۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۱۳
کد خبر: 82007802
T T
۰ نفر
گنبدكاووس، نگارستان اقوام ایران زمین در انتظار مسافران نوروزی

گنبدكاووس - ایرنا - گنبدكاووس به عنوان بزرگترین شهرستان گلستان كه حدود 20 قوم از اقوام ایران زمین در آن سكونت دارند و از آن به نگارستان ایران یاد می شود، با آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوان، آماده پذیرایی از مسافران نوروز 95 است.

تنوع اقوام و مذاهب اسلامی با آداب، سنن و فرهنگ متفاوت، همراه با زندگی مسالمت آمیز در كنار آثار تاریخی، فرهنگی و جاذبه های زیبای طبیعی و گردشگری گوشه ای از ظرفیت های این شهرستان برای میزبانی از گردشگران و مسافران نوروزی است.

*** برج قابوس:
برج قابوس بن وشمگیر با قدمتی افزون بر یكهزار سال به عنوان شاهكار معماری اسلامی در مركز شهر گنبدكاووس واقع است و با افزون بر 70 متر ارتفاع از زمین عنوان بلندترین برج آجری جهان را یدك می كشد و هر ساله در ایام تعطیلات نوروزی میزبان هزاران نفر از علاقمندان به آثار تاریخی است.
بنای این شاهكار معماری اسلامی از چهار بخش شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی تشكیل شده درسال 397 هجری قمری به ‌عنوان یادمان یا راهنمای مسافران توسط شمس ‌المعالی قابوس بن و شمگیر بر فراز تپه ای به ارتفاع 15 متر احداث شده است.
این برج بلند آجری در 10 تیر ماه سال 1391 به عنوان بلندترین برج آجری جهان در فهرست آثار جهانی یونسكو به ثبت رسید.

*** شهر باستانی جرجان:
شهر باستانی و تاریخی جرجان كه روزگاری به عنوان یكی از شهرهای پیشرفته زمان خود به شمار می رفت، در فاصله سه كیلومتری غرب شهر گنبدكاووس و در كنار مرقد مطهر امامزاده یحیی بن زید (ع) قرار دارد.
این شهر تاریخی كه اكنون برخی بقایای آن از دل خاك بیرون آمده است، در زمان آبادانی یك هزارو 200 هكتار مساحت داشت اما به دلایل مختلف از جمله توسعه بخش كشاورزی، احداث خانه های مسكونی و نیز كاوش های غیر مجاز از بین رفته و اكنون حدود 250 هكتار آن باقی مانده است.
شهر باستانی جرجان از بلاد معتبر در دوره های سامانیان، آل زیار و سلجوقیان بود و درسال 620 هجری قمری بر اثر حمله مغول از بین رفت.
این شهر تاریخی كه در دوران اوج شكوفایی خود مهد علم و ادب و صنایعی همچون شیشه گری، فلزكاری سفالگری بود، درسال 1317 هجری شمسی با شماره 40 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید ضمن اینكه درسال 1350 تا 1357 مورد كاوش های علمی قرار گرفت.

*** امامزاده یحیی بن زید (ع):
امامزاده یحیی بن زید (ع) نوه امام سجاد (ع) است، از ایشان به عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و كسی كه صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورده است، یاد می شود.
آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید(ع) كه مورد توجه شیعه و اهل سنت منطقه گنبدكاووس و زوار و مسافران سراسر كشور است، دارای 23 هزارو 150 مترمربع فضای مسقف و شبستان است و در اطراف آن نیز حدود یكصد زائر سرا وجود دارد.
این امامزاده دارای بنای بزرگ و محوطه‌ای وسیع و رواق آیینه‌ كاری شده است و در خارج از محوطه امامزاده نیز پاركینگ وسیع و بازارچه ‌ای از صنایع دستی و مواد خوراكی وجود دارد.
وجود محراب گچ‌ بری شده از دوره سلجوقی در جوار ضریح مطهر امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدكاووس و همجواری با شهر تاریخی و باستانی جرجان از دیگر جاذبه های این مكان مقدس است.
گفته می شود، امامزاده یحیی بن زید (ع) در زمان یزید بن معاویه با 700 نفر از طرفداران خود در خراسان قیام نمود و با دشمن به جنگ پرداخت و شكست سختی به سپاه آنان وارد كرد و بعد از آن عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد.
والی خراسان (نصر) همراه 80 هزار سوار از شام و اطراف برای سركوبی قیام یحیی وارد قریه ارغوان شدند و بعد از سه روز جنگ یحیی و یارانش را به شهادت رساندند.

