قطار گرگان -اینچه برون آماده جابجایی گردشگران نوروزی به بازارچه مرزی

گرگان - ایرنا - مدیركل راه آهن شمال شرق دو كشور گفت: قطار گرگان – اینچه برون در ایام تعطیلات نوروز آماده جابجایی گردشگران نوروزی به بازارچه های مرزی و دیدن تالاب های بخش مرزی داشلی برون در شرق استان گلستان است.

محمدرضا قربانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزازی جمهوری اسلامی اظهار داشت: قطار به كار گرفته شده در مسیر مزبور دارای 336 صندلی است.
وی افزود: در صورت افزایش تقاضا برای استفاده از قطار گرگان – اینچه برون، شمار آمد و شد قطار در این مسیر برای جابجایی گردشگران در طول روز به چند نوبت افزایش می یابد.
به گفته وی اكنون در مسیرگرگان – اینچه برون دو نوبت رفت و برگشت صبح و بعد از ظهر انجام می شود.
طول خط آهن گرگان - اینچه برون حدود 80 كیلومتر است.
رضا پورمهدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدكاووس نیز در گفت و گوبا خبرنگار ایرنا از بازدید سه هزارو 350 مسافر و گردشگر نوروزی از بازارچه مرزی اینچه برون این شهرستان در روزهای 27 و 28 اسفند 94 خبر داد.
در بخش داشلی برون از توابع شهرستان گنبدكاووس طبق سرشماری نفوس و مسكن سال 90، 5 هزار و 269 خانوار با 21 هزار و 916 نفر جمعیت وجود دارد كه در یك نقطه شهری اینچه برون و 38 روستای آن سكنی گزیده اند.
اكثریت جمعیت ساكن در داشلی برون با وسعت سه هزار و 800 كیلومتر مربع (یك ششم وسعت گلستان و بزرگترین بخش استان) را قوم تركمن تشكیل می دهند كه از طریق دامپروری و باغبانی و در دو دهه اخیر با فعالیت گمرك اینچه برون كه به تبع آن تجارت چمدانی رونق گرفته است، امرار معاش می كنند.
اینچه برون به عنوان مركز بخش داشلی برون شهرستان گنبدكاووس و در همسایگی جمهوری تركمنستان 80 كیلومتر با شهرهای گنبدكاووس و نیز گرگان مركز استان گلستان فاصله دارد.
اینچه برون كه گاهی به آن مرز پُل هم گفته می شود امروز یك نقطه مهم اتصال و آمد و شد مرزی بین ایران و جمهوری تركمنستان است كه بیش از 22 سال قبل و در سال 1371 فعال شده است و با استقرار گمرك در این منطقه و برقرار شدن ارتباط زمینی با كشورهای آسیای میانه رونق تجاری به خود گرفته و زمینه را برای تبدیل شدن به قطب تجاری مهم فراهم كرده است.
علاوه بر تجاری بودن اینچه برون، وجود مراتع سر سبز و تالاب های بین المللی آلاگل، آلما گل و آجی گل جذب گردشگر را به ویژه در نوروز دو چندان كرده است.
6204/1648

سرخط اخبار استان‌ها