۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۲۷
کد خبر: 82007812
T T
۰ نفر
اجرای طرح ملی نوروزگاه در گلستان تمدید شد

گرگان - ایرنا- مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: اجرای طرح ملی نوروزگاه كه با استقبال مردم مواجه شد تا 13 فروردین 95 تمدید شده است.

به گزارش ایرنا، ابراهیم كریمی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح ملی نوروزگاه از 24 تا 28 اسفند 94 در سراسر كشور برگزار شد، اما در استان گلستان تا 13 فروردین ادامه دارد.
وی افزود: در قالب طرح ملی نوروزگاه رسوم، سنن و آداب اقوام مختلف گلستانی كه به مروز زمان به فراموشی سپرده ‌شده‌ و یا كمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود ،احیاء می‌ گردد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح كرد: در همین راستا 3 شهرستان مراوه تپه، گنبدكاووس و بندر تركمن میزبان این طرح هستند.
به گفته وی نمایشگاه صنایع دستی، اجرای رقص خنجر و مسابقات كشتی سنتی گورش و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی از جمله بخش های این طرح ملی در بندرتركمن بود.
كریمی اظهار كرد: طرح ملی نوروزگاه با افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در قالب 5 آلاچیق تركمن در مراوه تپه نیز برگزار شد و اجرای ذكر خنجر، الله خوانی تركمن، كشت دبدی، آئین نویدآوردن نوروز و موسیقی تركمن از دیگر مراسم های این طرح در این شهرستان بود.
كریمی با اشاره به اجرای طرح نوروزگاه در گنبدكاووس گفت: در این شهرستان طرح ملی نوروزگاه در كنار برج گنبدقابوس با 50 آلاچیق و 70 غرفه برگزار شد.
وی اظهار كرد: در این شهرستان برنامه هایی مانند سیاه بازی، حاجی فیروز، رقص خنجر، اجری گشت دبدی، نوروزخوانی، نوروزخوانی سیستانی ها، اجرای گروه موسیقی تربت جام، گروه موزیك ارتش، كشتی گورش و پخت غذای سنتی تركمن و مسابقه پشم زنی گوسفند اجرا شد.
نوروز بزرگ‌ترین پرونده چندملیتی ثبت‌شده در یونسكو در حوزه فرهنگی است كه 12 كشور در این پرونده حضور دارند و نوروزگاه یك رویداد فرهنگی است كه جزئی از مجموعه آئین‌ها جشن نوروزی و محلی برای ارائه فرهنگ نوروز است، در این رویداد غذاها و خوراك‌های آئینی مانند سمنو، بازی‌های محلی، موسیقی و رسم و رسومات مانند سفره نوروزی همراه با اطلاعات آن ارائه می‌شود.
1648

سرخط اخبار استان‌ها