ديوان عالي‌ برزيل انتصاب لولا به عنوان رئيس دفتر رياست جمهوري را لغو كرد

مادريد- ايرنا- يك قاضي ديوان عالي‌ فدرال برزيل ، جمعه شب انتصاب «لوئيز ايناسيو لولا دا سيلوا» به عنوان رئيس دفتر رياست جمهوري را لغو كرد .

به گزارش ايرنا و به نقل از خبرگزاري اروپاپرس ، تصميم ديوان عالي‌ به يك قاضي فدرال اجازه مي‌ دهد كه به تحقيقات خود عليه رئيس جمهوري سابق ادامه دهد .
به نقل از شبكه تلويزيوني «گلوبو نيوز» كه منبع خود را فاش ننمود ، «جيلمار مندس» قاضي ديوان عالي‌ برزيل اشاره نمود كه تصميم مذكور به دليل اين است كه «لولا دا سيلوا» مي‌تواند با اين انتصاب ، در روند تحقيقات مرتبط با رسوايي فساد مالي‌ در شركت ملي‌ نفت پتروبراس دخالت كند .
شبكه تلويزيوني همچنين گفت كه در صورت نارضايتي‌ لولا ، تصميم قاضي مي‌ تواند از سوي مجمع ديوان عالي‌ فدرال نيز مورد بررسي قرار گيرد.
اين در حالي‌ است كه كه رئيس جمهور پيشين برزيل روز پنجشنبه به عنوان رئيس دفتر «ديلما روسف» رئيس جمهور اين كشور سوگند ياد كرد .
در همين رابطه ، «ايتاجيبا كاتا پرتا» قاضي فدرال برزيل ، روز پنجشنبه و دقايقي پس از اين سوگند ، دستور لغو انتصاب «لوئيز ايناسيو لولا دا سيلوا» به عنوان عضو دولت با اين استدلال كه اين انتصاب مي تواند مانعي براي تحقيقات قضايي در مورد وي باشد، را صادر كرد .
قاضي در بيانيه اي دو صفحه اي اشاره نمود كه تصدي و فعاليت در سمت رياست دفتر رياست جمهوري مي تواند منجر به يك مداخله ناروا و زشت در فعاليت پليسي وزارت كشور و قوه قضاييه شود .
قاضي معتقد است كه انتصاب «لولا دا سيلوا» به عنوان رئيس دفتر رياست جمهوري ، يك مداخه مستقيم از سوي «ديلما روسف» در نهاد قوه قضاييه براي حذف اقتدار قضايي در تحقيقات عليه رهبر چپگرا است .
لولا دا سيلوا با تصدي اين سمت، داراي مصونيت مي شود به اين معني كه تحقيقات در مورد رئيس جمهوري سابق كه از سوي «سرجيو مورو» قاضي فدرال به دليل مشاركت دا سيلوا در موارد فساد مالي شركت ملي نفت برزيل (پتروبراس )، انجام مي شود به ديوان عالي واگذار مي گردد .
از سوي ديگر ، داسيلوا در حالي روز پنج شنبه به اين سمت جديد منصوب شد كه افشاي يك مكالمه تلفني ميان او و روسف، موجي از نارضايتي را ميان مردم برزيل به راه انداخت و چندين تظاهرات گسترده در شهرهاي مختلف برگزار شد.
در حالي كه لولا به اتهام پولشويي و فساد مالي در ارتباط با شركت نفت دولتي «پتروبراس» تحت تعقيب قضايي قرار دارد، روسف، جانشين وي كه تحت حمايت وي به رياست جمهوري برزيل رسيد، تصميم گرفت لولا را به عنوان وزير در كابينه خود منصوب كند.
اما فقط مخالفان نيستند كه به خيابان ها مي‌ آيند. روز گذشته هواداران «ديلما روسف» و «لولا دا سيلوا» در 55 شهر اين كشور آمريكاي لاتيني تظاهرات كردند تا بدين وسيله حمايت خود از دولت را اعلام كنند.
«لولا» روز گذشته ضمن حضور در بين هواداران خود ، اعلام كرد كه به منظور كمك به «روسف» در مسير برقراري صلح و آرامش در كشور، حاضر به همكاري با دولت شده است.
