دروازه كوير مركزي ايران آماده ميزباني از ميهمانان نوروزي

كاشان- ايرنا- آران وبيدگل شهر بقاع متبركه، آب ‌انبار، حمام، قلعه، كاروانسرا و خانه ‌هاي تاريخي و جاذبه‌ هاي طبيعي اعم از كوير مرنجاب، ريگزارها، گونه ‌هاي گياهي متنوع كويري و حيات وحش است.

به گزارش ايرنا، شهرستان آران و بيدگل با داشتن بافت‌هاي قديمي ارزشمند شهري و روستايي و جاذبه ‌هاي طبيعي و تاريخي يكي از قطب‌ هاي گردشگري استان اصفهان است.
آران و بيدگل از قديمي‌ ترين سكونتگاههاي بشري است كه قدمت آن به حدود 9 هزار سال مي ‌رسد، به اين ‌صورت كه در اطراف نخستين خاستگاه مدنيت در جهان، آبادي‌ هايي به ‌صورت قلعه پديد آمد و به منطقه ‌اي به ‌نام چهل ‌حصاران شهرت يافت.
آران كه اصل آن از آرين آمده به معناي جايگاه مقدس و بيدگل برگرفته از ويگل است، زبان مردم اين منطقه فارسي با لهجه‌ هاي متفاوت است و اين زبان محلي در زمره زبان‌ هاي پهلوي قديم بشمار مي‌رود.
** مجموعه‌ هاي تاريخي شهر آران و بيدگل را مي‌توان از مسجد قاضي، بقعه متبركه 5 امامزاده، آب انبار، بازارچه ‌هاي شرقي و غربي، مسجد ملاعلي و خانه علماي عاملي نام برد كه به جز مسجد جامع كه در قرن ‌هاي اوليه اسلام ساخته شده است و در دوران صفويه به دستور شاه طهماسب اول توسعه يافت، اكثر بناها در دوران صفويه، زنديه و قاجاريه احداث شده‌ است.
** مجموعه تاريخي محله بازار، شامل مسجد قديمي با قدمت دوره ايلخاني و شبستان فوقاني مربوط به دوره صفويه، حسينيه، بقعه مباركه امامزادگان، آب‌ انبار و ميدان وسيعي براي تعزيه‌ خواني و عزاداري است.
**بقعه و بارگاه امامزاده محمدهلال بن علي(ع) با سر در و هشتي ورودي رفيع و زيبا و صحن‌هاي وسيع كه بدنه داخلي آنها با كاشي‌ هاي معرق و كادربندي‌هاي زيبا تزيين شده و رواق‌ هاي مزين به انواع رسمي ‌بندي‌هاي سنتي همراه با گنبد و گلدسته با قدمت دوران قبل از صفويه و آينه ‌كاري‌هايي كه به نذر و دستور كريم‌ خان ‌زند صورت گرفته و گلزار شهداي مجاور آن اين مركز را به يكي از ديدني‌ترين اماكن آران و بيدگل تبديل كرده ‌است.
** بقعه امامزاده هادي با گلدسته ‌هاي رفيع كاشي ‌كاري و ايوان و صحن و سرايي وسيع و دلربا و رواق‌ هايي مزين به كاشي‌كاري و نگارگري‌هاي نفيس از آثار بجا مانده دوران صفويه است كه در جوار آن گلزار شهداي بيدگل بر ارزش‌هاي فرهنگي آن افزوده است.
** كاروانسراي مرنجاب به دستور شاه عباس اول صفوي براي استقرار ماموران محافظ راه ابريشم و استراق و اقامت كاروانيان و زوار شاه خراسان در مجاورت درياچه نمك ساخته شد، كاروانسراي مرنجاب بلحاظ معماري، چشم‌ انداز زيبا و رويايي كوير يكي از جاذبه‌هاي كم نظير كشور است.
** مسجد نقشينه موسوم به مسجد قاسم از بناهاي سلجوقي در زمره بناهاي شاخص فرهنگي مذهبي منطقه است كه وجود سي پاره كلام‌ الله مجيد كه در دوره زنديه مرقوم و هر‌كدام از سوي يك بانو وقف شده بيانگر اين است كه اين مسجد يك مركز فعال فرهنگي در آن دوران بشمار مي‌رفت.
** مقبره حاج سليمان صباحي بيدگلي از شعراي نامدار دوران زنديه و از بانيان نهضت ادبي بازگشت، در مجاورت بقعه و بارگاه امامزاده حسين (ع) در رديف مراكز ديدني اين شهرستان است.
** خانه‌هاي تاريخي افتخارالاسلام دربندي، بني‌طبا، عبدالله خان و مسعودي و مساجد چهارسوق، باباحاجي، سركوچه يخچال، ميدان بزرگ، علي(ع)، حاج عبدالصمد؛ مدرسه و حسينيه‌ هاي خانقاه، سلمقان، و شاد و حاجي امين؛ حمام‌هاي عنايتي، حاج محمد، يخچال، مخص‌آباد و عصارخانه شهيد عصاري، بقاع متبركه فيض‌آباد، امامزاده فضل، قدمگاه، 7 امامزاده، امامزاده علي‌اكبر(ع)، هاشم بن علي(ع) و امامزاده حسين(ع) از ديگر مكان‌هاي تاريخي شهر آران و بيدگل است.
** درياچه نمك يكي از ديدني‌هاي منحصر به ‌فرد طبيعي كشور است كه با وسعت 2 هزار و 500 كيلومتر بين استان‌هاي اصفهان، سمنان و قم واقع شده و آسان‌ترين مسير دسترسي به آن آران و بيدگل است.
اين درياچه براي تامين نمك طعام كه به سهولت از درياچه برداشت مي‌شود، بهره ‌برداري مي ‌شده است و چند ضلعي‌ هاي خانه زنبوري تشكيل‌ شده در آن‌ كه به ‌صورت سفيد ديواره ‌هاي تا ارتفاع 20 سانتيمتري از كريستال‌ هاي نمك به‌ وجود مي‌آيد، منظره ‌اي رويايي را مجسم مي‌ كند.
** سايت تاريخي ويگل شامل چند آب انبار و موزه مردم‌ شناسي يكي ديگر از جاذبه‌هاي اين شهرستان كويري است.
** شهر نوش‌آباد در 3 كيلومتري غرب آران و بيدگل با آثار تاريخي و ديدني‌هاي متعدد نظير شهر زيرزميني، قلعه سي‌زان، مسجد جامع، بقعه امامزاده محمد (ع)، مسجد علي(ع) و موزه مردم‌ شناسي خود مي‌تواند لحظات دل‌انگيزي را براي مسافران ايجاد كند.
** آثار و ابنيه تاريخي شهر ابوزيدآباد نيز شامل كاروانسراي صفوي، بقعه مباركه امامزاده (ع)، مجموعه تاريخي خواجه، قلعه كرشاهي و بقعه امامزاده صالح است.
شهرستان آران و بيدگل در 200 كيلومتري شمال اصفهان واقع است.
7472/6021

سرخط اخبار استان‌ها