خاموشی چراغهای آثار تاریخی فرهنگی خراسان رضوی همزمان با ساعت زمین

مشهد- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: همزمان با رویداد جهانی ساعت زمین چراغهای هفت اثر تاریخی و فرهنگی این استان شامگاه امروز 29 اسفند خاموش می شود.

حمید صالحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همراهی با این رویداد كه با هدف حمایت از زمین و جلوگیری از هدر رفت انرژی برنامه ریزی شده، به تصویب شورای برنامه ریزی و مدیریت خراسان رضوی رسیده است.
وی ادامه داد: در این چارچوب هفت اثر برجسته خراسان رضوی شامل موزه بزرگ خراسان، آرامگاه فردوسی و باغ موزه نادری در مشهد، كاخ خورشید در شهر كلات ، آرامگاههای خیام و عطار در نیشابور و مزار شیخ احمد جامی در تربت جام از ساعت 20 و 30 دقیقه امروز خاموش می شوند.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با همكاری موثر اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرای این مهم برای نخستین بار در خراسان رضوی میسر شد.
وی افزود: طبق اعلام انجام شده در شورای برنامه ریزی و مدیریت خراسان رضوی سایر نهادها و ارگانها نیز می توانند با خاموشی بخشها و مجموعه های مهم خود در این امر مهم مشاركت داشته باشند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: این اقدام مهم در راستای فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست در مجموعه های تاریخی مهم و شناخته شده در عرصه ملی و بین المللی انجام می شود.
حسین زارع صفت افزود: با توجه به اینكه در آستانه سال نو خراسان رضوی و مشهدالرضا(ع) میزبان میلیونها زائر و مسافر است این اقدام می تواند در فرهنگ سازی و آموزش اهمیت حفاظت از كره زمین به مردم تاثیر بسزایی داشته باشد.
مدیر محیط زیست شهری و توسعه پایدار شهرداری مشهد نیز از كاهش 80 درصدی روشنایی ساختمان شهرداری، ساختمان شورای اسلامی شهر و كلیه بازارهای سازمان میادین میوه و تره‌بار همزمان با این رویداد جهانی خبر داد.
محمد پذیرا افزود: از آنجا كه این طرح همزمان با شب عید و برای نخستین بار در مشهد اجرا می شود، از خاموشی پاساژها و مجتمعهای تجاری خودداری می شود.
ساعت زمین یك رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت
(World Wide Fund for Nature) است كه در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می‌شود. در این چارچوب خانواده‌ها و صاحبان كسب و كار با خاموش كردن چراغها و سایر دستگاه‌های الكتریكی غیرضروری خود به مدت یك ساعت آن را یادآوری می‌كنند. آرمان نخست این اقدام آگاهی بخشی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان است.
ساعت زمین همه ‌ساله در آخرین شنبه ماه مارس از ساعت 20:30 تا 21:30 به وقت محلی هر كشور برگزار می‌شود.
شعار جهانی ساعت زمین در سال 2016 میلادی با عنوان 'كمك به درخشش نور در تغییرات اقلیم' برگزار می شود.
نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران سال 1390 و با خاموشی چراغهای برج میلاد در تهران انجام شد.
7496/7505/1858