نخستين دسته از اردك هاي سرسفيد وارد تالاب كاني برازان مهاباد شدند

مهاباد- ايرنا- رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان مهاباد گفت: كارشناسان اين اداره نخستين دسته از گونه بسيار نادر اردك هاي سرسفيد مهاجر را در تالاب بين المللي كاني برازان اين شهرستان مشاهده كردند.

كامران حسيني روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: كارشناسان اين اداره در پايش هاي خود از اين تالاب بين المللي 22 قطعه از گونه بسيار نادر اردك سرسفيد مهاجر را مشاهده كردند كه انتظار مي رود در روزهاي آينده به تدريج بر تعداد آنها افزوده شود.
وي اضافه كرد: اين پرندگان مهاجر در ادامه مسير كوچ خود از جنوب مدتي را در اين تالاب به استراحت و تغذيه مي پردازند و با شروع فصل جفت گيري و لانه سازي در اين تالاب و تالاب هاي حوزه پارك ملي درياچه اروميه لانه سازي مي كنند.
حسيني اظهار كرد: با توجه به آبگيري كامل تالاب كاني برازان و به علت وضعيت و امنيت مناسب، اين تالاب به يكي از استراحتگاه ها و زيستگاه هاي اين گونه نادر در شمالغرب كشور تبديل شده است.
وي گفت: اردك سرسفيد با نام white- headed Duck از راسته غازسانان و تيره اردكيان بوده و نام علمي آن Oxyura Leucocephala است كه از سوي اتحاديه بين المللي حفاظت از محيط زيست در فهرست گونه هاي در خطر انقراض قرار دارد.
وي اضافه كرد: اين نوع از پرنده كه در سطح جهاني در زمره پرندگان حمايت شده قرار دارد، تحت حفاظت كامل قرار داشته و بايد از مناطق توليد مثل آن حفاظت كامل به عمل آيد.
بر اساس آمارهاي اعلام شده از سوي سازمان محيط زيست، جمعيت اردك سرسفيد در كشور بين چهار تا پنج هزار قطعه برآورد شده است.
اردك سرسفيد از پرندگاني است كه در ايران و بسياري از كشورهاي جهان پراكنده بوده و جمعيت آن بر اساس مطالعات و بررسي هاي سازمان هاي جهاني رو به كاهش است به همين علت جزو گونه هاي حفاظت و حمايت شده قرار دارد.
تالاب كاني برازان مهاباد با وسعتي افزون بر 927 هكتار در 30 كيلومتري شمال مهاباد واقع شده و از سوي كميته ملي طبيعت گردي كشور به عنوان نخستين سايت پرنده نگري در ايران معرفي شده است.
شهرستان مهاباد با داشتن تالابهاي كاني برازان، قوپي باباعلي، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاييز پذيراي شمار زيادي از پرندگان مهاجر از جمله سيلوش، آووست، خروس كولي، حواصيل، پليكان، تنجه، فلامينگو و انواع مرغابي و اردك از جمله اردك هاي سرسبز، ارده اي، سرحنايي و بلوطي است.
از بين تالاب هاي اين شهرستان، كاني برازان و قوپي باباعلي جزء تالاب هاي بين المللي به شمار مي رود.
شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است.
3020/6185/1905

سرخط اخبار استان‌ها