ایجاد بیش از 100 ایستگاه راهنما و استقبال از گردشگران نوروزی در پایتخت

تهران - ایرنا - معاون شهردار تهران از راه اندازی و تجهیز بیش از 100 ایستگاه و سامانه راهنمایی و استقبال از گردشگران نوروزی در مبادی ورودی پایتخت خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از ستاد گردشگری شهرداری تهران، حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی با اشاره به ویژه برنامه های شهرداری تهران به منظور غنی سازی اوقات گردشگران ورودی به تهران در ایام نوروز، افزود: عوامل ستاد گردشگری شهرداری تهران وظیفه دارند از تمامی امكانات برای ارایه برنامه های متنوع تفریحی و گردشگری به شهروندان و همچنین گردشگران در ایام نوروز استفاده كنند.
وی با بیان اینكه شهرداری تهران با اجرای طرح 'مهمان طهران' قصد دارد تجربه ای به یادماندنی از سفر و گردش در تهران را در خاطره گردشگران نوروزی ثبت كند، اظهار كرد: در این راستا تورهای تهرانگردی ویژه شهروندان و گردشگران نوروزی با تخفیفات ویژه برای دیدن مراكز فرهنگی و تفریحی پایتخت در نظر گرفته شده است.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به وجود بیش از دو هزار نقطه گردشگری، زیارتی، تاریخی و تفریحی در شهر تهران اشاره كرد و گفت: در حالیكه بازدید از تمام جاذبه های گردشگری تهران نیاز به 35 روز زمان دارد باید فرصت تعطیلات نوروزی را غنیمت شمرد تا از ظرفیت عظیم گردشگری و تفریحی پایتخت تهران بهره مند شد.
امرودی با تاكید بر اینكه تهران می تواند یكی از قطب های گردشگری كشور باشد، اظهار كرد: شعار امسال شهرداری تهران در برنامه های نوروزی 'تهران میزبان ایران' است كه امیدواریم بتوانیم میزبان شایسته ای برای تمام ایرانیان باشیم.

* زیباسازی 53 بوستان منطقه 21 در راستای استقبال از گردشگران نوروزی
جمال بافرانی شهردار منطقه 21 نیز با اشاره به اهم برنامه های نوروزی منطقه در قالب اجرای طرح مهمان طهران گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی و گستردگی منطقه 21 كه از مبادی مهم ورودی و خروجی غرب كلانشهر پایتخت محسوب می شود، 53 بوستان منطقه زیباسازی و بازپیرایی شده و آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است.
وی ایجاد هفت فرش گل در سطح منطقه، نورپردازی 50 دستگاه پل عابر پیاده با رنگ آمیزی كامل، نورپردازی 10 پل سواره رو در سطح منطقه، نصب 80 پرچم در تقاطع های غیرهمسطح، 3 هزار متر مربع نقاشی دیواری را از دیگر اقدامات شهرداری منطقه21 در راستای اجرای طرح مهمان طهران عنوان كرد.
بافرانی با بیان اینكه منطقه 21 به عنوان اصلی ترین ورودی غربی شهر تهران شناخته می شود، افزود: باز پیرایی و توسعه فضای سبز سه بزرگراه شهید فهمیده، شهید لشكری و بزرگراه فتح و بخشی از بزرگراه آزادگان نیز درهمین ارتباط انجام شده است.

*اجرای طرح مهمان طهران در ایام نوروز
مهدی محموداقدم جانشین رئیس ستاد گردشگری شهر تهران هدف از اجرای طرح مهمان طهران در ایام نوروز را استقبال شایسته از گردشگران و تامین امكانات مورد نیاز برای داشتن یك سفر لذت بخش برای آنان دانست و گفت: بر این اساس 10 ایستگاه استقبال و بدرقه در مبادی ورودی شهر تهران برپا شده است.
محموداقدم با اشاره به اینكه در این ایستگاه های ورودی بیش از 400 هزار بسته فرهنگی به گردشگران ارائه می شود، افزود: در این بسته ها بروشوری از مراكز گردشگری شهرتهران، كارت تخفیف مراكز فرهنگی و تفریحی، كارت الكترونیك شهری، نقشه گردشگری شهری، لیست مراكز اطلاع رسانی و اماكن گردشگری تهران قرار داده شده است.
وی با اشاره به پنجمین سال اجرای طرح مهمان طهران اظهار كرد: سال گذشته در راستای این طرح 12 تا 14 میلیون گردشگر از تهران بازدید كرده و پیش بینی می شود با اطلاع رسانی های صورت گرفته گردشگران سال 95 افزایش قابل توجهی داشته باشد.
جانشین رئیس ستاد گردشگری شهر تهران افزود: برای رفاه حال گردشگران تورهایی در 16 محور طراحی شده كه شهروندان تهرانی می توانند با تماس با سامانه 137 از ریز برنامه این تورها آگاهی یافته و برای شركت در آن ثبت نام كنند.

