۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۳۸
کد خبر: 82007640
T T
۰ نفر
خداآفرين؛ گنجي پنهان در صنعت گردشگري

تبريز - ايرنا - شهرستان خداآفرين با جغرافياي طبيعي منحصر به فرد و تنوع اعجاب آور طبيعي و اقليمي با اماكن و ابنيه هاي تاريخي از ديدني هاي جذاب براي مسافران و گردشگران است كه همه ساله هزاران نفر را به سوي خود جذب مي كند.

اين شهرستان يكي از زيباترين نقاط ايران زمين در كناره رود مرزي ارس با مساحت يكهزار و 525 كيلومتر مربع در فاصله 210 كيلومتري شهرستان تبريز در شمال شرق آذربايجان شرقي قرار گرفته و به دليل موقعيت خاص جغرافيايي و وجود عناصر زيباي طبيعت در كنار همديگر مانند رود، كوه، جنگل و آب و هواي معتدل و دل انگيز بهاري و نيز وجود آثار باستاني و تاريخي، اين شهرستان را به بي نظيرترين مناطق ايران تبديل كرده است.
وجود پارك وحش حفاظت شده آينالو يا همان جنگل هاي آينالو كه در سازمان يونسكو به ثبت رسيده، با داشتن گونه هاي كمياب گياهي و جانوري مثل سياه خروس، خرس قهوه اي، آهو، مارال، كبك، عقاب طلايي، قوچ، بز، ميش، پلنگ وساير گونه هاي بزرگ و كوچك ويژگي خاصي به اين شهرستان بخشيده است.
وجود مراتع سرسبز و خرم در سواحل رود ارس و عظمت و آرامش كوه هاي سربه فلك كشيده نظر هر مسافر و گردشگر علاقمند به طبيعت را جلب مي كند، كوه هايي كه در اطراف روستاها بر روي آنها انواع گياهان خوراكي و دارويي و نيز قارچ كوهي (دنبلان ) از نيمه دوم اسفند ماه رشد و به وفور يافت و مورد استفاده اهالي و مسافران قرار مي گيرد.
آبشارهاي طبيعي مثل آبشار لاريجان عليا، چشمه هاي جوشان اطراف و داخل تمامي روستاهاي آرام و سرسبز شهرستان، آب هاي شيرين و آب گرم 'موتاللي' در فاصله كمي از اين شهرستان در بخش ' آبش احمد ' لذت از طبيعت اين منطقه را دو چندان مي كند.
انواع توليدات و محصولات لبني، باغي و كشاورزي، صنايع دستي كه هنر و فرهنگ مردمان مهربان و سخت كوش عشاير و روستاييان شهرستان است، بانوان هنرمندي كه با گره هنر و فرهنگ در توليد انواع صنايع دستي و نيز هنر قالي بافي و ورني بافي با طرح و رنگ برگرفته از طبيعت زيبا و فرهنگ بومي و غني شهرستان با نقش اشكال مختلف حيوانات وحشي و اهلي و انواع پرندگان و درختان و گل هاي متنوع، علاوه بر زنده نگه داشتن فرهنگ و هنر بومي به اقتصاد خانواده نيز كمك مي كنند كه اين آثار هنري و صنايع دستي در قالب غرفه و نمايشگاهي كه همه ساله در محدوده منطقه آزاد ارس در ايام نوروز برگزار مي شود، در اختيار علاقمندان قرار مي گيرد.
وجود آثار و اماكن تاريخي و باستاني كه تاريخ خداآفرين را به جغرافياي زيباي طبيعي پيوند مي زند و از اين پيوند زمان و مكان زيبايي شگفت انگيزي خلق مي شود و هر مسافري كه به هر دليلي قدم به اين شهرستان بگذارد با دست پر و با خاطرات شيرين آنجا را ترك مي كند، چرا كه در كنار زيبايي هاي لذت بخش طبيعت، وجود اين آثار پاسخ هر سوال و ذهن كنجكاو و علاقمند به آثار و اماكن تاريخي را مي دهد.
به گفته رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان هاي كليبر و خداآفرين، آثار و ابينه تاريخي مثل پل هاي تاريخي خداآفرين، برج سنگي قارلوجه در روستاي قارلوجه، عمارت تاريخي آينالو در روستاي آينالو، عمارت وينق در روستاي وينق، قلعه قاطر در روستاي كريشان، قلعه اويري، قلعه تاتار در روستاي قره قوچ، تپه باستاني خمارلو، تپه باستاني دورموشكانلو در روستاي دورموشكانلو، قلعه كوانيق در روستاي كوانيق مردانقم، كتيبه سنگي قيزيل يول در روستايي به همين نام، امامزاده جاق كندي، قلعه آوارسين، قلعه دارآغزي، پل تاريخي تيروان در روستاي مردانقم، غار باستاني وايگان همگي حكايت از فرهنگ غني و تاريخ كهن اين شهرستان دارد.
