ایران و تركیه بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه تاكید كردند

ایرنا- استانبول- وزیران امور خارجه ایران و تركیه روز شنبه در نشست خبری مشترك در استانبول بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه ، همكاری در مبارزه با تروریسم و افزایش حجم مبادلات تجاری دو كشور تاكید كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،وزیر امور خارجه كشورمان صبح امروز در راس هیاتی وارد استانبول شد. قرار است وی امروز با رئیس جمهوری و نخست وزیر تركیه نیز دیدار كند.
وزیر امور خارجه ایران در این نشست خبری با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران به روابط خود با تركیه اهمیت بسیار قائل است ، افزود: تركیه در دوران تحریم ها در كنار ایران بود و اكنون كه به لطف مقاومت مردم ایران تحریم ها پشت سر گذاشته شده است ، درصدد هستیم كه تركیه همچنان شریك اقتصادی خوبی برای ایران باشد.
ظریف افزود: رهبران دو كشور 30 میلیارد دلار حجم مبادلات را هدف ‌گیری كرده اند و در سفر اخیر نخست وزیر تركیه به تهران، در این زمینه مذاكرات خوبی صورت گرفت و این گفت و گوها در این سفر ادامه خواهد یافت.
وزیر امور خارجه همچنین گفت: دو كشور در خصوص ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه، تقویت همكاری‌ها در زمینه های انرژی ، نفت و گاز، حمل و نقل و گردشگری و سرمایه گذاری مشترك و ایجاد تسهیلادت برای همكاری بازرگانان دو طرف توافق دارند.
مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه تركیه نیز در این كنفرانس خبری با اشاره به سفر موفقیت‌آمیز اخیر نخست وزیر تركیه به تهران این سفرها را موجب گسترش همكاری‌های ایران و تركیه در مناسبات دوجانبه و همكاریهای منطقه ای ارزیابی كرد.
وی خواهان تقویت همكاری‌های اقتصادی دو كشور برای دستیابی به هدف‌گیری 30 میلیارد دلاری برای حجم تجارت دو كشور شد و ابراز امیدواری كرد اجلاس آینده كمیسیون مشترك ایران و تركیه با موفقیت برگزار شود.
وزیر خارجه تركیه همچنین خواهان تقویت روابط گردشگری شد و از علاقه مندی شهروندان تركیه برای سفر به ایران سخن گفت.
چاوش اوغلو با عنوان اینكه تروریسم و افراط گرایی هر دو كشور را تهدید می كند ، افزود: ایران و تركیه در مبارزه علیه تروریسم و كمك به امنیت منطقه با ایران همكاری خواهد كرذ.
قرار است ظریف با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و احمد داوداوغلو نخست وزیر تركیه دیدار داشته باشد.
براساس گزارش رسانه های تركیه در اثر حمله انتحاری امروز در استانبول،تاكنون 4 نفر كشته و 36 نفر زخمی شدند كه حال هفت نفر از آنها وخیم اعلام شده است. 12 نفر از مصدومان اتباع خارجی هستند.
خاورم ** 2010**1599

سرخط اخبار جهان