*برگزاری تورهای گردشگری منطقه 12 با محوریت تهران قدیم
محمدعلی قندهاری نیا معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 12 شهرداری تهران نیز با اشاره به برنامه های این منطقه در طرح مهمان طهران گفت: تورهای گردشگری در منطقه 12 با محوریت تهران قدیم در هفت مسیر گذرگاه تاریخی پذیرای شهروندان و مسافران نوروزی است.
وی گذرگاه تاریخی میدان ارگ و بافت تاریخی آن، گذر امام زاده یحیی و بناهای تاریخی، خیابان سی تیر و گذر ادیان و مدارس ادیان، گذر میدان مشق و مجموعه تاریخی این محل، گذر تاریخی عودلاجان، گذر تاریخی امین السلطان و محله های تاریخی و گذر بهارستان و بناهای تاریخی را هفت مسیر گردشگری در منطقه 12 عنوان كرد.
قندهاری نیا افزود: برگزاری غرفه های اقوام و ملل، برگزاری جشنواره سفره های هفت سین بانوان، راه اندازی مجموعه پردیس گردشگری و نمایشگاه صنایع دستی، اجرای برنامه زنده محله گل و بلبل از 5 تا 13 فروردین از دیگر برنامه های شهرداری منطقه 12 برای میهمانان نوروزی است.
وی اجرای برنامه های فرهنگی و هنری از جمله برگزاری بزرگترین كنسرت موسیقی در فضای باز با حضور سالار عقیلی و محمد اصفهانی را از دیگر برنامه های شهرداری منطقه در راستای طرح مهمان طهران برای گردشگران نوروزی برشمرد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 12 شهرداری تهران درباره برنامه های مهمان طهران در سطح این منطقه گفت: جشن نور باران به مناسبت روز تولد حضرت زهرا(س) و روز جمهوری اسلامی در روزهای10، 11 و 12 فروردین در مجموعه تاریخی پیاده راه میدان مشق برگزار می شود.
قندهاری نیا بیان كرد: برای ورود مهمانان نوروزی 6 ایستگاه اطلاع رسانی در محله هرندی مستقر شده و ثبت نام در تورهای گردشگری مهمان طهران از طریق سامانه 137، تلفن مدیریت بافت تاریخی3356950 و ایستگاه ثبت نام میدان امام خمینی انجام می شود.

*برنامه های شهرداری منطقه3 در ایام نوروز
مهدی پیرهادی دبیر ستاد گردشگری نوروزی شهرداری منطقه سه تهران نیز گفت: بیش از 5 هزار نسخه بروشور، چندین هزار نسخه كتابچه و نقشه های راهنما برای معرفی اماكن تفریحی، فرهنگی و طبیعی این منطقه منتشر و در ایام نوروز در ایستگاه های گردشگری این منطقه توزیع می شود.
وی افزود: این ایستگاههای گردشگری منطقه 3 از 26 اسفند ماه تا 12 فروردین ماه سال جدید در میدان ونك، ضلع غربی مقابل ایستگاه تاكسی، بوستان ملت مقابل درب ورودی پردیس ملت، میدان مادر، بلوار میرداماد و مترو شهید حقانی مستقر می شوند.
پیرهادی توزیع كتابچه های گردشگری منطقه 3، نقشه اماكن دیدنی شهر تهران و بروشورهای راهنمای گردشگری را از جمله خدمات پیش بینی شده در ایستگاههای اطلاع رسانی عنوان كرد و افزود: نیروهای مستقر در این ایستگاهها نیز از گروههای شهریاران جوان هستند كه توضیحات و راهنمایی لازم را به مسافران و شهروندان ارائه می كنند.
دبیر ستاد گردشگری نوروزی منطقه سه شهرداری تهران بوستان های ملت، آب و آتش و بهشت مادران، خانه موزه شهید استاد مطهری، سالن تیراندازی سئول، موزه هنرهای دینی امام علی (ع)، باغ موزه دفاع مقدس، امامزاده قاضی الصابر، سینما فرهنگ، حسینیه ارشاد و مسجد قبا را از مهمترین اماكن گردشگری این منطقه عنوان كرد كه در ایام نوروز پذیرای شهروندان و میهمانان تهران هستند.

