۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۳۶
کد خبر: 82007819
T T
۰ نفر
دروازه كویر مركزی ایران آماده میزبانی از میهمانان نوروزی

كاشان- ایرنا- آران وبیدگل شهر بقاع متبركه، آب ‌انبار، حمام، قلعه، كاروانسرا و خانه ‌های تاریخی و جاذبه‌ های طبیعی اعم از كویر مرنجاب، ریگزارها، گونه ‌های گیاهی متنوع كویری و حیات وحش است.

به گزارش ایرنا، شهرستان آران و بیدگل با داشتن بافت‌های قدیمی ارزشمند شهری و روستایی و جاذبه ‌های طبیعی و تاریخی یكی از قطب‌ های گردشگری استان اصفهان است.
آران و بیدگل از قدیمی‌ ترین سكونتگاههای بشری است كه قدمت آن به حدود 9 هزار سال می ‌رسد، به این ‌صورت كه در اطراف نخستین خاستگاه مدنیت در جهان، آبادی‌ هایی به ‌صورت قلعه پدید آمد و به منطقه ‌ای به ‌نام چهل ‌حصاران شهرت یافت.
آران كه اصل آن از آرین آمده به معنای جایگاه مقدس و بیدگل برگرفته از ویگل است، زبان مردم این منطقه فارسی با لهجه‌ های متفاوت است و این زبان محلی در زمره زبان‌ های پهلوی قدیم بشمار می‌رود.
** مجموعه‌ های تاریخی شهر آران و بیدگل را می‌توان از مسجد قاضی، بقعه متبركه 5 امامزاده، آب انبار، بازارچه ‌های شرقی و غربی، مسجد ملاعلی و خانه علمای عاملی نام برد كه به جز مسجد جامع كه در قرن ‌های اولیه اسلام ساخته شده است و در دوران صفویه به دستور شاه طهماسب اول توسعه یافت، اكثر بناها در دوران صفویه، زندیه و قاجاریه احداث شده‌ است.
** مجموعه تاریخی محله بازار، شامل مسجد قدیمی با قدمت دوره ایلخانی و شبستان فوقانی مربوط به دوره صفویه، حسینیه، بقعه مباركه امامزادگان، آب‌ انبار و میدان وسیعی برای تعزیه‌ خوانی و عزاداری است.
**بقعه و بارگاه امامزاده محمدهلال بن علی(ع) با سر در و هشتی ورودی رفیع و زیبا و صحن‌های وسیع كه بدنه داخلی آنها با كاشی‌ های معرق و كادربندی‌های زیبا تزیین شده و رواق‌ های مزین به انواع رسمی ‌بندی‌های سنتی همراه با گنبد و گلدسته با قدمت دوران قبل از صفویه و آینه ‌كاری‌هایی كه به نذر و دستور كریم‌ خان ‌زند صورت گرفته و گلزار شهدای مجاور آن این مركز را به یكی از دیدنی‌ترین اماكن آران و بیدگل تبدیل كرده ‌است.
** بقعه امامزاده هادی با گلدسته ‌های رفیع كاشی ‌كاری و ایوان و صحن و سرایی وسیع و دلربا و رواق‌ هایی مزین به كاشی‌كاری و نگارگری‌های نفیس از آثار بجا مانده دوران صفویه است كه در جوار آن گلزار شهدای بیدگل بر ارزش‌های فرهنگی آن افزوده است.
** كاروانسرای مرنجاب به دستور شاه عباس اول صفوی برای استقرار ماموران محافظ راه ابریشم و استراق و اقامت كاروانیان و زوار شاه خراسان در مجاورت دریاچه نمك ساخته شد، كاروانسرای مرنجاب بلحاظ معماری، چشم‌ انداز زیبا و رویایی كویر یكی از جاذبه‌های كم نظیر كشور است.
** مسجد نقشینه موسوم به مسجد قاسم از بناهای سلجوقی در زمره بناهای شاخص فرهنگی مذهبی منطقه است كه وجود سی پاره كلام‌ الله مجید كه در دوره زندیه مرقوم و هر‌كدام از سوی یك بانو وقف شده بیانگر این است كه این مسجد یك مركز فعال فرهنگی در آن دوران بشمار می‌رفت.
** مقبره حاج سلیمان صباحی بیدگلی از شعرای نامدار دوران زندیه و از بانیان نهضت ادبی بازگشت، در مجاورت بقعه و بارگاه امامزاده حسین (ع) در ردیف مراكز دیدنی این شهرستان است.
** خانه‌های تاریخی افتخارالاسلام دربندی، بنی‌طبا، عبدالله خان و مسعودی و مساجد چهارسوق، باباحاجی، سركوچه یخچال، میدان بزرگ، علی(ع)، حاج عبدالصمد؛ مدرسه و حسینیه‌ های خانقاه، سلمقان، و شاد و حاجی امین؛ حمام‌های عنایتی، حاج محمد، یخچال، مخص‌آباد و عصارخانه شهید عصاری، بقاع متبركه فیض‌آباد، امامزاده فضل، قدمگاه، 7 امامزاده، امامزاده علی‌اكبر(ع)، هاشم بن علی(ع) و امامزاده حسین(ع) از دیگر مكان‌های تاریخی شهر آران و بیدگل است.
** دریاچه نمك یكی از دیدنی‌های منحصر به ‌فرد طبیعی كشور است كه با وسعت 2 هزار و 500 كیلومتر بین استان‌های اصفهان، سمنان و قم واقع شده و آسان‌ترین مسیر دسترسی به آن آران و بیدگل است.
این دریاچه برای تامین نمك طعام كه به سهولت از دریاچه برداشت می‌شود، بهره ‌برداری می ‌شده است و چند ضلعی‌ های خانه زنبوری تشكیل‌ شده در آن‌ كه به ‌صورت سفید دیواره ‌های تا ارتفاع 20 سانتیمتری از كریستال‌ های نمك به‌ وجود می‌آید، منظره ‌ای رویایی را مجسم می‌ كند.
** سایت تاریخی ویگل شامل چند آب انبار و موزه مردم‌ شناسی یكی دیگر از جاذبه‌های این شهرستان كویری است.
** شهر نوش‌آباد در 3 كیلومتری غرب آران و بیدگل با آثار تاریخی و دیدنی‌های متعدد نظیر شهر زیرزمینی، قلعه سی‌زان، مسجد جامع، بقعه امامزاده محمد (ع)، مسجد علی(ع) و موزه مردم‌ شناسی خود می‌تواند لحظات دل‌انگیزی را برای مسافران ایجاد كند.
** آثار و ابنیه تاریخی شهر ابوزیدآباد نیز شامل كاروانسرای صفوی، بقعه مباركه امامزاده (ع)، مجموعه تاریخی خواجه، قلعه كرشاهی و بقعه امامزاده صالح است.
شهرستان آران و بیدگل در 200 كیلومتری شمال اصفهان واقع است.
7472/6021 / 1539