ظریف: نیاز است ایران وتركیه در مبارزه با افراط گرایی و فرقه گرایی همكاری كنند

استانبول- ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در استانبول گفت: ایران و تركیه به عنوان دو كشور بزرگ منطقه نیاز است كه علیه خطر افراط گرایی و فرقه گرایی در منطقه همكاری كنند.

به گزارش ایرنا ، وزیر امور خارجه ایران این مطلب را در ورود به استانبول در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان كرد.
وی گفت :امروزه سوریه شرایط ویژه ای دارد كه نیاز دارد همه كشورهای منطقه با حسن نیت و با جدیت برای حركت به سمت پایان یافتن درگیری و ایجاد شرایط قابل قبول همكاری كنند.
ظریف گفت: ایران و تركیه به عنوان دو كشور همسایه روابط بسیار گسترده ای دارند و روابط دو كشور بر اساس حسن همجواری بوده و طرفین از آن سود برده اند.
رییس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه افزود: رهبران دو كشور علاقه مند هستند كه روابط اقتصادی دو كشور در دوران پسا برجام گسترش جدی تری داشته باشد. در سفر اخیر نخست وزیر تركیه به تهران موضوعات اقتصادی بررسی شد و قرار شد در این سفر موضوع پیگیری شود.
ظریف درعین حال گفت: تركیه و ایران با خطرات مشتركی در منطقه رو به رو هستند، البته در مسائلی اختلاف نظر داریم ولی باید از طریق گفتگو و تبادل نظر این مسائل حل و فصل شود.
وزیر امور خارجه و هیات همراه، صبح امروز «شنبه» در فرودگاه استانبول مورد استقبال «محسن مرتضایی فر» سركنسول ایران در استانبول و مقامات محلی قرار گرفت.
طریف در این سفر، علاوه بر دیدار و شركت در ضیافت ناهار كاری با چاوش اوغلو همتای خود، با رجب طیب اردوغان نخست وزیر تركیه نیز دیدار و درباره روابط دو جانبه و تحولات و همكاری های منطقه ای گفت و گو و رایزنی خواهند كرد.
منابع دیپلماتیك در استانبول نیز به خبرنگار ایرنا گفتند ظریف در سفر یك روزه خود به استانبول با مولود چاوش اوغلو همتای خود ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و احمد داوود اوغلو نخست وزیر تركیه به طور جداگانه دیدار و گفت و گو خواهد كرد. محور اصلی این گفت و گوها را تحولات منطقه ای ، سوریه و گسترش مناسبات تهران - آنكارا تشكیل خواهد داد.
در این سفر همچنین احتمال دارد موضوع برنامه سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به تركیه نیز مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد.
براساس گزارش منابع خبری، رئیس جمهوری تركیه همچنین از دكتر روحانی برای شركت در نشست سران سازمان همكاری اسلامی در ماه آوریل آینده دعوت كرده است.
احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر تركیه 15 اسفند گذشته به منظور انجام سفری دو روزه و دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایران در راس هیاتی به تهران سفر كرد.
نخست وزیر تركیه در بازگشت از ایران گفت: با ایران در خصوص پایدار كردن آتش بس سوریه به توافق رسیده اند.
وی با تاكید بر این كه اجازه نخواهیم داد منطقه به ویژه سوریه بار دیگر همانند آنچه با موافقت نامه سایكس - پیكو 100 سال قبل اتفاق افتاد، تجزیه شود، گفت: با ایران در خصوص پایدار كردن آتش بس سوریه به توافق رسیده اند.
داود اوغلو با بیان اینكه در سفر به ایران، نگرانی آنكارا مبنی بر تجزیه سوریه را به مقامات آن كشور ابلاغ كرده است، افزود: « ما در خصوص حفظ تمامیت ارضی سوریه و ادامه آتش بس در این كشور با ایران هم فكر هستیم و برای جلوگیری از این اتفاق باید اقداماتی را انجام دهیم كه كشورهای منطقه را به هم نزدیك كند. نقش آنكارا و تهران نیز در این راستا بر كسی پوشیده نیست.»
خاورم ** 2010 **1488 **1599

سرخط اخبار جهان