بررسي چالش ها و وضعيت آمادگي ستاد بحران سيستان و بلوچستان/ نوروزي بدون دغدغه و نگراني

زاهدان- ايرنا- سيستان و بلوچستان به عنوان استاني در چمبره مخاطرات طبيعي بايد ستاد بحراني آماده، به هوش و توانمند داشته باشد كه وضعيت و چالش هاي پيش روي اين ستاد در ايام نوروزي در ميزگرد ايرنا مورد بررسي قرار گرفت.

به گزارش ايرنا، سيستان و بلوچستان با 11.5 درصد وسعت ايران اسلامي يكي از استانهايي است كه احتمال وقوع چندين مخاطره طبيعي بطور همزمان در آن وجود دارد، در شمال اين استان تندبادها و دماي زياد هوا، در مركز سيل و زلزله و در جنوب نيز احتمال وقوع سونامي همواره وجود دارد.
خبرگزاي جمهوري اسلامي(ايرنا) مركز زاهدان به منظور بررسي آمادگي و تمهيداتي كه ستاد بحران استانداري سيستان و بلوچستان و دستگاه هاي عضو اين ستاد با شرايط بحراني در صورت وقوع هرگونه مخاطره اي در ايام نوروز انديشيده اند ميزگردي با حضور مديركل مديريت بحران استانداري سيستان و بلوچستان، مدير راهداري راه و شهرسازي سيستان و بلوچستان، معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان و معاون عمليات و مسئول بحران مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي زاهدان برگزار كرد.

**وضعيت آمادگي ستاد بحران در نوروز/ احتمال جاري شدن سيل در سيستان
مديركل مديريت بحران استانداري سيستان و بلوچستان در اين ميزگرد اظهار داشت: با توجه به افزايش قابل توجه مسافرت ها در اين فصل به استان و از سوي ديگر ميزان بارندگي ها، تمام دستگاه هاي دست اندركار و فرمانداريها براي مقابله با هر نوع مخاطره احتمالي به حالت آماده باش هستند.
رضا اربابي افزود: نيروهاي دستگاه هاي عضو ستاد در ايام نوروز كشيك هاي 24 داشته و اتاق مديريت بحران نيز در تمام نقاط استان در نظر گرفته شده است.
وي افزود: امكانات امداد و نجات تمام دستگاه ها براي خدمات رساني به مسافران نوروزي به حالت آماده باش هستند و در صورت بروز هرگونه بحران بسرعت وارد عمل مي شوند.
وي با اشاره به احتمال وقوع سيل در منطقه سيستان تصريح كرد: با توجه به بارندگي هاي اخير در اين منطقه و احتمال وقوع سيل در آن تمام مسيرهاي منتهي به درياچه هامون بازگشايي شده است تا در صورت وقوع سيل آب به درياچه وارد شده و از شدت آن كاسته شود.
مديركل مديريت بحران استانداري سيستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: بسياري از پل هاي اين منطقه نيز بازگشايي شده و تذكرات لازم نيز به منظور مواجهه با سيل احتمالي به افراد داده شده است.

