عرضه بلیت هواپیما با نرخ‌های معقول در نوروز/پرداخت خسارت در پروازهای تاخیری

تهران- ایرنا- رئیس سازمان هواپیمایی كشوری با بیان اینكه میزان رعایت حقوق مسافران پروازهای داخلی در ایام نوروز ارزیابی می شود، گفت: با پایش نرخ بلیت شركت‌های مختلف هواپیمایی، باوجود آزادسازی قیمت بلیت و با توجه به آغاز پروازهای نوروزی و افزایش تقاضا، نرخ‌ها معقول و رضایتمند است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی عابدزاده درباره نظارت بر نرخ بلیت‌ پروازهای داخلی در نوروز با توجه به اجرای آزادسازی قیمت‌ بلیت هواپیما از آذرماه 94 افزود: پس از اجرای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، قیمت شركت‌های مختلف هواپیمایی از سوی بازار و بر مبنای رقابت سالم ایرلاین‌ها با یكدیگر تعیین می‌شود كه به تدریج اجرای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در چارچوب استاندارد خود قرار خواهد گرفت.
معاون وزیر راه و شهرسازی به تشدید تقاضا برای سفر در ایام نوروز و به تبع آن افزیش پروازها در تعطیلات نوروزی نسبت به سایر روزهای سال اشاره كرد و گفت: به دلیل همین رشد تقاضا علاوه بر انجام پروازهای برنامه‌ای طول سال، از سوی سازمان هواپیمایی كشوری برای ایام نوروز مجوزهای لازم برای ایرلاین‌ها به منظور انجام پروازهای فوق العاده صادر شده است تا بتوان بخشی از افزایش تقاضا در این زمان پرمسافر را مدیریت كرد.
وی گفت: شركت‌های هواپیمایی بنا به میزان ظرفیت صندلی ناوگان موجود، نسبت به ارسال تقاضاهای خود به سازمان هواپیمایی كشوری برای انجام پروازهای فوق العاده در مسیرهای پرمسافر اقدام كردند و سازمان هواپیمایی كشوری نیز در همكاری با شركت‌ فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی در حوزه ظرفیت فرودگاه‌ها، با تقاضاهای دریافتی از سوی ایرلاین‌ها موافقت كرد.
عابدزاده درباره رعایت حقوق مسافران در پروازهای داخلی نیز گفت: در اوایل سال 94 دستورالعمل رعایت حقوق مسافر در پروازهای داخلی در شورای عالی هواپیمایی به ریاست وزیر راه و شهرسازی تصویب شد تا حقوق مسافران در مقابل تاخیرهای پروازی یا ابطال پروازها مشخص شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: طبق گزارش های دریافتی، بعد از تصویب دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی، در صورتی كه مسافران با تاخیرهای پروازی غیر معقول مواجه شدند و برای دریافت حقوق خود به ایرلاین مربوطه مراجعه كردند خسارات لازم بر اساس آنچه كه در دستورالعمل حقوق مسافر درج شده به آنها پرداخت شده است.
وی ادامه داد: سازمان هواپیمایی رعایت حقوق مسافران پروازهای داخلی از سوی ایرلاین‌ها در نوروز را دوباره ارزیابی می كند.
به گزارش ایرنا، همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی 14 شركت داخلی با 163 فروند هواپیما به هموطنان خدمت رسانی می كنند.
همچنین 35 شركت هواپیمایی خارجی نیز در انجام پروازهای بین المللی در كنار شركت های داخلی در این ایام به هموطنان خدمت رسانی می كنند و بر این اساس، برای سفر به 50 مقصد بین المللی برنامه ریزی شده است.
پیش بینی می شود كه در ایام تعطیلات نوروزی حدود سه میلیون مسافر از طریق ناوگان حمل و نقل هوایی در مسیرهای داخلی و خارجی جابه جا شوند.
اقتصام**2022** 2023