*** مجموعه سواركاری:
مجموعه سواركاری شهرستان گنبدكاووس كه یكی از بهترین ها درنوع خود در سطح ایران و خاورمیانه به شمار می رود، شوق و علاقه وافر مردم این خطه به اسب و سواركاری سبب احداث این مجموعهدرسال 1350 در زمینی به مساحت 400 مترمربع شد.
این مجموعه ورزشی كه بدلیل گسترش شهرنشینی و ساخت و سازها اكنون 150 هكتار آن باقی مانده است، با زیبایی های منحصربفرد توجه بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود جلب می كند.
برگزاری مسابقات سواركاری با اسب های زیبای تركمن در دو فصل بهار و پاییز باحضور هزاران علاقمند به اسب و سواركاری از سراسر كشور بر زیبایی های این مجموعه بویژه در فصل بهار می افزاید.

*** تالاب های بین المللی:
سه تالاب بین المللی در بخش مرزی داشلی برون گنبدكاووس به نام های ' آلما گل، آلاگل و آجی گل' نیز از جمله مناطق دیدنی و جذابی است كه مسافران نوروزی می توانند برای سپری كردن تعطیلات خود از این طبیعت استفاده نمایند‏.‏
این تالاب ها در بخش مرزی داشلی برون و در فاصله 75 كیلومتری شمال مركز شهرستان گنبدكاووس قراردارد كه همه ساله پذیرای پرندگان مهاجر و بومی زیادی است كه این پرندگان ازجمله انواع قو، فلامینگو، اردك، پرستوی دریایی، چنگر، غاز، سلیم، كاكایی، باتلان و آبچلیك ‏زیبایی خاصی به این تالاب ها بخشیده اند.‏
این تالاب های زیبا كه در نزدیكی بازارچه مرزی، گمرك اینچه برون، سد دانشمند و بقعه ملا علی عطا دانشمند شهرستان گنبدكاووس قرار دارند ،دارای امكانات لازم برای استراحت و نبز ماهیگیری هستند.

*** بازارچه مرزی اینچه برون:
بازارچه اینچه برون درفاصله 20 كیلومتری شهر مرزی اینچه برون در شرق استان گلستان قرار دارد، این بازارچه با افزون بر 200 غرفه چند سال پس از گشایش مرز پل و تردد مسافران از این نقطه به تركمنستان (سال 1370) توسط بنیاد علوی احداث شد.
در این بازارچه مرزی كه بعدها یك بازارچه دیگر نیز در جوار آن احداث شد، انواع لوازم صوتی و تصویری و بهداشتی، البسه، صنایع دستی و سایر اجناسی كه بیشتر از كشور تركمنستان وارد ایران می شود، درمعرض فروش گذاشته شده است.
بازارچه مرزی اینچه برون مهمترین عامل تردد و جاذبه گردشگری به شهر كوچك اینچه برون است، این بازارچه بیشترین تعداد بازدید كنندگان نوروزی را به خود اختصاص می دهد.

*** بقعه ملاعلی عطا دانشمند:
ملاعلی دانشمند از بزرگان مذهبی تركمن ها و از طایفه آتا می باشد، طایفه آتا (عطا) یكی از طوایف مقدس بوده و در میان تركمن ها از احترام خاصی برخوردار است.
بقعه این عالم فاضل در بخش داشلی برون و روستایی به نام دانشمند است كه با امكانات اولیه و نیز یك بازارچه محلی آماده بازدید از مسافران و گردشگران نوروزی می باشد.

*** بازارچه روسی و بازارچه های صنایع دستی:
موقعیت جغرافیایی گنبدكاووس درمنطقه مرزی و وجود اقوام مختلف ساكن دراین شهر سبب شده تا بازارچه های مختلف از جمله بازارچه صنایع دستی، زیور آلات، آلات موسیقی، پوشاك محلی، فرش، قالیچه و گلیم اقوام بویژه قوم تركمن در این شهرستان پر رونق باشد.
بازارچه موسوم به روسی در ورودی شهر گنبدكاووس از سمت آزادشهر با اجناس مختلف و بازارچه های صنایع دستی كه در آلاچیق ها (مسكن سنتی تركمن ها) برپا شده اند نیز انواع نان، غذا و شیرینی های محلی را در اطراف و محوطه برج قابوس به مسافران و گردشگران ارائه می كنند.

*** دریاچه مصنوعی:
احداث دریاچه مصنوعی در ورودی شهر گنبدكاووس و در كنار دو بازارچه موسوم به بازار روسی و بازار ایرانیان از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی است كه همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید.
این دریاچه مصنوعی توسط شهرداری گنبدكاووس با چشم اندازی زیبا در كنار یك بوستان و تالار پذیرایی در سال 1384 در زمینی به مساحت پنج هكتار و با گنجایش 120 هزار مترمكعب احداث شد.

*** دیگر جاذبه های گردشگری گنبدكاووس:
دركنار آثار تاریخی و گردشگری گنبدكاووس كه به آن اشاره شد، برخی جاذبه های طبیعی و گردشگری دیگر دراین شهرستان ازجمله سدگلستان، دشت های سرسبز مناطق شمالی و بوستان های زییا در ورودی و مركز شهر وجود دارد كه بازدید از آن خستگی را از تن مسافران و گردشگران خارج می كند.
شهرستان تاریخی و مرزی گنبدكاووس با افزون بر 325 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.
/3039/1648