تنوع زیست محیطی شاهرود، گردشگران را به دیدار می خواند

شاهرود- ایرنا- شهرستان شاهرود با تنوع زیستی طبیعی، گیاهی و جانوری فراوان، گردشگران را در ایام نوروز به بازدید می خواند تا ضمن آشنایی با آفرینش با شكوه خداوند از جلوه های دیداری آن بهره مند شوند.

به گزارش ایرنا، شهرستان شاهرود با نزدیك به 52 هزار كیلومتر مربع وسعت ، میان دو طبیعت متفاوت كویری و خزری واقع شده است.
این شهرستان از شمال به شهرستان‌های گرگان، علی‌آباد، رامیان، مینودشت و آزادشهر در استان گلستان، از مشرق به شهرستان‌های سبزوار و بردسكن در استان خراسان رضوی و میامی سمنان ، از مغرب به شهرستان دامغان و از جنوب به شهرستان‌های نائین در استان اصفهان و طبس در استان خراسان جنوبی محدود می‌شود.
از نظر تنوع آب وهوایی ؛ قسمت جنوبی شهرستان در مجاورت كویر واقع شده و آب و هوای نسبتاً گرم وخشك دارد، قسمت مركزی و نواحی شرقی شاهرود دارای آب و هوای معتدل و نواحی شمالی آن كوهستانی با آب و هوایی نسبتاً سرد و خشك است.
در این میان ، پارك ملی خاتوران كه در نوع خود در كشور بی نظیر است ، در شرق استان سمنان و در فاصله 140 كیلومتری جنوب شرقی شهر شاهرود و 28 كیلومتری جنوب شرقی مركز بخش بیارجمند و درشمال مركزی كویر ایران واقع است.
پارك ملی خارتوران با یك میلیون و ‎ 400هزار هكتار وسعت ، بزرگترین ذخیره‌گاه زیست كره كشور است و گونه‌های نادر جانوری و گیاهی را در خود جای داده است بطوریكه به آن بزرگترین ذخیره گاه زیست كره ایران هم نام نهاده اند.
گفته می شود، این پارك بعد از سرنگتی آفریقا واقع در كشور تانزانیا دومین منطقه بیوسفر جهان به شمار می آید.
منطقه خارتوران به دلیل وجود ویژگیهای منحصر به فرد، پوشش گیاهی خاص، عوارض جغرافیایی پست و بلند باعث به وجود آمدن یك اكوسیستم متنوع و مملو از گیاهان، جانوران و حشرات شده است. در حال حاضر می توان این منطقه را به عنوان یكی از ذخیره گاههای ژنی كشور دانست.
پستانداران ذخیره گاه زیستكره خارتوران شامل گرگ، شغال، روباه معمولی، كفتار، یوزپلنگ، كاراكال، پلنگ، گربه وحشی یا دشتی، جبیر، آهو، پازن،قوچ وحشی و گورخر است.
هوبره، زاغ بور، بحری، دلیجه، كبك، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، كبوتر چاهی، یاكریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانك ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشك معمولی از جمله پرندگان این منطقه هستند.
انواع گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردكه شامل راسته لاك‌پشت‌ها و نیز خانواده آگاماها، سمندرها و اسكینك ها است.
از دیگر خانواده خزندگان می توان به بزمجه ها اشاره كرد. همچنین از راسته مارها در ایران هفت خانواده و كلا 72 گونه مار شامل 63 گونه خشك‌زی و 9 گونه دریایی در آبهای جنوب وجود دارد.
یكی از ویژگی های خاص شاهرود این است كه با طی مسافتی كمتر از 50 كیلومتر ، می توان از خشك ترین مناطق كشور به سر سبزترین جنگل های میهن پای گذاشت.
***** جنگل ابر *****
این جنگل زیبا كه در بیشتر روزهای سال پوشیده از ایر است و نام خود را نیز از ویژگی اش وام گرفته، در شمال شاهرود قرار دارد.
جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیركانی است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر كه یكي از زیباترین جنگل‌هاي ایران است و در 35 كیلومتري شمال شرق شاهرود قراردارد.
این جنگل در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در جوار روستای ابر قرار دارد و حدود 35 هزار هكتار گستره آن است.
در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیك اند كه گویی جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابر و باد گشت و گذار كرد و به باور بسیاری از گردشگران یكی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.
******پوشش گیاهی ******
وجود 85 نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسكا، آزاد داغداغان، گونه‌های كلاه میر حسن، چوبك، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون، بارانك، سرخدار و مانند آنها جنگل ابر را به موزه‌ای طبیعی تبدیل كرده است.
آب و هوای خاص این جنگل، درختان متفاوتی را در خود پرورش داده كه برخی از این درخت‌ها با شكل خاص خود روی زمین خزیده‌اند و منظره زیبایی پدید آورده‌اند.
