آمار رسمی: دو هزار و 400 پاكستانی در زندان های عربستان رنج می برند

اسلام آباد – ایرنا – مشاور نخست وزیر پاكستان در امور خارجی اعلام كرد طبق آمار موجود، حدود دو هزار و چهارصد تبعه این كشور در زندان های عربستان در حبس به سر می برند.

'سرتاج عزیز' این مطلب را در جلسه ای با حضور نمایندگان مجلس این كشور مطرح كرد اما اشاره نكرد كه این افراد چه مدت زمان است كه در زندان های عربستان هستند و آیا جرایم آنان اثبات شده است یا نه.
سرتاج عزیز گفت: 868 پاكستانی به اتهام قاچاق مواد مخدر، 358 نفر به اتهام سرقت، 71 نفر به اتهام روابط نامشروع، 64 نفر به اتهام ارتكاب قتل، 271 نفر به اتهام جعل اسناد، 37 نفر به اتهام نزاع و خشونت، 47 نفر به اتهام رشوه گیری، و حدود 680 نفر هم به اتهام های گوناگون دیگر در زندان های عربستان هستند.
با این وجود، آمارهای غیررسمی، حكایت از آن دارد كه بیش از چهار هزار تبعه پاكستانی از جمله زنان و كودكان، در زندان های عربستان رنج می برند.
همه ساله،عربستان تعداد زیادی از اتباع فقیر و كم درآمد پاكستانی را كه برای یافتن شغل به این كشور عربی می روند، متهم به قاچاق مواد مخدر یا دیگر اتهام ها و می كند و آنان را بدون طی كردن روند قضایی و محاكمه، گردن می زند. بیشترین اتباع خارجی در عربستان كه همه ساله اعدام می شوند، از اتباع پاكستانی هستند.

** درد و رنج پاكستانی ها در زندان های مخوف آل سعود
چندی پیش یك روزنامه پاكستانی روز جمعه در گزارشی باعنوان 'درد و رنج پاكستانی ها در زندان های عربستان'، از رفتار ظالمانه رژیم آل سعود با اتباع پاكستانی كه بدون انجام روند محاكمه، در زندان های آن كشور و در وضعیت اسفناك در بند هستند، به شدت انتقاد كرد.
روزنامه انگلیسی زبان دیلی تایمز پاكستان در این گزارش نوشت: پاكستان در ماه های گذشته در برابر برخی خواسته ها و فشارهای عربستان از جمله درخواست عربستان از اسلام آباد برای مشاركت در جنگ علیه یمن، مقاومت كرد دلیل این مقاومت، تنها نباید بخاطر عواقب سیاسی و اقتصادی ملحق شدن پاكستان به جنگ علیه یمن باشد بلكه این موضوع از منظر ضرورت توجه به حقوق شهروندان پاكستانی در عربستان هم باید مورد توجه مسوولان پاكستان قرار گیرد.
براساس گزارش های مربوط به سال 2014 میلادی، بیش از چهار هزار تبعه پاكستان، از جمله زنان و كودكان، در زندان های عربستان بدون اینكه تحت محاكمه عادلانه قرار گرفته باشند، در زندان عربستان در حبس هستند.
براساس این گزارش، تعداد شهروندان پاكستان در عربستان كه به دلیل اتهامات كذب و بی اساس مطرح شده از سوی سعودی های پولدار، مورد ظلم و بی عدالتی قرار می گیرند، به مراتب بیشتر از رقم اعلام شده درباره تعداد زندانی ها است.
بسیاری از سعودی ها، با زورگویی، قوانین مربوط به كار و كارگری را درمورد كارگران ضعیف خارجی از جمله اتباع پاكستانی زیر پا می گذارند و از این افراد مظلوم به عنوان سپری برای محافظت از خود در برابر جرایم سازمان یافته ای كه خودشان مرتكب می شوند، استفاده می كنند.
دیلی تایمز می نویسد: سفارت پاكستان در ریاض هرگز علاقه ای به رسیدگی به امور زندانیان پاكستان از خود نشان نمی دهد و به دلیل این بی توجهی، زندانیان پاكستانی در زندان های سعودی در وضعیت بسیار اسفناكی هستند.
كمیسیون حقوق بشر آسیا گزارش هایی دریافت كرده است كه دهها نفر از اتباع پاكستانی بخاطر اتهاماتی در زمینه قاچاق مواد مخدر در عربستان، محكوم به مرگ شده اند. این افراد در واقع افراد فقیری هستند كه از سوی دانه درشت های مافیای قاچاق مواد مخدر، وادار به انجام این كار می شوند، دانه درشت هایی كه با مقامات سعودی در ارتباط هستند.
دیلی تایمز می نویسد: در عربستان، مجرمان اصلی هرگز به پای میز عدالت و محاكمه آورده نمی شوند البته اگر بتوان گفت كه چیزی به نام عدالت در عربستان وجود دارد. از آغاز سال جاری میلادی تاكنون بیش از 10 تبعه پاكستان، بدون اینكه تحت محاكمه قرار گیرند، درعربستان گردن زده شدند و همین سرنوشت در انتظار بسیار دیگری از پاكستانی های محبوس در زندان های آل سعود است.
اگرچه بستگان بسیاری از اتباع پاكستان در زندان های سعودی، به مسوولان پاكستانی مستقر در عربستان مراجعه كرده و اسناد و مداركی دال بر نقش و تقصیر برخی دانه درشت های مافیای مواد مخدر در بدام افتادن اتباع پاكستان ارائه كرده اند، اما این مسوولان تنها سكوت اختیار می كنند.
این گزارش می افزاید: دلیل چنین رفتاری با اتباع پاكستانی كامل روشن است. آنها قصد دارند با قربانی كردن افراد ضعیف، نام افراد اصلی را كه در فعالیت های عمده قاچاق مواد مخدر دست دارند، از جمله برخی شخصیت ها صاحب نفوذ سعودی، پنهان بماند.
دیلی تایمز خطاب به مقامات و مسوولان پاكستانی می نویسد: پاكستان باید اقدام جدی برای حمایت از شهروندانش انجام دهد. این یك تراژدی ملی است كه اتباع پاكستانی در عربستان مورد رفتارهای غیرانسانی قرار می گیرند در شرایطی كه از دسترسی به هرگونه محكمه و نهاد قضایی عادل محروم هستند.
این روزنامه در پایان گزارش خود می نویسد: پاكستان باید به فكر حفظ كرامت انسانی اتباع خود در عربستان باشد و این موضوع را نسبت به مسایل دیگر از جمله موضوع حمایت نظامی از عربستان، در اولویت قرار دهد.
آساق**1723

سرخط اخبار جهان