قشم در نوروز 95 خدمات گردشگري استاندارد به مسافران ارايه مي كند

قشم- ايرنا- با نزديك شدن به ساعات پاياني سال 94 و آغاز فصل جديد مسافرت ها در كشور، ايرناي قشم نخستين ميزگرد تخصصي با محوريت گردشگري در اين جزيره را برگزار و زيرساخت هاي توسعه يافته قشم در طول سال را بررسي كرد.

در اين ميزگرد پنج تن از مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم ديدگاه ها و دستاوردهاي يك ساله خود در عرصه هاي مختلف و مرتبط با گردشگري را بيان و به تبيين برنامه هاي اين سازمان براي نوروز 95 پرداختند.
احمد رئيسي معاون فني و عمراني، عبدالجواد كمالي مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، شريف شريفي نژاد مدير امور شهري، مرتضي شيخ زاده مدير روابط عمومي و امور بين الملل و محمد پورعلي مهمانان حاضر در اين ميزگرد بودند.
معاون فني و عمراني سازمان منطقه آزاد قشم در اين ميزگرد خبري، گفت: توسعه خدمات حوزه عمران در بخش جاده هاي درون و برون شهري و همچنين جاده هاي دسترسي به مسيرهاي دريايي و هوايي، مهمترين محورهاي توسعه قشم براي سال 95 است كه با عزم جهادي دنبال مي شود.
احمد رئيسي اضافه كرد: در اين بخش با توجه به سياست گذاري مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، 118 كيلومتر محور برون شهري جزيره روكش آسفالت و ترميم شد و اميدواريم اين خدمات به كاهش تصادفات جاده اي و ارتقاي سلامت سفرها منجر شود.
وي ادامه داد: طرح آسفالت جاده هاي قشم در محور سه راهي دلگشا تا ساختمان شماره 2 سازمان منطقه آزاد در شهر درگهان، ساحل شرقي شهر قشم حدفاصل اسكله هاي بهمن تا شهيد ذاكري با هدف كاهش بارترافيكي شهر و همچنين آسفالت محور روستاي زيرانگ كه شمال و جنوب قشم را به هم وصل مي كند، از ديگر اقدام هاي معاونت عمراني سازمان با نزديك شدن به ايام نوروز 95 است.

*** محورهاي درون روستايي آسفالت شد/فرودگاه قشم توسعه مي يابد
وي از آسفالت محورهاي درون روستايي جزيره قشم به عنوان بخش ديگري از خدمات سازمان منطقه آزاد قشم با هدف توسعه متوازن در جزيره نام برد و گفت: به جز برخي روستاها همچون باسعيدو، مرادي، گوري و دولالب در غرب جزيره، خدمات آسفالت محورهاي درون روستايي در مابقي روستاها انجام شده است.
رئيسي از طرح توسعه فرودگاه بين المللي قشم به عنوان يكي ديگر از برنامه هاي مورد تاكيد مديرعامل سازمان منطقه آزاد نام برد و گفت: توسعه سالن ترانزيت فرودگاه، ساخت برج جديد مراقبت و ساختمان تكنيكال بلاك يا ساختمان پشتيباني برج مراقبت اين فرودگاه كه از نيمه دوم سال 94 آغاز شده است نيز با جديدت دنبال مي شود.
وي با اعلام اينكه فندانسيون سالن ترانزيت فرودگاه بين المللي قشم به پايان يافته و هم اينك به مرحله ستون گذاري رسيده است، گفت: با توجه به تحولاتي كه در حوزه سرمايه گذاري كشور به ويژه قشم پيش بيني مي شود، توسعه اين فرودگاه بسيار مهم و حائز اهميت است.

