هرمزگان پايتخت سفرهاي دريايي/ مقصد گردشگران نوروزي

بندرعباس -ايرنا- استان هرمزگان همه ساله درآغاز فصل بهار ميزبان ميليون ها گردشگر از نقاط محتلف كشور و كشورهاي خارجي است كه براي بازديد از جاذبه هاي طبيعي ، تاريخي و دريايي به اين منطقه سفر مي كنند.

استان هرمزگان به عنوان پايتخت مسافرت هاي دريايي ايران هر ساله پذيراي ميليون ها مسافر دريايي از سراسر كشور است كه براي تجربه كردن سفرهايي ايمن و خاطره انگيز مدتي را در دامن آب هاي فيروزه اي رنگ خليج فارس سپري مي كنند.
اين استان بواسطه داشتن ظرفيت هاي مهم گردشگري در دريا و خشكي همواره مقصد گردشگراني است كه بخشي از اوقات فراغت نوروزي خود را به گردش وتفريح در سواحل ،جزاير ،مزارع و باغهاي سرسبز اين ديار مي گذرانند و از هواي طبيعي و بهاري آن لذت مي برند.
هرمزگان و به خصوص بندرعباس در سال هاي اخير به يكي از مقصدهاي گردشگري كشور در مدت تعطيلي هاي نوروزي تبديل شده و هر ساله شمار زيادي از هموطنان تعطيلي هاي خود را در اين نقطه از كشور سپري مي كنند.
بر اساس آمار هاي اعلام شده مقام هاي رسمي هرمزگان در سال 92 ورود افزون بر 11 ميليون نفر و در سال 93 اقامت افزون بر هشت ميليون نفر در هرمزگان به ثبت رسيده است.
علاوه بر تعطيلي هاي اخر سال و نوروز كه سبب فرصت يافتن مردم جهت انجام سفرهاي خود مي شود ، آب و هواي بهاري هرمزگان در فصل زمستان و اوايل بهار و وجود دو منطقه آزاد كيش و قشم را نيز بايد به عوامل مهم و تاثير گذار در سفر هموطنان به استان افزود.

*ثبت بيش از 14ميليون نفر دريايي درسال 94 و فعاليت بيش از 10بندر مسافري
هم اكنون از 32بندر فعال اين استان بيش از 10 بندر آن ازجمله بندرهاي شهيد حقاني ، شهيد باهنر ، لنگه ، پل خمير ، آفتاب ، چارك، لافت قشم ، بهمن قشم ، شهيد ذاكري قشم ، هرمزف تياب و جاسك كار جابه جايي مسافران دريايي به بنادر و جزاير استان را برعهده دارند.
در اين بندرها مسافران بوسيله شناورهاي مدرن و ايمن با داشتن تجهيزات مناسب مسافران وگردشگران وحتي كاروانهاي راهيان نور دريايي را جابه جا مي كنند و مسافران در طول سفر علاوه بر پوشش خط تلفن همراه از برنامه وشبكه هاي خبري و تلويزيوني هم استفاده مي كنند.
مديركل بنادر و دريانوردي هرمزگان با اشاره به فعاليت هاي بنادر مسافري اين استان در سال 94، از ثبت ترابري بيش از 14ميليون نفر- سفر در اين استان و رشد چهار درصدي اين بخش از فعاليت هاي دريايي خبر داد.
ابراهيم ايدني با اشاره به اهميت ويژه اين استان به عنوان پايتخت مسافرت هاي دريايي ايران، گفت: هرمزگان از زيرساخت هاي مناسبي همچون 10 بندر مسافري و پيشرفته ترين ناوگان مسافري دريايي كشور با بيش از 80 شناور (لندينگ كرافت و مسافري) و ظرفيت افزون بر پنج هزار صندلي برخوردار است.
وي افزود: بنادر مسافري اين استان بيش از 95 درصد كل حمل و نقل مسافران در آب هاي سرزميني ايران و 100 درصد حمل خودروي هموطنان به مقصد جزاير خليج فارس را بر عهده دارد.
اين مقام مسئول خاطرنشان كرد: با ايجاد زيرساخت هاي مناسب و به كارگيري شناورهاي ايمن و استاندارد مسافري در تمامي روزهاي سال، تردد به جزاير قشم و هرمز از طريق بندر شهيد حقاني بندرعباس و سفر با خودرو به جزيره قشم از مسير دريايي بندر پهل- بندر لافت صورت مي گيرد و همچنين بنادر لنگه، چارك و آفتاب در غرب هرمزگان نيز جابه جايي مسافر و خودرو به جزيره كيش را بر عهده دارند.

