فرايند همكاري ايران و تركيه در ساخت فيلم مشترك مولانا بررسي شد

ايرنا – آنكارا – فرايند همكاري هاي ايران و تركيه در طرح ساخت فيلم مشترك مولانا در ديدار رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنكارا با مراد اصلان و كنات چليك از كارگردانان سينمائي تركيه بخث و بررسي شد.

به گزارش ايرنا، مراد اصلان از كارگردانان و فيلم سازان تركيه اي كه فيلم هاي متعدد را نوشته و كارگرداني كرده به همراه چيلك كنات از دست اندر كاران هنر سينما در تركيه، حسن صفر خاني رايزن فرهنگي ملاقات و گفتگو كردند.
صفرخاني در اين ديدار هنر و بويژه هنر هفتم را زمينه اي براي همكاري مشترك دو كشور ايران و تركيه برشمرد؛ وي با اشاره به فرهنگ و تمدن مشترك بين دو ملت؛ به زمينه ها و موضوعات فراوان براي همكاري در زمينه هاي سينمائي اشاره كرد و پروژه ساخت فيلم مشترك در خصوص مولانا، را يكي از اين زمينه ذكر كرد.
رايزن فرهنگي ايران گفت: مولانا شخصيتي فرا زمان و فرا جغرافيا است و او گرچه در يك جغرافيا بدنيا آمده و در جغرافياي ديگري زندگي و از دنيا رفته است اما مهمتر از آن اين است كه اين شخصيت برجسته حامل ارزشها و هنجارهائي است كه براي جنس بشريت مفيد و ارزشمند است و براي تمام انسان ها در تمام جغرافياي هستي و براي همه ي زمان ها داراي پيام مي باشد و اين ويژگي به جهت اتصال مولانا به ساحت قرآن و پيامبر(ص ) است .
او تصريح كرد ساخت اين فيلم مي تواند غير از ابلاغ پيام معنوي مولانا به جهان بشري ، زمينه هاي مناسبي براي همكاري هاي ايران و تركيه و عوامل هنري در دو كشور باشد .
چليك كنات نيز در اين ديدار با معرفي مراد اصلان به عنوان يك هنرمند فيلم ساز تركيه اي؛ با اشاره به فعاليت هاي سينمائي اصلان ازعلاقمندي وي به توليد فيلم مشترك در خصوص مولانا سخن گفت .
مراد اصلان هم گفت: به باوري وي نيز مولانا شخصيتي فرا جغرافيائي و فرازماني است و مولانا متعلق به بشريت است و ساخت اين فيلم نصيب و روزي كسي است كه مولانا به او عطف توجهي كرده باشد؛ زمان ها گذشته و خيلي ها من جمله من بارها اراده كرديم اما نشده است و اگر امروز بدنبال اين كار هستيم لطف مولانا است و انتخاب و همراهي و ياري اوست .
مراد اصلان معتقد است مي توان كارارزشمندي به ثمر رساند ؛ بدين جهت نبايد كاري كوچك براي مولانا تنظيم كرد بايد كاري بزرگ مثل كار مصطفي عقاد بر روي پرده برد. در انتها وي از آمادگي كامل خويش براي همكاري با ايران در پروژه ها خبر داد .
صفرخاني با تاكيد بر اينكه كار بايد متناسب با كيفيت و جذاب براي مخاطب بين المللي باشد، گفت: سينماي ايران خوشبختانه عوامل هنري و كارگردانان بنام داشته و آثار ارزشمندي توليد مي كنند و مي توانند در اين موضوع حضورمناسبي داشته باشند.
او ابراز اميدواري كرد با همكاري و همفكري يكديگر كارهاي ارزشمند و فاخر توليد و فرهنگ و ارزشهاي مشترك را در قالب هنر هفتم به نمايش گذاشت .
خاورم/2011**1488 **1599

سرخط اخبار جهان