۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۰۳
کد خبر: 82007596
T T
۰ نفر
تجليل امام خميني(ره) از كاركنان صنعت نفت

تهران - ايرنا - حضرت امام خميني(ره) با تجليل از فداكاري هاي كاركنان صنعت نفت فرمودند: آفرين بر شما كارگران و كارفرمايان و متفكريني كه آتش دنيا را به خاطر جلب رضايت حق بر خود خريديد.

آخرين روز هر سال در تقويم به عنوان روز ملي شدن صنعت نفت ايران معرفي شده است، روزي كه در سال 1329 صنعت نفت ايران در تمام مناطق كشور بدون استثنا ملي اعلام شد و تمام عمليات اكتشاف، استخراج و بهره برداري در دست دولت قرارگرفت.
پس از ارديبهشت 1330 روند اجراي قانون ملي شدن صنعت نفت شتاب بيشتري گرفت و تمامي تاسيسات و ادارات نفتي از انگليس تحويل گرفته شد و كاركنان انگليسي ايران را ترك كردند.
تا پيش از ملي شدن صنعت نفت، كاركنان ايراني، تنها در مشاغل پست تاسيسات نفت مشغول كار مي شدند و جز در مواردي معدود نمي توانستند به مشاغل عالي دست پيدا كنند، اما پس از ملي شدن، روند بومي شدن صنعت نفت آغاز شد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) با حمايت از كارگران و مسئولان صنايع داخلي به ويژه صنعت نفت بر عدم وابستگي جمهوري اسلامي ايران در زمينه هاي مختلف تاكيد كردند.
ايشان در بيستم ديماه 1367فرمود: ملت بزرگ و شريف ايران در دوران مبارزه و پيروزي انقلاب و نيز از آغاز جنگ تا كنون، شاهد صداقت و تلاش و مجاهدات كارگران عزيز و مسوولين محترم صنايع و كارخانجات، خصوصاً عزيزان شركت و صنعت نفت بوده است كه بحق در حساسترين شرايط، شايسته ترين خدمات را به انقلاب و ميهن اسلامي نموده‏اند. ارزش مبارزه آنان با رژيم طاغوتي شاه در اعتصاب و بستن شيرهاي نفت به روي بيگانگان و وارد كردن ضربه قاطع بر آنان، فراموش نخواهد شد.
از ديدگاه حضرت امام خميني(ره) مسئولان و كاركنان متعهد و انقلابي صنعت نفت در طول جنگ تحميلي توانستند به رغم احتمال خطرات فراوان و بمباران هاي مكرر مراكز صنعتي و نفتي، با تكيه بر ايمان به خداي بزرگ و اعتماد به نفس، هيچگونه سستي به خود راه ندادند و با اراده‏اي محكم آبروي انقلاب را حفظ كردند.
بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران افزودند: مسئولان و كاركنان صنعت نفت در سخت ترين مواقع و شرايط، توليد و صادرات نفت را در بالاترين حد نياز حفظ، و علاوه بر ترميم مراكز آسيب ديده، در اعماق آب ها و دل درياها و بستر زمين ها و قلل كوه ها به توسعه اين صنعت مهم و اكتشاف ادامه دادند كه براي بسياري از صاحبنظران امور شگفت‏آور است؛ چرا كه در اوج حملات بي‏وقفه دشمنان، حتي يك روز هم توليد و صادرات نفت اين كشور قطع نگرديد.
امام خميني(ره) افزودند:‌ من موارد متعددي از تلاش و مجاهدات اين هنرمندان عاشق را در گزارش ها و تصاوير ديده‏ام و اطمينان دارم كه اگر عشق به خدا و مكتب نبود، هيچ گاه آنان حاضر نمي‏شدند در مراكز و كارخانجات و پالايشگاه هايي كه احاطه شده به انواع خطرها و مملو از مواد آتشزا بوده‏اند، به كار خود ادامه دهند.
ايشان ضمن تجليل از فداكاري هاي اين عزيزان، خواستار آن شدند كه با تلاش خود به دنيا ثابت كنند كه مي‏توانند با فكر و تلاش خود چرخ هاي اقتصادي كشور را به حركت درآورند و ان شاء اللَّه آنها با مژده راه‏اندازي كامل صنايع نفت و گاز و پتروشيمي در آينده‏اي نه چندان دور، چشم و دل مردم ايران را روشن و شاد خواهند كرد.
فراهنگ**1003**

سرخط اخبار اقتصاد