**نقش هلال احمر سيستان و بلوچستان در ايام نوروز
معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان نيز در اين نشست اظهار داشت: هلال احمر به عنوان يكي از اعضا مديريت بحران استان مسئول كارگروه امداد و نجات و آموزش همگاني است.
حسن مصفا ادامه داد: فعال بودن اين كارگروه و برگزاري نشست هاي مكرر در سالجاري و نيز همكاري ساير دستگاه هاي عضو در مديريت بحران سيستان و بلوچستان موجب شد تا در زمان كوتاهي حوادث و خسارت هاي ناشي از حوادث كاهش يابد.
وي افزود: بارندگي هايي كه در سالجاري روي داد موجب بروز سيل در برخي روستاها شد كه هلال احمر با هوشياري لازم در ساعات اوليه وارد و در مجموع ميزان خرابي منازل انگشت شمار بود.
وي تصريح كرد: سيل زاهدان-ميرجاوه به دليل بسته شدن مسيرهاي ارتباطي مهمترين حادثه سالجاري تلقي مي شود كه البته با حضور به موقع تمام اعضا كارگروه موفق شديم افرادي كه خانه هاي آنان تخريب شده بود را شناسايي و تلفات را به حداقل برسانيم.
معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: در سال 95 نيز مسئوليت كليه خدمات امداد و نجات سيستان و بلوچستان به جمعيت هلال احمر محول و به گونه اي برنامه ريزي شده تا در سال پيش رو كمترين حادثه در استان رخ دهد.
مصفا با بيان اينكه در طرح نوروزي تمام دستگاه ها آماده مقابله با بحران هستند افزود: به تمام دستگاه هاي استان اعلام شده تا درصورت بروز هرگونه بحران آمادگي كامل براي مقابله با شرايط سخت را در كوتاهترين زمان داشته باشند.
وي بيان كرد: با توجه به آمادگي و همدلي موجود بين دستگاه هاي استان پيش بيني مي شود سال 95 سالي خوب از نظر مقابله با حوادث باشد.
وي ادامه داد: يكي از برنامه هاي جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان آموزش دادن به مردم است زيرا آموزش نقش مهمي در كاهش تلفات در شرايط بحراني دارد.
وي با اشاره به فعاليت هاي نوروزي هلال احمر تصريح كرد: معاونت امور جوانان جمعيت هلال احمر در ايام نوروزي وظيفه راهنمايي مسافران را برعهده دارد و در حقيقت اين طرح براي استراحت رانندگان و رفاه مسافران طراحي شده تا هر راننده براي دريافت نقشه و راهنمايي از خودرو پياده شده و لحظاتي هرچند كوتاه استراحت كند.
معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: هم اينك 40 پست راهنماي مسافر در سيستان و بلوچستان با 130نفر نيروي فعال مشغول كار هستند و به منظور ايجاد تنوع در اين پست ها آثار دستي و سنتي استان به نمايش گذاشته شده است.
مصفا اظهار داشت: در 22 پست نيز فضايي به منظور اقامه نماز پيش بيني شده است و در برخي از آنها نيز مكانهايي براي بازي كودكان در نظر گرفته شده تا خانواده ها به هرنوع ممكن در آن اقامت داشته و استراحتي كوتاه كنند.
وي با اشاره به اينكه حوزه امداد و نجات جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان يكي از مهمترين بخش هاست بيان كرد: هم اينك 60 پايگاه امداد و نجات در مكانهاي شلوغ و پر تردد استان در نظر گرفته شده و 237 نفر نيز در اين پايگاه ها حضور دارند.
وي ادامه داد: نخستين ماموريت اين بخش نجات و سپس درصورت نياز پشتيباني از اورژانس است.
وي افزود: 24 مكان نيز براي اسكان اضطراري مسافران در استان پيش بيني شده و وسايل رفاهي نيز در آن قرار گرفته است.
معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان تصريح كرد: جمعيت هلال احمر استان در طرح نوروزي 74 خودرو امداد و نجات را در نظر گرفته كه بصورت 24 ساعته فعال هستند.
مصفا خاطرنشان كرد: همچنين 2 فروند چرخ بال براي استان در ايام نوروزي در نظر گرفته شده است كه در ابتدا در جنوب استان، سپس در مركز استان و پس از آن در خراسان جنوبي براي خدمات رساني لازم مستقر مي شود.
وي بيان كرد: نيروهاي جمعيت هلال احمر به صورت 24 ساعته در ايام نوروز فعال بوده و مردم نيز مي توانند با تماس با سامانه 112 يا از طريق تماس با اورژانس يا مركز فوريت هاي پزشكي مسايل مورد نظر خود را به هلال احمر اطلاع دهند.
وي افزود: جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان به منظور مقابله با بحران هاي احتمالي و برآورده كردن نيازهاي اوليه مردم در ساعت هاي نخست وقوع بحران برخي اقلام غذايي و مهم را در اماكني كه احتمال وقوع حادثه در آن وجود دارد دپو كرده و در اين زمينه هيچ كمبودي وجود ندارد.

