هدفگذاری دولت برای كاهش اتكا به درآمدهای نفتی با اخذ مالیات از همه نهادها

تهران-ایرنا- دولت یازدهم در قالب لایحه بودجه 1395، بسیاری از نهادهایی كه تاكنون از پرداخت مالیات معاف و یا از تخفیف مالیاتی برخوردار بوده اند را همانند سایر بخش ها ملزم به پرداخت مالیات كرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، دولت سقف بودجه سال 1395 را 952 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته، در حالی كه نزدیك به 681 هزار میلیارد تومان از این رقم مربوط به منابع شركت‌های دولتی، مؤسسه های انتفاعی وابسته به دولت و بانك‌هاست.
برابر بودجه مصوب 1394 درآمدهای مالیاتی 880 هزار میلیارد ریال (88 هزار میلیارد تومان) بود كه در بودجه پیشنهادی 1395 رقم 101 هزار میلیارد تومان اعلام شده؛ در واقع یكی از مهمترین دلایل رشد 14 درصدی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده ملغی شدن معافیت و یا تخفیف های مالیاتی نهادهای یادشده است.
علاوه براین باهدف تكریم مودیان مالیاتی و براساس بخشنامه سازمان امورمالیاتی كشور، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان 94 تا 31 فروردین ماه 95 تمدید شد.
برپایه این بخشنامه، نظر به مصادف شدن مهلت ارائه اظهارنامه دوره چهارم (فصل زمستان) سال 1394 با تعطیلات نوروز و با توجه به درخواست‌های مودیان مربوطه، موضوع نظام مالیات بر ارزش افزوده و به منظور تكریم مودیان گرامی و فراهم سازی زمینه اجرای تكالیف قانونی برای آنان، بنا به اختیار حاصل از قانون و مقررات مالیات بر ارزش افزوده، مودیان می‌توانند اظهارنامه دوره چهارم مالیاتی (فصل زمستان) سال 94 را تا پایان روز سه شنبه 31 فروردین ماه 95 ارائه كنند.
مودیان مالیاتی كه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل زمستان سال 94 را تا 31 فروردین 95 ارائه كنند، می توانند در صورت درخواست كتبی، از بخشودگی جرایم عدم ارائه اظهارنامه و تاخیر در پرداخت مالیات و عوارض متعلق در موعد مقرر برای این دوره استفاده كنند.
همچنین مودیان مالیات بر ارزش افزوده می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی به نشانی WWW.EVAT.IR نسبت به ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده حداكثر تا 31 فروردین 95 اقدام كنند.
به گزارش ایرنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این درباره مالیات بر ارزش افزوده گفته بود: این مالیات در دنیا دوست تولید شناخته می شود؛ زمانی كه تصمیم گرفته شد مالیات بر ارزش افزوده در ایران اجرایی شود، قرار بود بار مالیات از تولید به مصرف انتقال داده شود.
علی طیب نیا یادآورشد: نرخ مالیات برای تولید در گذشته براساس ماده 131 قانون مالیات های مستقیم، 54 درصد بود و قرار شد این نرخ به 25 درصد كاهش یابد؛ با اجرای مالیات بر مصرف، قرار بود فشار مالیات بخش تولید كاهش یابد.
طیب نیا گفت: اكنون سهم مالیات بر ارزش افزوده به حد قابل ملاحظه ای رسیده، اما مشكل اینجاست كه حلقه آخر مالیات یعنی حلقه ای كه خرده فروشی به مصرف كننده نهایی متصل می شود، نتوانستیم به درستی اجرا كنیم و اگر این حلقه تكمیل شود، مشكلات كاهش پیدا می كند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، برنامه ریزی جامع برای رفع مشكل حلقه پایانی مالیات بر ارزش افزوده را اطلاع رسانی كرد و گفت: لایحه ای به دولت ارائه شده و قرار است سامانه فروش مكانیزه نیز برای خرده فروشی ها در نظر گرفته شود؛ البته پس از اجرای این قانون و مكانیزه شدن افرادی كه در سامانه قرار می گیرند مشمول معافیت مالیاتی پنج ساله می شوند.
اقتصام ** 1559 ** 2023