*جاذبه هاي طبيعي هرمزگان
وجود 17 چشمه آب گرم ازجمله آب گرم گنو، خورگو و خمير با خواص درماني ، شمار از مسافران نوروزي دراين ايام را به اين مناطق مي كشاند بطوري كه خدمت رساني دراين بخش بصورت شبانه روزي شده است.
همچنين مزارع كشاورزي وباغ هاي سرسبز ليمو،پرتقال ، نخل و نارنگي درچهار قطب كشاورزي بندرعباس ، ميناب ، رودان و حاجي آباد با شرايط هواي مطبوع موجب افزايش شمار گردشگران دراين موقع از فصل سال شده و گردشگران ترجيح مي دهند بخشي از وقت خود را در اين مناطق بگذرانند.
وجود يك هزار و 200 كيلومتر سواحل از جاسك تا پارسيان و14جزيره اعم از نفتي ، مسكوني ، زيستي و تجاري و جاذبه هاي سفر دريايي با شناورهاي بزرگ وكوچك بين جزاير نيز از ديگر شرايط مناسب براي گردشگران است.
جنگل هاي حرا بين بندر پل خمير و لافت قشم و همچنين جنگل هاي خورآذيني و وجود چهار تالاب بين المللي دراستان هرمزگان ، كوه گنو، هماگ ،نيان و ده ها طبيعت ديدني ديگر موجب استقبال گردشگران به اين خطه شده است.

* جاذبه هاي تاريخي
اين استان آثار به جامانده از دوران تاريخي زيادي از جمله آثار اسلامي ، دوره ساسانيان تا استعمار پير انگليس را درخود جاي داده كه همواره مورد توجه و بازديد گردشگران ايراني وخارجي است.
ازجمله اين آثار مي توان به امام زادگان شامل شاه محمد تقي ، سيد مظفر ، پيرچوگان ، محمد سلطان و همچنين آثار تاريخي ديگري مانند حمام و مسجد گله داري ، خانه فكري ، معبد هندوها ، غار خربس ، قلعه پرتغالي ها ، شهر حريره و دهها اثر تاريخي ديگر اشاره كرد.

* رتبه چهارم گردشگري به هرمزگان تعلق دارد
از بين 31 استان كشور استان هرمزگان رتبه چهارم گردشگري را در اختيار دارد و در صورت شناخت بيشتر مردم از اين استان بطور حتم رتبه اول را كسب خواهد كرد چرا كه مقصد اكثر گردشگران از همه جاي ايران به هرمزگان ختم مي شود و بين دو تا چهار روز براي استراحت وگردش اين استان را انتخاب مي كنند.
استاندار هرمزگان نيزگفت: اين استان درسال گذشته با تلاش همه خدمت رسانان و مسئولان توانست رتبه چهارم خدمات سفرهاي نوروزي كشور را كسب كند و هرمزگان با اين تلاش ها در ساير بخش ها و زمينه هاي عمراني و خدماتي نيز توانسته در زمره 10 استان برتر كشور قرار گيرد.
جاسم جادري با اشاره به اينكه استان هر ساله در نوروز و روزهاي خنك سال پذيراي هموطنان است، گفت: اين منطقه داراي آثار و جاذبه هاي طبيعي، تاريخي و فرهنگي فراواني است كه گردشگران و مسافران نوروزي مي توانند از آنها استفاده كنند.
وي با اشاره به جاذبه هاي گردشگري دريايي هرمزگان، از همه مسافران و گردشگران نوروزي خواست در سفرهاي دريايي نكات ايمني را رعايت كنند .
وي اظهار اميدواري كرد با تدابير انديشيده شده توسط نهادها و دستگاه هاي خدمات رسان هرمزگان، گردشگران نوروزي كه اين استان را به عنوان مقصد سفرهاي خود انتخاب مي كنند روزهاي خوب و شادي را سپري كنند.

*ظرفيت هتلي هرمزگان
مديرعامل جامعه هتلداران هرمزگان گفت: نزديك به شش هزار تخت هتلي در استان به غير از كيش و قشم آماده پذيرش مسافران نوروزي است و با احتساب اين دو منطقه ،30 هزار تخت هتلي و 165 مكان اقامتي آماده ميزباني گردشگران نوروزي است .
عباس جعفري با اشاره به اينكه هتل هاي هرمزگان با وجود همه مشكل ها در نوروز سال گذشته 30 تا 40 درصد تخفيف به مسافران خدمت رساني مي كردند ادامه داد: اين درحاليست كه افزايش قيمت هاي هتلي بر اساس نرخ 12 درصد تورم اعلامي از سوي بانك مركزي پيش بيني شده و ميزان افزايش قيمت هاي هتل آپارتمان ها نيز هشت درصد در نظر گرفته شده است.