*اجرای بیش از 200 ویژه برنامه استقبال از بهار در منطقه 16
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 16 تهراننیز از اجرای بیش از 200 برنامه در طرح استقبال از بهار در این منطقه خبر داد.
سعدالله عیسی زاده گفت: دیدار با خانواده معظم شهدا و جانبازان، غبارروبی مساجد بصورت همزمان همراه با اهدا بسته های مواد شوینده، برگزاری مراسم گرامیداشت روز جمهوری اسلامی به همراه اجرای برنامه های هنری در بوستان های رجایی، بهمن، بعثت، برگزاری جشن ولادت حضرت زهرا (س) در بوستان های بعثت،رجایی، بهمن، بخشی از این برنامه هاست.
وی افزود: برپایی ایستگاه سلامت همراه با غربالگری قند خون و فشارخون و مشاوره روانشناسی در پایانه مسافربری جنوب، همایش ورزش صبحگاهی در بوستان ها، همایش كوهپیمایی به ارتفاعات تهران، شناسایی و بهسازی فضاهای بی دفاع، ساماندهی بی خانمان ها از جمله برنامه هایی است كه با همكاری امور مساجد، ناحیه مقاومت شهید رجایی، بنیاد شهید و خیرین در سطح منطقه و... برگزار خواهد شد.
عیسی زاده با اشاره به برنامه های روز طبیعت افزود: جشن روز طبیعت شامل ایستگاه های نقاشی و گریم كودكان، مشاور دینی آقایان و بانوان، مشاور پزشكی بانوان و آقایان، دارت بانوان و آقایان، رادیو طبیعت، آسمان آبی- زمین پاك در ترمینال جنوب جنب تعاونی ها و ترمینال جنوب جنب درب مترو، خیابان شهید رجایی تقاطع آزادگان (مجموعه ورزشی یادآوران) برگزار می شود.

*معرفی 24 مكان گردشگری در طهران قدیم
سیدعباس طباطبایی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 11تهران گفت: موزه ها، خانه های تاریخی و زیبا، مساجد بی نظیر، خیابان ها، كوچه ها و گذرها و بازارها و بسیاری از نخستین های كشور در منطقه 11 بوده و حال و هوای طهران یكصد سال پیش را برای علاقه مندان فرهنگ و هویت ایرانی زنده می كند.
طباطبایی با بیان اینكه تهران از لحاظ ویژگی های تاریخی و مدرن جاذبه های بسیاری دارد، اضافه كرد: حدود چهار كیلومتر از بافت تاریخی طهران قدیم و حصار ناصری در محدوده منطقه 11 شهرداری تهران قرار گرفته كه گردشگران نوروزی و شهروندان تهرانی می توانند از آنها بازدید كنند.
وی با اشاره به معرفی 24 مكان گردشگری در طهران قدیم گفت: میدان راه آهن با نمای 70 ساله، مسجد مشیرالسلطنه (نخستین ساعت شهری)، خانه انیس الدوله، خانه امیر بهادر، میدان حسن آباد، موزه ثبت احوال، موزه قرآن، موزه مقدم، بازارچه چوبی، بازارچه نائب آقا و مسجد سجاد از جمله این مكان های تاریخی است.

* اسكان موقت مسافران نوروزی در بوستان بزرگ ولایت
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 19 تهران گفت: مسافران نوروزی از اواخر اسفند می توانند از نمازخانه بوستان ولایت به عنوان كمپ موقت اسكان مسافرین نوروزی استفاده كنند.
حجت الاسلام والمسلمین رسول جوادی گفت: نمازخانه بوستان ولایت ظرفیت استقرار بیش از 300 مسافر را دارد و فضای این بوستان نیز با برخورداری از سرویس بهداشتی، آبخوری، آلاچیق و امكانات تفریحی مكان مناسبی برای اسكان مسافران نوروزی محسوب می شود.
وی با بیان اینكه برای اسكان بیشتر مسافران، چادرهای جنبی نیز در این بوستان در نظر گرفته شده افزود: مسافران و گردشگران می توانند از امكانات این بوستان شامل دوچرخه سواری، اسكیت، سیرك، قلعه شادی و دیگر امكانات ورزشی و فراغتی بهره مند شوند.
به گفته جوادی، بوستان ولایت یكی از پنج نقطه ای است كه ایستگاه اطلاع رسانی مسافران نوروزی نیز در آن واقع شده و مسافران می توانند ضمن اسكان در این بوستان از خدمات ایستگاه اطلاع رسانی شامل توزیع نقشه شهر تهران، تهران كارت و مسابقه «قرآن بخوانید و جایزه بگیرید» بهره مند شوند.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 19 شهرداری تهران افزود: در طرح استقبال از بهار سال جدید، مدرسه كیهانی نیز به عنوان محل اسكان موقت در نظر گرفته شده است.
جوادی گفت: این مدرسه با تدارك امكانات رفاهی برای میهمانان در محله نعمت آباد واقع شده و از مدارس تحت پوشش شهردار مدرسه این منطقه محسوب می شود.

*شرق پایتخت آماده پذیرایی از شهروندان و مسافران نوروز 95
مسعود خسروی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 8 تهران نیز با بیان اینكه این منطقه به عنوان یكی مسیرهای ورود به تهران از سمت چهارراه تهران پارس محسوب می شود، گفت: در همین راستا آماده میزبانی از گردشگران ورودی به منطقه هستیم.
خسروی از آمادگی ستاد گردشگری منطقه هشت برای روز طبیعت خبر داد و افزود: همجواری با بوستان سرخه حصار سبب می شود بخشی از گردشگران روز طبیعت خود را در منطقه هشت سپری كنند.
تهرام/7245/1625

سرخط اخبار فرهنگ