وزیر هماهنگی بین ایالات پاكستان: ایران، كانون توجه نهادها و فعالان اقتصادی پاكستان قرار گیرد

اسلام آباد - ایرنا - وزیر هماهنگی بین ایالت های پاكستان به عنوان یكی از وزیران فدرال دولت این كشور معتقد است كه ایران در دوره جدید پساتحریم، به عنوان قطب انرژی و اقتصاد منطقه، باید كانون توجه نهادها و فعالان اقتصادی و تجاری پاكستان قرار گیرد.

'ریاض حسین پیرزاده' در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به سفر قریب الوقوع 'حسن روحانی' رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاكستان، با برشمردن اولویت هایی كه باید در دستور كار این سفر قرار گیرد، گفت: در درجه نخست، روابط تجاری و اقتصادی ایران و پاكستان باید به عنوان مهم ترین اولویت در روابط دو كشور ارتقا یابد.
وی افزود: بعد از لغو تحریم ها، ایران باید به عنوان یك قطب و شریك بزرگ اقتصادی و تجاری برای پاكستان در كانون توجه دستگاه های اقتصادی این كشور قرار گیرد.
به گفته این وزیر فدرال دولت پاكستان، ایران به عنوان قطب انرژی منطقه، اكنون می تواند تامین كننده نیازهای شدید پاكستان به گاز و برق باشد و زمان آن فرا رسیده است كه طرح خط لوله گاز ایران-پاكستان اجرا و تكمیل شود و به ظرفیت صادرات برق ایران به پاكستان به ویژه به مناطق مرزی این كشور و بندر 'گوادر' در جنوب ایالت بلوچستان، اضافه شود.
وزیر هماهنگی بین ایالات پاكستان با اشاره به وجود مرز طولانی میان ایران و پاكستان و ضرورت و اهمیت بازگشایی گذرگاه های مرزی بیشتر میان دو كشور، گفت: ایجاد این گذرگاه، علاوه بر تقویت روابط مردمی میان دو كشور، موجب بهبود شرایط اقتصادی و اوضاع معیشتی مرزنشینان می شود و با بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم در این مناطق، دیگر جایی برای پدیده های شوم و معضلاتی مانند ناامنی و قاچاق كالا و انسان در مناطق مرزی دو كشور باقی نخواهد ماند.
این وزیر اهل تشیع دولت پاكستان با بیان اینكه مردم ایران رفتاری بسیار دوستانه تر از برخی سایر كشورهای مسلمان منطقه نسبت به زائران پاكستانی دارند، گفت: مردم ایران همیشه احترام بالایی به همنوعان پاكستانی خود قائل بوده و هستند و مردم پاكستان نیز متقابلا، علاقه فراوانی به ایران و مردم این این كشور دارند.
وی گفت: بسیاری از مردم پاكستان علاقمند به سفر به ایران و زیارت اماكن مقدس از جمله حرم امام رضا (ع)، حضرت معصومه(س) و امام خمینی (ره) هستند و وجود رابطه خوب مردمی میان ایران و پاكستان و احترام بالایی كه دو ملت نسبت به یكدیگر قائل هستند، خود یكی از مساعدترین زمینه ها برای گسترش روابط است.

** ابتكار میانجی گری پاكستان، به نتیجه مثبت خواهد رسید
ریاض حسین پیرزاده همچنین درخصوص ابتكار دولت نواز شریف برای میانجی گری میان ایران و عربستان گفت: این ابتكار همچنان ادامه دارد و متوقف نشده است و اعتقاد دارم، به نتایج مثبت خواهد انجامید.
وی گفت: نواز شریف نخست وزیر پاكستان سیاستمداری باتجربه است و اصول سیاست خارجی را خوب می داند و ضمن حفظ استقلال سیاست خارجی پاكستان، تلاش می كند تا از ظرفیت هایی كه اسلام آباد از آن برخوردار است، برای حل تنش میان كشورهایی كه دوست پاكستان هستند، تلاش كند.
این وزیر پاكستان اظهار داشت: پاكستان از روابط خوب با ایران و عربستان برخوردار است و ضمن اینكه بر حفظ روابط خوب و راهبردی خود با هر دو كشور تاكید دارد، می كوشد تا این ظرفیت، برای حل تنش میان تهران و ریاض استفاده كند.
وی اظهار داشت كه در جریان سفر آتی روحانی به پاكستان، گفت و گوها درخصوص میانجی گری اسلام آباد بین ریاض و تهران ادامه خواهد یافت.

** همكاری ایران-پاكستان-افغانستان، كلید پیشرفت و ثبات منطقه
ریاض حسین پیرزاده در خصوص تحولات افغانستان و نقشی كه ایران می تواند در تحقق صلح و ثبات در این كشور ناآرام منطقه ایفا كند، گفت: اعتقاد دارم ایران به عنوان كشور همسایه افغانستان و كشوری كه روابطی بسیار دوستان با افغانستان دارد، می تواند یكی از موثرترین بازیگران در مسیر كمك به صلح و ثبات افغانستان باشد.
وی اظهار داشت كه برخی عوامل فرامنطقه ای از روابط خوب میان ایران و افغانستان خرسند نیستند و نمی خواهند شاهد تقویت روابط تهران-كابل باشند.
وی همچنین به روابط خوب ایران با پاكستان و افغانستان و نیز روابط خوب پاكستان و افغانستان اشاره كرد و گفت: این سه كشور به عنوان سه همسایه مسلمان و دارای مرزهای طولانی مشترك با یكدیگر، امروز از وجود ناآرامی ها و تروریسم در منطقه رنج می برند و ثبات و امنیت در هر یك از این كشورها، به مثابه تقویت ثبات و امنیت در هر سه كشور و تمام منطقه خواهد بود و لذا، ایران و پاكستان هر دو می توانند مهم ترین نقش را در كمك به ایجاد صلح و آشتی و امنیت در افغانستان ایفا كنند.
وی تاكید كرد: دخالت هرگونه عامل فرامنطقه ای در امور افغانستان و در روابط میان این سه همسایه كلیدی، می تواند اوضاع را در افغانستان و منطقه پیچیده تر كند.
این وزیر فدرال دولت پاكستان در پایان تاكید كرد: روابط میان ایران، پاكستان و افغانستان، كلید پیشرفت، ثبات و حل مسایل و مشكلات جاری در منطقه است.
آساق**1723

سرخط اخبار جهان