت دنبال می كنند.
«علیرضا كاملی » درحاشیه پنجمین اجلاس سیاست انرژی در دهلی نو در گفت وگو با خبرنگاران افزود:این خط لوله 4.5 میلیارد دلاری ،روزانه 31.5 میلیون متر مكعب گاز را از ایران به بندر گجرات در غرب هند منتقل می كند.
هفته گذشته تعدادی از نمایندگان شركت های بزرگ وارد كننده گاز هند برای گفت و گو برای احداث این خط لوله به ایران سفر كردند.
احداث این خط لوله دو سال بعد از امضای قرارداد خرید و فروش گاز بین دو كشور تكمیل می شود

**اختصاص خط اعتباری 150 میلیون دلاری به ایران
موافقتنامه اختصاص خط اعتباری 150 میلیون دلاری بین نمایندگان بانك های خصوصی ایران و بانك صادرات و واردات هند موسوم به «اگزیم بانك» نیز در سال جاری میلادی به امضا رسید.
این موافقتنامه باحضور«غلامرضا انصاری»سفیرایران درهند،رییس«اگزیم بانك»هند ونمایندگان بانك های ایرانی«سامان» ، «پاسارگاد»، «پارسیان»، «كارآفرین»، «اقتصاد نوین» و «كشاورزی»، بانك مركزی و وزارت اقتصاد ودارایی ایران در محل «اگزیم بانك» در دهلی نو امضا شد..
این خط اعتباری تا سقف 150 میلیون دلار برای خرید كالا، خدمات فنی و مهندسی و اجرای طرح ها در ایران اختصاص داده شده است.
این خط اعتباری می تواند در بخش های فولاد، راه آهن، معادن و تولید كودهای شیمیایی كه از نقاط قوت اقتصاد هند است، استفاده شود.
«غلامرضا انصاری »سفیر ایران در هند با بیان اینكه «سقفی برای این همكاری ها مشخص نشده است» ، گفت: اختصاص این مبلغ از سوی اگزیم بانك نخستین گام برای همكاری است و می تواند با توجه به همكاری های دو كشور افزایش یابد.

**سرمایه گذاری در میدان گازی فرزاد بی
پس از توافق هسته ای تهران و كشورهای گروه ١+٥ ، هیاتی از مقامهای وزارتخانه های نفت و دارایی هند برای بررسی راههای تسویه بدهی نفتی ٦ میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلاری خود بابت خرید نفت با مقامهای ایرانی، به تهران سفر كرد
«راجیو مهریشی» معاون وزیر اقتصاد و« آشوتوش جیندال» معاون وزیر نفت هند و مقام هایی از شركت او.ان.جی.سی ویدش از اعضای این هیات هندی در سفر به ایران بودند.
شركت او.ان.جی.سی ویدش میدان گازی فرزاد بی را در سال ٢٠١٢ كشف كرد، اما تاكنون قرارداد رسمی برای برداشت از ذخایر این میدان امضا نشده؛ ذخایر گازی این میدان ٢١ تریلیون و ٦٨٠ میلیارد فوت مكعب برآورد شده است.

**سفر ظریف به هندوستان
توسعه بندر چابهار، سرمایه گذاری در بخش انرژی ،همكاری های بانكی ، كریدور شمال و جنوب ، مقابله با فعالیت گروههای تروریستی از مهمترین محورهای گفت وگوی وزیر خارجه كشورمان در سفر یك روزه به دهلی نو بود.
«محمد جواد ظریف» در ایستگاه پایانی دومین دور سفر منطقه ای خود بعد از توافق هسته ای، به دهلی نو سفر كرد و پس از گفت وگو با مقامات عالیرتبه دولتی بعد از 24 ساعت این كشور را ترك كرد.
وی با نارندرا مودی نخست وزیر ، حامد انصاری معاون رییس جمهور،سوشما سوارج وزیر امور خارجه ، نیتین گادكاری وزیر كشتیرانی، حمل ونقل و بزرگراهها و اجیت دووال مشاور امنیت ملی هند دیدار و تبادل نظر كرد.
سرمایه گذاری هند در چابهار بخش زیادی از گفت وگوهای وزیر امور خارجه با نیتین گادكاری وزیر كشتیرانی، حمل و نقل و بزرگراهها را به خود اختصاص داد.

** كریدور شمال – جنوب
كریدور بین المللی شمال - جنوب یك نظام ارتباطی چند بعدی است كه اقیانوس هند و خلیج فارس را از راه ایران به دریای خرز و از آنجا به روسیه و شمال اروپا متصل می كند،این كریدور از بندر بمبئی هند آغاز و از طریق دریا به بندر عباس ودر جنوب ایران متصل می شود.
هند و 12 كشور دیگر از جمله روسیه قرارداد كریدور ترابری بین المللی شمال - جنوب را امضا كرده اند.
هند وتاجیكستان درماه می (اردیبهشت ) امسال در مورد تقویت نظام های ارتباطی میان دو كشور از جمله از طریق كریدور ترابری بین المللی شمال - جنوب و دیگر مسیرهای منطقه ای گفت وگو كردند.
برای بهره گیری از این كریدور در ایران، كالاها به وسیله حمل و نقل جاده ای و یا ریلی به بنادر شمال كشور (بندرانزلی و بندر امیرآباد) انتقال می یابد و از طریق دریای خزر به بنادر آستاراخان و لاگان روسیه حمل می شود.
با تكمیل راه آهن قزوین ـ آستارا، امكان دسترسی جاده ای و ریلی به كشورهای منطقه قفقاز و روسیه نیز میسر می شود.

**امضای تفاهم نامه همكاری های تجاری و بازرگانی
در آبان ماه امسال ایران و هند همچنین تفاهم نامه گسترش همكاری تجاری و بازرگانی امضا كردند.
این تفاهمنامه به امضای «ولی الله افخمی» معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و خانم «ریتا تئوتیا» معاون وزیر تجارت و صنعت هند رسید.
در این تفاهمنامه دو طرف بر توسعه هرچه بیشتر همكاری ها برای رفع موانع موجود و توسعه روابط تجاری و بازرگانی میان دو كشور تاكید كردند.
همچنین طرف هندی در زمینه رفع موانع در خصوص امور بانكی، تجاری و مشكلات انتقال وجوه تجار ایرانی قول مساعد داد تا در یك ماه آینده این موضوع را از طریق بانك مركزی هند پیگیری كند.
موضوع صادرات چای، برنج و گوشت هند به ایران از دیگر محورهای این تفاهمنامه است و طرف ایرانی اعلام آمادگی كرد تا زمینه لازم را برای تسهیل صادرات این اقلام در چارچوب قوانین ایران فراهم كند.
هیات تجاری ایران به سرپرستی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت كشورمان آبان ماه امسال در سفر به دهلی نو با تعدادی از مقام های وزارت بازرگانی و تجاری این كشور دیدار كرد.
این سفر به دنبال مذاكرات آوریل 2015 در تهران و سفر هیات بازرگانی هند به ایران صورت گرفته است.
*آساق*267*1600

سرخط اخبار جهان