زائران غیرایرانی مشتاق شنیدن سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب در حرم رضوی

مشهد- ایرنا- معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: زائران غیرایرانی به ویژه از كشورهای همجوار كه فرهنگ مشتركی با ایرانیان دارند همه ساله هنگام تحویل سال به حرم مطهر رضوی مشرف شده و پس از آن مشتاقانه به انتظار شنیدن سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی در این آستان مقدس می نشینند.

حجت الاسلام سیدجلال حسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس سنت همه ساله حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی عصر روز نخست فروردین با حضور در جمع انبوه زائران و مجاوران حرم مطهر امام رضا(ع) سخنرانی می كنند.
وی ادامه داد: اشتیاق شنیدن سخنان نوروزی ولی امر مسلمین جهان در حرم مطهر رضوی در بین زائران غیرایرانی نیز زیاد است لذا امسال پس از تحویل سال و آغاز سال نو ترجمه همزمان سخنان معظم له به سه زبان انگلیسی، اردو و عربی در دو رواق حرم مطهر برای زائران غیرایرانی صورت می گیرد.
دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: همچنین سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی ویژه اردوزبانان و عرب زبانان ترجمه، چاپ و بین زائران غیرایرانی توزیع می شود.
وی افزود: حضور زائران افغان، تاجیك و آذربایجانی كه مانند ایرانیان نوروز را جشن می گیرند در زمان تحویل سال در حرم مطهر رضوی در خور توجه است كه تلاش می كنند سال نو را در فضای معنوی حرم و با دعای خیر حضرت امام رضا(ع) و استماع سخنان ولی امر مسلمین آغاز كنند.
حجت الاسلام حسینی در ادامه همچنین گفت: برای مشتركان آستان قدس رضوی در خارج از كشور اعم از افراد و مراكز فرهنگی، بسته های فرهنگی ویژه نوروز به صورت الكترونیكی ارسال می شود كه شامل حال 27 هزار مشترك در فضای مجازی و هزار مركز فرهنگی در خارج از كشور است.
وی با اشاره به خدمت رسانی به پنج میلیون زائر غیرایرانی حرم مطهر رضوی در سال 93 افزود: خدمت آستان قدس رضوی به زائران غیرایرانی در سال 94 در مقایسه با سال ماقبل 30 درصد افزایش یافت كه نشان دهنده افزایش تشرف زائران غیرایرانی در سال جاری است.
سالانه 25 میلیون زائر وارد مشهد مقدس شده و 300 میلیون تشرف به حرم مطهر امام رضا(ع) انجام می شود.
میانگین ماندگاری زائرین خارجی در مشهد 10 روز و این رقم برای زائرین ایرانی 2.7 روز است.
7489/1858