**وضعيت اورژانس سيستان و بلوچستان در ايام نوروز
معاون عمليات و مسئول بحران مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي زاهدان نيز در اين ميزگرد اظهار داشت: مركز فوريت هاي پزشكي در سال قبل 35 هزار و 924 ماموريت در سطح استان انجام داده است.
حسن شه بخش خاطرنشان كرد: حادثه دايي آباد زاهدان يكي از حوادث مهم براي مركز فوريت هاي پزشكي زاهدان در سالي كه گذشت محسوب مي شود.
وي افزود: در طرح نوروزي سه بخش بهداشت، درمان و اورژانس فعال است.
وي ادامه داد: در حوزه درمان تمام بيمارستانها و كلينيك هاي ويژه استان فعال بوده و از 25 درصد ظرفيت مطب و داروخانه هاي خصوصي نيز در ايام نوروز استفاده مي شود.
معاون عمليات و مسئول بحران مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي زاهدان تصريح كرد: در حوزه بهداشت نيز تيم هاي نظارت بر اماكن فروش غذا و كالا از 25 اسفند كار خود را آغاز و تا 15 فروردين فعال خواهند بود.
شه بخش خاطرنشان كرد: در بخش اورژانس نيز هم اينك 102 پايگاه جاده اي در سطح استان فعال و آماده خدمات رساني به مسافران هستند.
وي بيان كرد: سيستان و بلوچستان جزء محدود استانهايي است كه بيمارستان صحرايي موبايل اتوبوس دارد كه در آن يك دستگاه اتوبوس با 16 تخت بستري و يك اتوبوس براي انجام عمل هاي جرايي فعال هستند.
وي اظهار داشت: هم اينك اورژانس هوايي زاهدان فعال است و موجب كاهش زمان رسيدن به حوادث شده و از برنامه هاي سال 95 اورژانس سيستان و بلوچستان فعال كردن اورژانس هوايي در جنوب استان است.
وي افزود: در طرح نوروزي 350 نفر از نيروهاي اورژانس آماده خدمات رساني به شهروندان و مسافران نوروزي هستند.

**مشكل نبود غريق نجات در سواحل استان
معاون عمليات و مسئول بحران مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي زاهدان با اشاره به وجود سواحل در سيستان و بلوچستان گفت: گرچه مشكل غريق نجات هنوز حل نشده اما پايگاه هاي سياري در كنار سواحل فعال است.
شه بخش ادامه داد: حدود سه هزار بروشور مواجهه با گزش عروس دريايي آماده توزيع بين مردم شده است.
معاون امداد و نجات هلال احمر سيستان و بلوچستان نيز در اين باره اظهار داشت: در ايام نوروزي در چابهار و كنارك با افزايش پايگاه و در ساحل دريا بزرگ، تيس چابهار و چاه نيمه سيستان نيز با استقرار پايگاه سيار 24 ساعته از آسيب هاي ناشي از سواحل جلوگيري خواهد شد.
مصفا تصريح كرد: به منظور استفاده مردم از سواحل بايد مكانهاي مشخصي تعبيه شود.
وي با اشاره به آمادگي نيروهاي هلال احمر در سواحل خاطرنشان كرد: هم اينك چند فروند قايق در سواحل شمال و جنوب سيستان و بلوچستان مستقر شده است.

