از كارافتادن «ساعت زمین» در ایران/خاموشی یك ساعته برج میلاد وبرخی  اماكن تاریخی

تهران- ایرنا- امشب درآستانه سال نو و درآخرین روز از سال 94، ایران نیز با خاموش كردن یك ساعته برق برخی از اماكن فرهنگی، ملی و تاریخی خود در «رویداد جهانی ساعت زمین» همگام با 172 كشور جهان برای آگاهی دربارهٔ تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان گام بر می دارد.

به گزارش ایرنا، ساعت زمین یك رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است و همه‌ساله درآخرین شنبه ماه مارس، از ساعت 20 و 30 دقیقه تا 21 و 30 دقیقه به وقت محلی شركت كنندگان، برگزار می‌شود.
خانواده‌ها و كسب و كار با خاموش كردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الكتریكی غیرضروری خود به مدت یك ساعت آن را یادآوری می‌كنند؛ آرمان نخست چنین برنامه ای این است كه آگاهی دربارهٔ تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان ابقا شود.
ساعت زمین نخستین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال 2007، زمانی مطرح شد كه 2٫2 میلیون نفر از ساكنان سیدنی اقدام به خاموش كردن چراغ‌های غیرضروری كردند، به دنبال این اقدام سیدنی، بسیاری از شهرهای دیگر جهان، این رویداد را به تصویب رساندند.
در ایران نیز نخستین گرامیداشت ساعت زمین درسال 1390 و با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران انجام شد؛ در سال 1391 تعداد بیشتری از شهرها با خاموشی سازه‌های معروف ایران به این حركت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان و پل سفید اهواز نیز در این سال چراغ‌های خود را خاموش كردند.
سومین گرامیداشت ساعت زمین درسال 1393با مشاركت تعدادی از شهرهای ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان ، پلدختر (به عنوان نخستیین شهر ایران در بین شهرهای غیر مركز استان)، رشت و قم صورت گرفت؛ در تبریز سیستم روشنایی كاخ شهرداری تبریز به مدت یك ساعت خاموش شد.
هشتم فروردین امسال نیز برنامه ساعت زمین برای چهارمین بار در ایران، با همراهی شهرهای بسیاری از جمله ارومیه، تهران، تبریز، اصفهان و ... در هشتم فروردین برگزار شد.
امشب برای پنجمین بار، برنامه ساعت زمین در ایران، ساعت 20 و 30 دقیقه تا 21 و 30 دقیقه برگزار می‌شود.

** خاموشی یك ساعته برج میلاد در رویداد جهانی ساعت زمین
به گزارش گروه علمی ایرنا از وبگاه رسمی ساعت زمین در ایران، برج میلاد تهران ششمین برج مخابراتی دنیا، همزمان با برگزاری رویداد جهانی ساعت زمین امشب (29 اسفند) به مدت یك ساعت در ساعت 20 و 30 دقیقه خاموش می شود.

** خاموشی یك ساعته اماكن تاریخی ایران در برگزاری رویداد ساعت زمین
امسال نیز همچون سال های گذشته چراغ های میدان امام خمینی (ره) اصفهان كه یكی از بناهای مهم تاریخی ایران است در خاموشی یك ساعته رویداد زمین خاموش می شود؛ در حاشیه برگزاری این رویداد، برنامه های جانبی با موضوع آموزش و فرهنگسازی كودكان با موضوع بازیافت و محیط زیست و نمایش فیلم های محیط زیستی از سوی معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان درنظرگرفته شده است.
برگزاری این رویداد جهانی نیز درشهرزیرزمینی نوش آباد درشمال شهرستان كاشان دراستان اصفهان كه به عنوان بزرگترین معماری دستكن جهان درعمق 16 متری زیرزمین حفاری شده است، برگزار می شود؛ با خاموشی چراغ ها این مجموعه باستانی در تاریكی محض رفته و نابودی زمین با همه وجود برای انسان تداعی می كند.
امسال مجموعه های تاریخی طاق بستان دركرمانشاه ، برج گرگان، دروازه قرآن شیراز، میادین عسلویه، نمادهای شهری سرعین اردبیل، میادین اصلی شهر نمین و بسیاری از شهرهای دیگر ایران با خاموش كردن یك ساعته چراغ مجموعه های فرهنگی، تاریخی و پارك ها و نمادهای شهری خود، در این رویداد جهانی مشاركت كرده اند.
در این روزعلاوه برخاموشی مكان ها و مجموعه های شهری، همه شهروندان می‌توانند با خاموش كردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الكتریكی غیرضروری، به مدت یك ساعت در این رویداد مشاركت كنند.

** مراقبت هرفرد از سیاره كره زمین
برنامه محیط زیست سازمان ملل UNEP معتقد است هر فرد بعنوان جزئی از هفت میلیارد انسان ساكن كره زمین می تواند از طریق انجام اقداماتی ساده و عملی در مراقبت از سیاره زمین گام های بسیار موثری بردارد.
فقط كافیست تا تصمیم بگیریم هر روز برای كاهش تولید گازهای گلخانه ای، جلوگیری از اتلاف انرژی، مقابله با كاهش فضای سبز، اقدام برای كاهش تولید زباله و آگاهی بخشی به دوستان و همكارانمان اقدامی عملی انجام دهیم.
علمی ** 9340 ** 2023