۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۲۸
کد خبر: 82007764
T T
۰ نفر
وزير نفت از روستاي تاريخي ابيانه نطنز ديدن كرد

كاشان– ايرنا- بيژن نامدار زنگنه وزير نفت دولت يازدهم روز شنبه از روستاي تاريخي ابيانه نطنز ديدن كرد.

به گزارش ايرنا، زنگنه وزير نفت در آستانه سال نو با حضور در روستاي تاريخي ابيانه، ‌ضمن بازديد از آثار و بناهاي تاريخي ارزشمند اين روستا اظهار كرد: اين روستاي تاريخي و ديدني برغم يكهزار سال قدمت همچنان بافت خود را حفظ كرده است، اما اكثر روستاهاي كشور تحت تاثير دخالت هاي بيروني از بين رفته و يا بافت روستايي خود را از دست داده است.
وي ابراز اميدواري كرد: آنچه كه تا الان در اين دهكده زيبا نگهداري شده بهتر حفظ شود تا يك جاذبه گردشگري خوبي در اين منطقه كوهستاني و در منطقه مركزي ايران براي نسل هاي فعلي و آينده باقي بماند.
وزير نفت دولت يازدهم پنجشنبه هفته گذشته نيز از آثار تاريخي كاشان ديدن كرده بود.
ابيانه روستايي تاريخي است كه كل بافت آن از دروازه پايين تا دروازه بالا و 28 اثر ديگر موجود در روستا به صورت جداگانه در فهرست آثار ملي ثبت شده است.
روستاي ابيانه از توابع بخش مركزي شهرستان نطنز در استان اصفهان است، اين روستا در ۴۰ كيلومتري شمال غربي نطنز در دامنه كوه كركس واقع است.
اين روستا يكي از بلندترين نقاط مسكوني ايران است، ارتفاع آن از سطح دريا ۲۲۲۲ متر مي ‌باشد، به اعتبار معماري بومي و بناهاي تاريخي پرتنوعش از روستاهاي مشهور ايران است.
ابيانه با آب و هواي معتدل، داراي موقعيت طبيعي مساعدي است، اين روستا در مردادماه سال ۵۴ با شماره ثبت ۱۰۸۹ به‌ عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده ‌است.
7430/6021

سرخط اخبار استان‌ها