انتشار گزارش مربوط به نقش انگلیس در جنگ عراق بار دیگر به تعویق افتاد

لندن - ایرنا - منابع انگلیسی روز شنبه گزارش دادندكه دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس احتمالا زمان انتشار گزارش مربوط به نقش كشورش در جنگ عراق در سال 2003، را به بعد از زمان برگزاری همه‌پرسی موسوم به 'برگزیت' موكول كرده است.

به گزارش ایرنا، روزنامه دیلی میل در گزارشی نوشت: انتشار اطلاعاتی در جمعه‌شب گذشته درخصوص به تعویق افتادن گزارش كمیته موسوم به 'چیلكات ' در مورد دخالت انگلیس در جنگ عراق سبب بالا گرفتن انتقادات از دولت كامرون شده است.
این روزنامه افزود: تصمیم كامرون برای به تعویق انداختن انتشار عمومی گزارش جنگ عراق، سبب شده است كه وی متهم به این مساله شود كه به عمد انتشار گزارش یاد شده را به عقب انداخته است.
دیلی میل افزود: تاخیر مجدد در انتشار این گزارش در حالی صورت می‌گیرد كه انتظار می‌رود كه در گزارش یاد شده شماری از شخصیت‌های سیاسی به دلیل نقش آنها در دخالت انگلیس در جنگ عراق مورد محكومیت قرار گیرند.
روزنامه دیلی تلگراف نیز روز شنبه در گزارشی به نقل از منابع دولتی نوشت: غیر متحمل است كه انتشار گزارش مربوط به جنگ عراق تا قبل از 23 ژوئن آینده كه زمان همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است، منتشر شود.
دیلی تلگراف افزود: تاخیر در انتشار گزارش كمیته حقیقت‌یاب چیلكات در حالی صورت می‌گیرد كه این گزارش از ماه آینده میلادی در اختیار اعضای كابینه انگلیس قرار خواهد گرفت.
به نوشته این روزنامه، دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس پیش ‌از این عنوان كرده بود كه خواهان این است كه این گزارش دو هفته بعد از دریافت توسط اعضای كابینه، منتشر شود.
'جان چیلكات'، رئیس كمیته حقیقت‌یاب در مورد نقش انگلیس در جنگ عراق در سال 2003 ، در اكتبر سال گذشته میلادی (آبان ماه گذشته) در یادداشتی به نخست‌وزیر انگلیس اعلام كرده بود متن گزارش كامل این كمیته در 18 آوریل 2016 آماده‌ شده و پس‌ازآن برای بررسی‌های امنیتی به مقامات انگلیس تحویل خواهد شد.
چیلكات در همین حال پیش‌بینی كرده بود كه گزارش این كمیته در ماه ژوئن یا جولای سال 2016 برای عموم منتشر شود.
وی همچنین عنوان كرده بود كه در این گزارش دو میلیون واژه‌ای، تلاش شده تا مطابق با قوانین حقوق بشر كنوانسیون اروپا تنظیم شود.
در همین حال 'دیوید داویس' وزیر دفاع كابینه در سایه ( حزب كارگر) به دیلی تلگراف گفته كه او سعی می‌كند در جریان نشست مجلس عوام در 14 آوریل، مساله ضرورت انتشار گزارش چیلكات را در اولین زمان ممكن مطرح سازد.
دیوید داویس همچنین با اشاره به چشم ‌انتظار بودن خانواده سربازان انگلیسی كشته‌ شده در جنگ عراق برای انتشار این گزارش، از دولت كامرون به دلیل بروز تاخیر در گزارش كمیته چلیكات كه می‌تواند مرهمی بر زخمی ها خانواده‌های یاد شده باشد، انتقاد كرد.
كمیته چیلكات، كمیته‌ای حقیقت‌یاب است كه در سال 2009 میلادی از سوی ‘گوردون براون’ نخست‌وزیر انگلیس به‌منظور بررسی جزئیات چگونگی مشاركت انگلیس در جنگ عراق كه در جریان آن 179 نظامی انگلیس كشته و 3500 نفر از آن‌ها هم مجروح شدند، تشكیل شد.
'جان چیلكات' رئیس این كمیته‌ی تحقیقاتی ابراز امیدواری كرده بود كه گزارش نهایی تا پایان سال 2010 میلادی آماده شود؛ هرچند گفته بود كه ممكن است تكمیل گزارش تا سال 2011 میلادی به تعویق افتد.
وی تاكنون تاخیر در انتشار این گزارش را ناشی از حساس و مهم بودن وظیفه محوله و ضرورت بررسی همه‌جانبه اسناد و شواهد كه برخی اوقات دسترسی به آن‌ها مشكل بوده، عنوان كرده است.
به گفته برخی از تحلیل گران، افشای احتمالی اسناد محرمانه در خصوص فریبكاری‌های صورت گرفته از سوی مقامات ارشد آمریكا و انگلیس برای توجیه حمله به عراق در سال 2003 میلادی، احتمالا از جمله علل تاخیر مكرر در انتشار گزارش كمیته چیلكات بشمار می‌آید.
به گفته این تحلیل گران، انتظار می‌رود، گزارش چیلكات ضمن انتقاد از چهره‌های شاخص دولت كارگری تونی بلر، اقدام به افشای مذاكرات دیپلماتیك پنهانی بین آمریكا و انگلیس ازجمله مكاتبات بین بلر و جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور سابق آمریكا كند كه این مساله چندان باب میل واشنگتن كه از متحدان نزدیك لندن است، نخواهد بود.
علاوه بر این، حساسیت‌برانگیز بودن گزارش كمیته چیلكات با توجه به اینكه هم‌اینك انگلیس و آمریكا بار دیگر به‌شدت درگیر مسایل عراق و سوریه شده‌اند، می‌تواند توجیه‌گر عدم تمایل دولت محافظه كامرون برای انتشار گزارش این كمیته كه به‌خوبی می‌توانست حملات و انتقادات تندی را علیه حزب مخالف كارگر كند، باشد.
اروپام**4**1552

سرخط اخبار جهان