*بهره برداري از بزگترين پايانه مسافري دريايي كشور دربندرعباس
از روز جمعه كه بصورت رسمي پايانه دريايي بندر شهيد حقاني بندرعباس با حضور وزير راه و شهرسازي بهره برداري شد با توجه به استقبال بي نظير گردشگران استارت سفرهاي دريايي به جزاير و بنادر بويژه براي قشم ، هرمز، لارك ، هنگام و ....هم زده شد.
با ايجاد اين پايانه مسافري كه از چند سال قبل آغاز شده بود و بتدريج تكميل شد مسافران با خيال راحت تر مي توانند سفر دريايي داشته باشند و بويژه به جزيره هاي قشم و هرمز سفر كنند.
پايانه دريايي بندرشهيد حقاني با زيربناي سه هزار و 500 متر مربع و با يكصد ميليارد ريال اعتبار ساخته شد و داراي سالن هاي جداگانه براي مسافران جزاير قشم و هرمز و يك سالن ترانزيت و 14 باجه فروش بليت در فضاي داخلي و خارجي پايانه است.
ميزان تردد از اسكله شهيد حقاني به جزاير هرمز و قشم در روزهاي معمولي حدود 12هزار نفر و در تعطيلات نوروزي نزديك به 35هزار نفر در روز است كه آن را به بزرگترين پايانه مسافري دريايي كشور تبديل كرده است.
وزير راه راه و شهرسازي در مراسم بهره برداري از اين پايانه كه با بدرقه و اهداي شاخه گل به اولين گروه از مسافران دريايي تعطيلات نوروزي همراه بود، گفت: بهره برداري از پايانه دريايي شهيد حقاني مي تواند در افزايش سهم مسافرت و گردشگري دريايي موثر باشد.
عباس آخوندي افزود: با وجود بهره مندي از نوار ساحلي طولاني و جزاير و بنادر متعدد ، سهم ايران از مسافرت و گردشگري دريايي مناسب نيست كه بايد با سياست هاي مناسب و برنامه زمان بندي شده ، سهم سفرهاي دريايي داخلي ، بين المللي و گردشگري افزايش يابد.
وي نوسازي شناوررها و تجهيز بنادر به سيستم هاي امداد و نجات و فروش اينترنتي بليت در مسيرهاي دريايي را از كارهايي ذكر كرد كه در راستاي افزايش سهم سفرهاي دريايي اجرايي شده است.

*آمادگي كامل نيروهاي امدادي و انتظامي و بهداشتي در نوروز
چند روز پيش از فرا رسيدن نوروز نيروهاي امدادي اعم از هلال احمر، نيروي انتظامي ،آتش نشاني ، بهداشت ودرمان و 115 هرمزگان با شركت در يك مانور آمادگي خود را براي امداد رساني و كمك به حوادث احتمالي به نمايش گذاشتند.
مديرعامل جمعيت هلال احمر هرمزگان دراين باره گفت :12 پست در ورودي شهرستان هاي استان ايجاد شده و 150 نفر از همياران جوان نيز در اجراي طرح سلامت نوروزي مشاركت دارند.
علي اعما اضافه كرد: همچنين طرح امداد و نجات نوروزي هلال احمر استان از 25 اسفند آغاز شده و تا 15 فروردين ادامه مي يابد.
در اين طرح 150 نفر امداد گرد به صورت شبانه روزي به مردم خدمات ارائه مي كنند و30 پست ثابت سيار و موقت در قالب اين طرح ايجاد شده و 18 آمبولانس، 9 دستگاه خودرو نجات براي رها سازي خودروهاي تصادف كرده بكار گرفته شده است.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني هرمزگان گفت:تمام بيمارستان ها و مراكز بهداشتي و درماني، پايگاه هاي اورژانس داروخانه ها و ديگر واحدها و مجموعه هاي وابسته به اين بخش براي خدمات رساني به مردم هرمزگان و مسافران نوروزي در تعطيلات نوروزي آمادگي كامل دارند.
دكتر محمد شكاري افزود: در تعطيلات نوروزي امسال ، 238 پزشك عمومي در مراكز بهداشت روستايي و شهري،189 نفر ماما ، 140 نفر پزشك تمام وقت متخصص و هزار و 700 نفر كادر پرستاري در مراكز درماني حضور فعال دارند .
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي استان نيز اظهار داشت:از 25 اسفند امسال تا 15فروردين سال آينده 59 پايگاه اورژانس پيش بيمارستاني شامل 55 پايگاه ثابت و چهار پايگاه موقت در استان فعال خواهد بود.
دكتر مهدي حسني آزاد تعداد ادامه داد:از اين تعداد ، 17 پايگاه شهري ، 38 پايگاه جاده اي و چهار پايگاه موقت در مناطق پرجمعيت مانند بندر پل ، لافت، ساحل قشم و زيارتعلي رودان مستقر خواهد دانست كه 400 نفر به صورت شبانه روزي در آنها فعاليت مي كنند.
وي خاطرنشان كرد:امسال هفتاد دستگاه آمبولانس زميني و سه آمبولانس دريايي در جزاير هرمز و قشم و يك فروند آمبولانس هوايي براي خدمت رساني به مسافران به كار گرفته مي شود.
3219/6048

سرخط اخبار استان‌ها