«لولا» در جمع هواداران خود در اين رابطه گفت: به منظور كمك به «روسف» در مسير برقراري صلح و بازگرداندن آرامش به كشور با دولت همكاري مي‌كنم؛ اينجا هستم تا به همه ثابت كنم كه برزيل بهترين است؛ ثابت كنم كه برزيل پيشرفت خواهد كرد.
وي در حالي سخنراني مي‌كرد كه طرفداران وي با سر دادن شعارهايي نظير «لولا، جنگجوي مردم برزيل» حمايت خود از رئيس جمهور سابق اين كشور را اعلام مي‌داشتند.
رئيس جمهور سابق برزيل ضمن حضور در جمع تظاهرات كنندگان شهر «سائوپائولو» گفت: ما براي سرنگوني رژيم ديكتاتوري و نظامي كشور تلاش كرده‌ايم تا به دموكراسي برسيم و هرگز نمي‌پذيريم كه كودتايي در كشور اتفاق افتاده باشد.
در اين مورد ، گسترده ترين تظاهرات در بزرگراه «پائوليستا» در قلب سائوپائولو صورت گرفت كه به گفته سازمان هايي‌ كه فراخوان آن شده بودند ، 250 هزار نفر با لباس هاي قرمز رنگ حزب حاكم كارگران دولت در اين محل حضور يافتند .
براي جلوگيري از وقوع حوادث وخيم ، پليس سائوپائولو ، چند ساعت قبل از برگزاري تظاهرات با آب پاش و گاز اشك آور ، افرادي را كه از چهارشنبه گذشته در اين بزرگراه تحصن كرده و خواهان استعفا يا بركناري روسف شده بودند را متفرق نمود .
به رغم اين احتياط ها ، يك درگيري اندكي‌ بين هواداران و مخالفان دولت صورت گرفت و يك گروه كوچك مخالفان كه سعي‌ داشت يك بيانيه عليه روسف بخواند مجبور شد از پليس براي حفاظت خود براي جلوگيري از مشكلات بيشتر كمك بگيرد .
در برازيليا نيز ، نيروهاي پليس هزاران نفر تظاهركننده را تحت كنترل داشتند تا از مجلس دور باشند زيرا درگيري ها با تظاهركنندگان معمولا درمقابل اين محل صورت مي‌ گيرد .
از آنجا كه اقتصاد برزيل ركود بسيار شديدي را تجربه مي كند خشم عمومي از روسف به خصوص پس از باز شدن پرونده اي عليه وي به اتهام رشوه و فساد مالي در شركت نفتي پتروبراس به شدت رو به افزايش است.
پليس برزيل روز 14 اسفند پس از بازرسي منزل « لولا دا سيلوا» و ديگر اعضاي خانواده وي، او را به اتهام پولشويي مرتبط با شركت ملي نفت «پتروبراس» دستگير كرد.
پليس فدرال برزيل، رئيس جمهوري سابق را در چارچوب عمليات «لاوا خاتو» كه در مورد طرح هاي فساد مالي و پولشويي در پتروبراس تحقيق مي كند، دستگير و وي را در چارچوب دستور انتقال اجباري متهم براي بازجويي، به اداره پليس برد.
مراجع قضايي برزيل اوايل سال 2014 از فساد مالي در شركت چند مليتي نفت و گاز پتروبراس اين كشور خبر دادند.
براساس اعلام اين مراجع، پتروبراس و چند شركت بزرگ ساخت و ساز در برزيل با ارتشا و فاكتورسازي در مناقصه ها، مبالغ به دست آمده را به حسابهاي حزب كارگران و احزاب متحد آن واريز مي كردند.
اكنون پتروبراس مدعي است صاحبان اين شركت ها هم با پرداخت رشوه هاي كلان به مديران و شماري از سياستمداران حزب حاكم و به دنبال آن انعقاد قراردادهايي غيرقانوني و در برگيرنده قيمت هاي غيرمنطقي با اين شركت، سودهاي كلاني به جيب زده اند.
برآوردها حاكيست پتروبراس در اين فساد مالي گسترده و چند ساله، شش ميليارد و 200 ميليون رئال معادل دو ميليارد و 140 ميليون دلار ضرر ديده است.
اروپام *1*491** 1583 **

سرخط اخبار جهان