**وضعيت راه ها در نوروز 95
مدير راهداري راه و شهرسازي سيستان و بلوچستان نيز در اين ميزگرد اظهار داشت: باتوجه به اينكه نگهداري از راه ها امري هميشگي است، نيروهاي اين ارگان همواره بصورت گمنام در حال فعاليت هستند.
منصور ملاشاهي ادامه داد: در حوزه شمال سيستان و بلوچستان 11 هزار كيلومتر و در جنوب استان نيز به همين گستره جاده و راه وجود دارد.
وي افزود: فعاليت هاي نوروزي اين اداره از پنج ماه پيش آغاز شده و در اين مدت 200 كيلومتر از راه هاي استان روكش آسفالت و 55 نقطه حادثه خيز نيز شناسايي و آشكار سازي شده است.
وي تصريح كرد: ساماندهي پاسگاه ها و ايست بازرسي ها و نصب چراغ هاي سولار نيز از ساير كارهاي اين ارگان در پنج ماه اخير بوده است.
مدير راهداري راه و شهرسازي سيستان و بلوچستان خاطر نشان كرد: حدود 110 كيلومتر از مسيرهاي استان به ويژه جاده هاي مرتفع آرام سازي شده است.
ملاشاهي اظهار داشت: در پنج ماه گذشته 6 دستگاه پل تعمير و 9 هزار و 500 متر از بستر رودخانه هاي استان نيز بازسازي شده است.
وي ادامه داد: در اين مدت هزار و 300 كيلومتر از راه هاي استان به منظور ايمن شدن مسيرها خط كشي شده است.
وي افزود: روشنايي حدود هشت كيلومتر از جاده هاي استان از جمله در حوزه كوله سنگي مهيا شده و در بسياري از تقاطع ها نيز در حال ايجاد روشنايي لازم هستيم.
مدير راهداري راه و شهرسازي سيستان و بلوچستان تصريح كرد: هم اينك 14 راهدارخانه و 27 نمازخانه بين راهي در استان وجود دارد كه باوجود برخي سرقتها، براي ايام نوروز بازسازي و نوسازي شده اند.
ملاشاهي خاطرنشان كرد: 488 نفر راهدار در گشت هاي نوروزي فعال و آماده خدمات رساني به مسافران هستند.
وي اظهار داشت: همچنين در ايام نوروز 141 دستگاه خودرو سبك، نيمه سنگين و سنگين در استان فعالند.
وي بيان كرد: هم اينك 2 دستگاه جرثقيل در پليس راه خاش-زاهدان و زابل-زاهدان مستقر هستند تا در صورت بسته شدن احتمالي مسير مورد استفاده قرار گيرند.

**همكاري دستگاه ها در طرح نوروزي
مديركل مديريت بحران استانداري سيستان و بلوچستان گفت: تمام تلاش شوراي هماهنگي مديريت بحران ايجاد مجموعه اي با هماهنگي كامل بوده است.
اربابي ادامه داد: با توجه به اينكه تمام دستگاه ها شرح وظايف خود را به خوبي مي دانند، هماهنگي خوبي بين آنها برقرار هر لحظه آماده خدمت رساني هستند.
وي افزود: در شرايط بحران هر يك از دستگاه ها وظايف مشخص شده را انجام مي دهند و تنها نتيجه آن را در نشست جمعي مطرح مي كنند.
وي از عموم مردم براي همكاري با مديريت بحران به ويژه در شرايط بحراني دعوت كرد و از آنان خواست: به نكات ايمني توجه داشته باشند و در ايام باراني از تردد در بستر رودخانه ها و نزديك شدن به سدها و بندهاي خاكي جدا خودداري كنند.
مدير راهدار راه و شهرسازي سيستان و بلوچستان نيز اظهار داشت: تعامل خوب بين تمام دستگاه ها موجب شده تا در هر ساعت شبانه روز كه اتفاقي رخ دهد همه پاي كار باشند.
ملاشاهي تصريح كرد: وجود هماهنگي خوب بين دستگاه به خودي خود موجب پيشرفت 20 تا 30 درصدي كارها در مديريت شرايط بحراني شده است.
وي بيان كرد: تمامي پيمانكاران استان نيز آمادگي خود را براي همكاري در شرايط بحراني اعلام كرده و خودروهاي نيمه سنگين و سنگين خود را براي بكاري گيري در شرايط بحراني در حالت آماده باش قرار داده اند.
تمامي دستگاههاي دست اندركار عضو ستاد نوروزي و ستاد بحران استان سيستان و بلوچستان امكانات، تجهيزات و نيروي انساني خود را بكار گرفته اند تا سفري خوب و خوش براي مسافران و نوروزي به ياد ماندني براي عموم هموطنان فراهم كنند و هيچ شهروند و مسافري دغدغه و نگراني مسافرت و گشت و گذار در استان نداشته باشد.
7311 / 6081 / 1539