طرح گشت اراضي شوراي حفظ حقوق بيت المال ويژه نوروز در مشهد آغاز شد

مشهد- ايرنا- طرح گشت اراضي شوراي حفظ حقوق بيت المال خراسان رضوي ويژه ايام نوروز 95 روز شنبه طي مراسمي با حضور مسئولان دستگاههاي اجرايي متولي حفاظت از زمينها در حوزه شهرستانهاي مشهد و طرقبه شانديز آغاز شد.

به گزارش ايرنا، دادستان عمومي و انقلاب مشهد در اين مراسم با اظهار ناخرسندي از وضعيت حفاظت از اراضي ملي گفت: متوليان در اين خصوص تاكنون به خوبي عمل نكرده اند.
غلامعلي صادقي افزود: امروزه حجم زمين خواري، درياخواري، كوه خواري، جنگل خواري و ساحل خواري زياد شده و هرچند دستگاههاي متولي تلاش خود را در اين زمينه مي كنند اما اين تلاش چندان در جهت جلوگيري از تصرفات زمينها مثمرثمر نبوده است.
وي ادامه داد: براي حفاظت از زمينها همياري و استمداد از مردم ضروري است زيرا حضور مردم و اعتراض آنان در خصوص تصرف زمين تاثيرگذار مي باشد و متوليان را در مقوله حفاظت ياري مي دهد.
دادستان مشهد گفت: وظيفه شوراي حفظ حقوق بيت المال نظارت بر حفاظت از زمينها و كار جلوگيري از تصرف زمين برعهده دستگاه هاي اجرايي است كه موفقيت در اين زمينه عزم ملي و همراهي مردم را مي طلبد.
وي افزود: اگر نتوانيم از تصرف زمينها جلوگيري كنيم نسلهاي آينده از ما به نيكي ياد نمي كنند لذا بايد غفلت و كاستيهاي گذشته را جبران و به نسل آينده خدمت كنيم.
صادقي ادامه داد: بنا بر تاكيد رهبر معظم انقلاب اسلامي هيچ ارفاغي به متجاوزان و متخلفان در حوزه تصرف زمينهاي ملي نشده و بدون هيچ اغماضي به شدت با متصرفان برخورد مي شود.
وي گفت: متوليان دادگستري خراسان رضوي از مديران متولي حفاظت از زمينها و منابع طبيعي به بهترين وجه حمايت خواهند كرد.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي خراسان رضوي نيز در اين مراسم گفت: در طرح گشت اراضي شوراي حفظ حقوق بيت المال اداره كل راه و شهرسازي، شهرداري مشهد، اداره كل حفاظت محيط زيست، آستان قدس رضوي، دادگستري، اداره اوقاف و امور خيريه و جهاد كشاورزي همكاري دارند.
مجتبي مزروعي افزود: هم افزايي خوبي در قالب طرح مشترك گشت براي جلوگيري از تصرف زمينها انجام شده كه اين عزم ملي و اقدامات انجام شده در خور ستايش است و به حفظ حقوق بيت المال كمك مي كند.
وي ادامه داد: تاكنون دو هزار و 400 مورد تغيير كاربري زمين به گستره 350 هكتار در حوزه شهرستانهاي مشهد و طرقبه شانديز گزارش شده كه اين زمينها به لحاظ بافت و حفظ منابع طبيعي خيلي ارزشمند است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي خراسان رضوي گفت: ارتفاعات و زمينها تنفسگاه شهرها است لذا هم افزايي و همكاري دستگاههاي مختلف باعث مي شود كه تجاوز به زمينهاي ملي در كمترين زمان مورد رسيدگي قرار گيرد.
وي افزود: تشكيل گشتهاي مشترك براي حفاظت از حقوق بيت المال در ايام تعطيل اهميتي بيشتري پيدا مي كند زيرا در چنين روزهايي دستگاههاي اجرايي نيمه فعال بوده و فرصت براي تصرف زمينها براي سودجويان مهيا مي شود.
مزروعي گفت: كاركنان بخش حفاظت از اراضي در اين سازمان در ايام نوروز اقدام به گشت زني در محدوده اطراف مشهد مي كنند و از زائران و مجاوران درخواست مي شود در صورت مشاهده تجاوز به زمينها مراتب را از طريق تماس با سامانه تلفن 131 گزارش دهند.
7489/1858

سرخط اخبار استان‌ها