كاهش محسوس دما و بارش باران در گيلان در نخستين روزهاي سال جديد

رشت - ايرنا - سرپرست اداره پيش بيني و هشدار اداره كل هواشناسي گيلان از كاهش محسوس دما و بارش باران در استان در نخستين روزهاي سال جديد خبر داد.

مازيار غلامي روز شنبه در گفت وگو با ايرنا بيان كرد: نقشه هاي پيش يابي نشان دهنده نفوذ تدريجي سامانه سرد و بارش زا از يكشنبه شب به سواحل جنوبي درياي خزر است و اين سامانه بارشي تا ظهر چهارشنبه هفته جاري بتدريج از استان خارج خواهد شد.
وي كاهش دماي هوا بين پنج تا 12 درجه سلسيوس، وزش باد (گاهي شديد) ، بارش باران ، مه آلود بودن هوا را از پيامدهاي اين سامانه بارشي ذكر و اضافه كرد: بارش برف در ارتفاعات و دامنه ها نيز براي روزهاي دوشنبه و سه شنبه پيش بيني مي شود.
غلامي ادامه داد: اين شرايط سبب لغزندگي سطح جاده ها و كاهش ديد افقي خواهد شد، ضمن آنكه دريا نيز بتدريج از دوشنبه مواج شده و براي فعاليت هاي مرتبط نظير صيد و صيادي و دريانوري مناسب نمي باشد.
وي به مسافران توصيه كرد كه با توجه به پيش بيني نفوذ مجدد هواي سرد و بارش زا به منطقه ، ضمن همراه داشتن پوشاك گرم و رعايت نكات ايمني ، چنانچه قصد تردد از مسيرهاي كوهستاني را دارند، زنجير چرخ همراه داشته باشند.
سرپرست اداره پيش بيني و هشدار اداره كل هواشناسي گيلان، آسمان امروز استان را صاف تا قسمتي ابري، در بعضي نقاط وزش باد گرم عنوان و براي فردا (يكشنبه) آسمان را طي صبح تا ظهر كمي ابري تا نيمه ابري، بعضي نقاط وزش باد گرم و عصر و شب رشد ابر، گاهي وزش باد، اواخر وقت در بعضي نقاط بارندگي پيش بيني كرد.
غلامي بيشينه دماي گيلان در شبانه روز گذشته را مربوط به شهرهاي تالش و رشت با 15 درجه سلسيوس و كمينه دما را با صفر درجه، مربوط به جيرنده عنوان كرد.
وي گفت: كمينه دماي شهر رشت نيز در شبانه روز گذشته چهار درجه سلسيوس ثبت شده است.
7294/2007

سرخط اخبار استان‌ها