كيومرث كريمي، ضمن دعوت از گردشگران و مسافران نوروزي جهت بازديد از اين آثار تاريخي، مي گويد: موزه باستان شناسي خداآفرين نيز كه آثار قديمي كشف شده متعلق به هزاره سوم و چهارم قبل از ميلاد و چينش شده تا دوره اسلامي و نيز ابزار آلات جنگي و زيور آلات و سفال در آن نگهداري مي شود، در ايام نوروز در دو نوبت صبح و عصر به صورت رايگان و بدون تعطيلي به روي علاقمندان باز است.
آب و هواي مطبوع و دل انگيز بهاري در دامان طبيعت سرسبز و سواحل رود ارس به ويژه كناره درياچه سدخداآفرين در مكاني آرام و زيبا با امكانات رفاهي و تفريحي خاطرات خوب و لذت بخشي براي آنان كه به قصد تفريح سفر مي كنند رقم خواهد زد.
طبيعت زيباي اين شهرستان با مردمان خونگرم و مهمان نواز و وفور نعمات خداوندي آن را به جنتي تبديل ساخته كه بايد آن را از نزديك تماشا كرد.
به گفته قائم مقام مدير عامل منطقه آزاد ارس در محدوده خداآفرين، سواحل درياجه سد خداآفرين به دليل قرار گيري در مسير تردد گردشگران داخلي و خارجي فرصت كم نظير براي سرمايه گذاري در بخش گردشگري محسوب مي شود.
جعفر ملكي، رشته هاي ماهيگيري تفريحي، زمين واليبال ساحلي، قايقراني با قايق هاي مختلف از جمله پتانسيل هاي بالقوه ورزشي در درياچه سد است.
وي مي گويد: در ايام نوروز روزانه بالغ بر پنجاه هزار نفر گردشگر به اين منطقه سفر مي كنند كه امسال نيز براي اقامت و اسكان مسافران تمهيدات لازم انجام شده و منطقه آزاد آماده ارايه خدمت به مسافران است.
وي، ورزش كوهنوردي، صعود به قله هاي مختلف شهرستان از جمله قله آوارسين، قره گوزي خمارلو و نيز ايجاد محلي براي اسب سواري و شتر سواري، سايت قايقراني، برگزاري جشنواره موسيقي محلي آشيقي به مدت 9روز، جشنواره عشايري با 6 آلاچيق جهت غرفه و نمايشگاه صنايع دستي، نان و كباب پزي محلي و نيز جشنواره عشايري با لباس محلي جهت عكسبرداري مسافران و نيز چهار آلاچيق براي اسكان مسافران نوروزي را از جمله برنامه هاي منطقه آزاد ارس در خداآفرين برشمرد.
فرماندار شهرستان خداآفرين نيز با اعلام حمايت از سرمايه گذاران بخش گردشگري و با دعوت از سرمايه گذاران بخش خصوصي جهت ايجاد امكانات اقامتي، تفريحي و حتي تجاري و افزايش رقابت به دليل سوددهي سرمايه گذاري در اين شهرستان با وجود منطقه آزاد ارس، مي گويد: در بخش گردشگري خداآفرين پتانسيل هاي بالقوه فراوان وجود دارد و هم ظرفيت ها و مزيت هاي بالفعل هست.
امين امينيان، سواحل زيباي رود ارس، درياچه سد خداافرين، جنگل هاي آينالو، وجود آثار و ابنيه هاي تاريخي و باستاني و گردشگري عشايري و توليدات ارگانيك و متنوع در بخش لبنيات و صنايع دستي را از جمله جاذبه هاي اين شهرستان معرفي مي كند.
وي ضمن دعوت از مسافران نوروزي و گردشگران نوروزي براي سفر به اين شهرستان و با اعلام اينكه تمهيدات لازم براي اقامت و اسكان مسافران در كمپ منطقه آزاد، خانه معلم و ساير مهمان سراها انجام شده است، گفت: خداآفرين از لحاظ وجود مزيت هاي گردشگري و با داشتن جاذبه هاي چند قطبي، بي نظير است و اين موضوع رقابت سرمايه گذاران را در اين شهرستان براي سبقت گيري از هم افزايش مي دهد.
امينيان، از اجراي برنامه هاي شاد و مفرح از جمله برگزاري كنسرت موسيقي محلي در ايام نوروز در اين شهرستان خبر داد و گفت: موسيقي محلي آشيق ها يكي از جاذبه هاي گردشگري است كه نشان دهنده فرهنگ محلي است كه مضمون شعري آن نيز كه از طبيعت و فرهنگ مردمان آن الهام گرفته و از ادبيات غني شهرستان حكايت دارد.
گزارش از: الهام جوادزاده
3038/7468/6183

سرخط اخبار استان‌ها