۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۵۳
کد خبر: 82007657
T T
۰ نفر
ارتش سودان جنوبی از مواضع خود در مرز با سودان عقب نشینی كرد

تهران - ایرنا - سودان جنوبی از اجرای دستور عقب نشینی ارتش مردمی این كشور از مرز با سودان خبر داد.

به گزارش ایرنا روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن روز شنبه گزارش داد، یك مقام بلند پایه امنیتی سودان جنوبی تاكید كرد ارتش مردمی با اطاعت از دستورات سلواكی یر میاردیت رئیس جمهوری مبنی بر عقب نشینی از مرزهای این كشور با سودان و بر اساس اجرای طرح عادی سازی روابط بین دو كشور از این مناطق عقب نشینی كرد.
توت جاتلواك مشاور رئیس جمهوری سودان جنوبی به روزنامه سودان تریبیون گفت: واحد هایی از ارتش مردمی كه در مرزها با سودان مستقر شده بودند یك كیلومتر از مرز مشترك با سودان عقب نشینی كردند.
وی اظهار كرد كه با این حال سودان خواستار عقب نشینی به مسافتی دورتر از این مقدار است.
این اقدام همزمان با تهدیدات سودان كه اعلام كرده در صورتی كه سودان جنوبی از فعالیت شورشیان دارفور در دو منطقه كردوان و نیل آبی حمایت كند برای بستن مرزها تصمیماتی اتخاذ می كند، صورت گرفته است.
شورای وزیران سودان روز گذشته تصمیم گرفت با شهروندان سودان جنوبی مقیم در این كشور مانند خارجی ها در ارائه خدمات پزشكی ، بهداشتی و آموزشی رفتار كند و با افرادی كه گذرنامه و اجازه ورود به سودان را ندارند برخورد قانونی داشته باشد.
جاتلواك به این مطلب اشاره كرد كه با خروج نیروهای سودان جنوبی از مرزها این نگرانی وجود دارد كه گروه های شورشی مستقر در دو كشور وارد مناطق مرزی شوند و ممكن است استفاده از این منطقه دو كشور را در معرض خطر امنیتی قرار دهد.
خاورم**1408**1488 **1599

سرخط اخبار جهان