كشورهای همسایه در اولویت توسعه تجاری ایران قرار دارند

ساری-ایرنا- وزیر ارتباطات و رئیس كمیسیون های اقتصادی مشترك ایران گفت كه گسترش روابط تجاری با كشورهای همسایه از اولویت برنامه های تجارت خارجی دولت تدبیر و امید قرار دارد.

دكتر محمود واعظی روز شنبه در آخرین روز كاری سال 94 در نشست توسعه صادرات مازندران در شهر توریستی بابلسر تشكیل كمیسیون مشترك ایران و تركیه در اواسط فروردین ماه سال آینده (17 و 18 ) را در راستای برنامه دولت تدبیر و امید برای تقویت روابط تجاری و اقتصادی با كشورهای همسایه دانست.
وی افزود : برای گسترش توسعه تجارت خارجی با كشورهای همسایه باید بخش خصوصی ورود مستقیم و فعالتری داشته باشند و دولت هم زیرساخت های مورد نیاز را در این حوزه تامین كند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت : دولت در حوزه تجارت خارجی فراهم كردن زیرساخت ها و تسهیل روابط تجاری با كشورهای هدف را با بهره گیری از دیپلماسی سیاسی از وظایف مهم خود می داند و در این بخش نیز دولت خوب عمل كرد.
واعظی ساماندهی سیاست های خارجی و سپردن اقتصاد به بخش خصوصی را دو برنامه اصلی دولت تدبیر و امید در سال 95 برشمرد.
واعظی تشكیل شركت های بزرگ صادراتی را راهكار اصلی برای توسعه تجارت خارجی دانست و گفت : ما باید از صادرات خرد فاصله بگیریم و با ایجاد شركت های بزرگ اقتصادی امكان صادرات كالاها با حجم زیاد و متنوع را برای خود فراهم كنیم.
تسهیل روابط بانكی و گمركی با روسیه و آذربایجان
رئیس كمیسیون های مشترك ایران گفت : براساس توافق ایران با كشورهای روسیه و آذربایجان روابط بانكی و گمركی فی مابین تسهیل شد و فضای خوب همكاری تجاری با این دو كشور ایجاد شده است.
واعظی افزود : با توافق انجام شده ما می توانیم محصولات صادراتی خود را از این دو كشور به سایر كشورهای آسیای مركزی صادر كنیم و در این حوزه نقش استان ها پررنگتر می شود.
وی اضافه كرد : استان هایی كه مرز مشترك با كشورهای همسایه دارند، باید نسبت به گذشته فعالتر عمل كنند و روابط خود را با استان های همجوار خارجی را در حوزه تجارت خارجی گسترش دهند.
وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ظرفیت های خوب اقتصادی مازندران خواهان فعالتر شدن تجار این استان در توسعه تجارت خارجی شد.
رئیس شورای توسعه صادرات مازندران گفت: این استان ظرفیت های خوبی از لحاظ زیرساختی و محصولات تولیدی برای توسعه صادرات دارد.
ربیع فلاح توسعه زیرساخت در بنادر نوشهر، فریدونكنار و امیرآباد را مهمترین گام برای توسعه صادرات مازندران به كشورهای آسیای میانه دانست.
استاندارمازندران برنامه صادرات مازندران را برای سال آینده را صدور دو میلیارد دلاری كالای تولیدی این استان به خارج از كشور اعلام كرد.
در سال جاری 500 میلیون دلار كالای تولیدی این استان از گمركات مازندران به كشورهای هدف صادر شد كه نیمی از این صادرات را محصولات لبنی تشكیل دادند.
فعالان تجاری مازندران حجم صادرات این استان را از طریق گمركات استان و سایر گمركات در سال جاری حدود یك میلیارد دلار می دانند.
جمهوری اسلامی ایران با 60 كشور خارجی دارای كمیسیون مشترك است كه ریاست این كمیسیون ها نیز بر عهده 9 وزارتخانه اقتصادی كشور قرار دارد.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز ریاست كمیسیون های مشترك ایران با كشورهای تركیه، روسیه، آذربایجان، مالزی، اندونزی، امارات متحده عربی و فیلیپین را بر عهده دارد.
6982/1654

سرخط اخبار استان‌ها