تمایل كشورهای اروپایی برای خرید گاز از ایران افزایش یافت

وین- ایرنا - روزنامه استاندارد چاپ اتریش روز شنبه اعلام كرد كه قیمت بسیار مناسب گاز ایران برای مصارف صنعتی و خانگی موجب شده است تا تمایل كشورهای اروپایی برای خرید گاز از ایران شدت یابد.

به گزارش ایرنا از این روزنامه، از آنجایی كه اتحادیه اروپا پس از بحران روابط با روسیه كه نقش مهمی در تامین گاز كشورهای اروپایی دارد، برای ایجاد تنوع در منابع و مسیرهای دریافت گاز، به دنبال گزینه های جدیدی می گردد، ایران را از گزینه هایی یافت كه می تواند در بلند مدت كمبود گازش را تامین كند.
این روزنامه افزود: بسیاری از مشتریان خرید گاز اروپایی بر این باورند كه با توجه به لغو تحریم ها علیه تهران، ایران می تواند بهترین فرصت برای سرمایه گذاری بر روی صنعت گاز باشد.
ایران پس از روسیه، دومین كشور به لحاظ دارا بودن ذخایر گازی است. میزان ذخایر گازی اثبات شده ایران تا سال 2005 ، 5/27 تریلیون متر مكعب بوده است كه معادل 16٪ كل ذخایر جهان می‌باشد. ‌اكنون ایران بیشتر از 424 میلیون متر مكعب گاز در روز برای واحدهای پتروشیمی، نیروگاه‌ها، صنایع داخلی، تزریق به چاه‌های نفت، مصارف خانگی و صادر كردن به كشورهای همسایه و بازارهای بین‌المللی تولید می‌كند.
این روزنامه با اشاره به اینكه صادرات گاز ایران به اروپا حدود 40 سال قدمت دارد، افزود: با توجه به قیمت های فعلی گاز طبیعی و بازار موجود در كشورهای همسایه و منطقه برای گاز ایران و همچنین توفق هسته ای این كشور با قدرت های جهانی، كشورهای اروپایی در انتظار عملیاتی شدن صادرات گاز ایران هستند.
شركت ملی صادرات گاز ایران در تلاش است تا با اجرای خط لوله ناباكو بتواند در تامین انرژی اروپا نقش موثری داشته باشد كه با اجرا شدن این خط لوله ایران بعنوان دومین كشور دارنده منابع گازی می تواند بعنوان رقیب شركت گازپروم روسیه گاز خود را از طریق مرز تركیه به كشورهای اروپایی انتقال دهد.
اروپام**441**1378**1599

سرخط اخبار جهان