جنگل ابر به عنوان یكی از بانك‌های گیاهان دارویی در كشور شناسایی شده است، كه همه ساله مشتاقان و علاقمندان را از گوشه و كنار ایران و جهان به سوی خود دعوت می‌كند.
در قسمت‌های جنوبی جنگل، كه به روستاها نزدیك‌تر است پوشش گیاهی كم شده است اما در عمق جنگلٰ تپه‌های پرشیبی وجود دارد كه سراسر پوشیده از درختان بلند است. مشهورترین درخت منطقه اورس است.
آبشار زیبای جنگل ابر یكی از نقاطی است كه ندیدن آن شاید یكی از افسوس های زندگی طببیعت گردان ایران باشد.
این ها فقط بخش های مهمی از طبیعت شاهرود است ولی آنها كه به كویر نوردی تمایل داشته باشند می توانند از مناطق حومه روستای طرود در 120 كیلومتری شاهرود دیدن كنند تا فضای وسیع وزیبای آن چشم و جانشان را بنوازند.
رئیس اداره محیط زیست شاهرود هم با تشریح اهمیت این ذخایر خداوندی ، گفت: نگهداری این تنوع و زیبایی زیست محیطی حیات وحش شاهرود كه سرمایه های ملی كشور هستند یاری بیشترمردم را می طلبد.
صمد جلالی روز شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : شكار و صید جانوران وحشی به منظور لذت جویی ،تخریب محیط زیست و تجاوز به حقوق شهروندان بوده و نسل های آینده را از دیدن این همه زیبایی و مواهب الهی محروم می كند.
وی تصریح كرد: اصل 50 قانون اساسی حفاظت از محیط زیست را وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ كرده و از این‏ رو فعالیت‌های‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ كه‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیر قابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا كند، ممنوع‏ است.
وی با اشاره به ماده 10 قانون شكار و صید جانوران تصریح كرد: هركس مرتكب شكار و صید جانوران وحشی عادی بدون پروانه، شكار و صید بیش از میزان مندرج در پروانه و یا خلاف مقررات و خارج از محلهای مندرج در پروانه شود، مجازات می شود.
وی گفت : از بین بردن رستنی ها از جمله قطع درختان‌ ، خارزنی ، بوته‌ كنی و تعلیف غیر مجاز در مناطق ‌حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش و تجاوز و تخریب طبق قانون ممنوع است .
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شاهرود شكار و صید جانوران وحشی حمایت شده بدون داشتن پروانه ویژه‌، شكار و صید در مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش بدون تحصیل پروانه ویژه و صید غیر مجاز در رودخانه‌های حفاظت شده‌ را از مواد مندرج در ماده 12 دانست.
جلالی از بین بردن رستنیها و تعلیف و تخریب در پاركهای ملی و آثار طبیعی ملی و هرگونه تجاوز و فعالیت غیر مجاز در این گونه مناطق و آلوده نمودن آب رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها و تالابهای حفاظت شده‌ ، چشمه ‌ها و آبشخورها به موادیكه باعث آلودگی آب و از بین رفتن آبزیان شود ،از موارد دیگر این قانون ذكر كرد.
وی شكار جانوران وحشی كمیاب و در معرض خطر انقراض از قبیل جیبیر ، گورخر ، گوزن زردایرانی ، یوزپلنگ‌ ، تمساح ( كروكودیل ‌) ، هوبره و میش ‌مرغ‌، شكار در پارك‌ های ملی. همچنین شكار ، صید و یا كشتار جانوران وحشی با استفاده از سموم و مواد منفجره و امثال آن و شكار به‌ صورت تعقیب با استفاده از وسیله نقلیه موتوری و همچنین كشتار آنان به طریق جرگه و محاصره ‌دسته ‌جمعی را تخلف از این ماده قانونی عنوان كرد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شاهرود با اشاره به تبصره 2 ماده 13مبادرت به زنده‌گیری ، شكار ، خرید ، فروش‌ ، حمل‌ ، نگهداری و صدور پرندگان ‌شكاری از قبیل شاهین‌ ، بحری ، بالابان و دلیجه را علاوه بر محكومیت به حداكثر مجازات حبس ‌مقرر در این ماده به جزای نقدی از یك میلیون و هشتصد هزار تا بیست میلیون ‌ریال اعلام كرد.
جلالی از مردم خواست تا هرگونه مشاهده تخلف صید و شكار و آلودگیهای زیست محیطی را سریعا' به مامورین یگان حفاظت محیط زیست شاهرود اطلاع دهند .
رئیس اداره محیط زیست شاهرود از مسافران نوروزی خواست كه برای بازدید و آشنایی بیشتر با محیط زیست ،حیات وحش و گونه های گیاهی و جانوری این منطقه از غرفه این اداره در نمایشگاه نوروزی شاهرود واقع در ورودی این شهر در محور اصلی تهران به مشهد دیدن كنند.
6167/7358

سرخط اخبار استان‌ها