*** توسعه بنادر دريايي قشم در دستور كار
به گفته معاون فني و عمراني سازمان منطقه آزاد قشم، سالن مسافري شهر درگهان و محوطه سازي و نصب پانتون هاي اين مجموعه با كمك مسئولان اداره بندر سازمان منطقه آزاد قشم با هدف انتقال مسافران از درگهان به بندرعباس و بالعكس آماده شده است.
وي اظهار كرد: فعاليت اين اسكله به استقرار نيروهاي گمرك ايران براي ارائه خدمات گمركي بستگي دارد و اميدواريم در آينده نزديك شاهد فعاليت كاري اين مجموعه باشيم.
رئيسي به تفاهم نامه خط كشتيراني بين قشم و عمان اشاره كرد و گفت: با توجه به اقدامات عمراني انجام شده در اسكله بهمن شهر قشم، انتظار مي رود سال 95 بندر بهمن به اسكله ويژه مسافران داخلي و خارجي تبديل شود.
وي گفت: براساس پيشنهادي كه به مديرعاممل سازمان منطقه آزاد قشم ارائه شده است، احتمال مي رود اسكله شهيد ذاكري قشم به يك اسكله تفريحي تبديل شود و عمليات باري فعالان اقتصادي نيز به جاي اسكله بهمن از طريق اسكله كاوه صورت گيرد.
معاون فني و عمراني سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با انتقال حوزه بار فعالان اقتصادي به اسكله كاوه، حجم بار ترافيكي شهر قشم نيز با جلوگيري از تردد ماشين هاي سنگين از جمله تريلرهاي ويژه حمل كالا از بندر بهمن، كاهش چشمگيري مي يابد.

*** آماده سازي رينگ دور شهر قشم
آماده سازي رينگ دور شهر قشم با ايجاد بلوار هرمز در ساحل شرقي شهر حدفاصل بين اسلكله بهمن و اسكله شهيد ذاكري - كه باعث كاهش بارترافيكي اين شهر مي شود - از ديگر موضوعاتي بود كه معاون فني و عمراني سازمان منطقه آزاد قشم به آن اشاره كرد.
رئيسي يادآوري كرد: با حذف اتاقك هاي صيادي در اين مسير و ساخت بلوار هرمز و آسفالت بخش اعظم آن، شرايط ويژه اي براي استفاده از اين فضا كه اشارف كاملي به آب هاي نيلگون خليج فارس دارد، براي مسافران نوروزي فراهم شده است.

*** طرح جامع شبكه ارتباطي راه هاي جزيره قشم
وي به برنامه ايجاد بزرگراه در بخش جنوب و شمال جزيره تا فرودگاه بين المللي قشم و از فرودگاه تا روستاي باسعيدو در غرب جزيره اشاره كرد و گفت: مطالعات اين طرح ها آماده شده است و از سال 95 بخش اجرايي آن آغاز مي شود.
معاون فني و عمراني سازمان منطقه آزاد قشم از عريض كردن و بهسازي باند رفت و برگشت در مسير ساحل جنوبي و مسير شمالي از شهر درگهان تا فرودگاه قشم و بندر تاريخي لافت به عنوان برنامه هاي عمراني در دست اقدام اين معاونت نام برد.
به گفته وي، ايجاد بزرگراه در بخش غربي جزيره كه بخش مهمي از ژئوسايت هاي ژئوپارك قشم در اين مسير قرار دارد، علاوه به تقويت حوزه گردشگري در اين بخش نظر سرمايه گذاران بومي در غرب جزيره را نيز براي فعاليت هاي اقتصادي در اين منطقه افزايش مي دهد.

*** قشم كانون مسابقات ورزشي مي شود
رئيسي با بيان اينكه با توسعه زيرساخت هاي ورزشي قشم، اين جزيره به كانون مسابقات ورزشي تبديل مي شود، اظهار كرد: پس از برگزاري مسابقات فوتبال هنرمندان جهان در ورزشگاه تختي قشم كه با اقبال عمومي همراه شد، مديرعامل سازمان منطقه آزاد بر تكميل ورزشگاه نيمه تمام سام و زال شهر تاكيد كرده است.
وي ادامه داد: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده پيش بيني مي شود ورزشگاه 5 هزار نفري سام و زال شهر قشم تا پاياين سال 95 به بهره برداري برسد.

***توسعه فضاي سبز قشم در دستور كار
طرح حفظ و نگهداري فضاي سبز قشم از ديگر موضوعاتي بود كه معاون فني و عمراني منطقه آزاد قشم در مورد آن گفت و افزود: طرح تحقيقاتي توسعه فضاي سبز جزيره با مشاركت پژوهشكده محيط هاي خشك دانشگاه فردوسي مشهد آغاز شده و با شناسايي گونه هاي سازگار با محيط آب و هوايي اين منطقه تصميم جدي به سرسبز كردن قشم گرفته شده است.
وي گفت: براساس تحقيقات انجام شده قرار است از سال 95 با كاشت گونه هايي كه به آب كم و يا آن دسته از گونه هاي گياهي كه با آب شور امكان رشد و نمو دارند سرتاسر جزيره قشم را سرسبز كنيم.

***تثبيت قشم به عنوان قطب مهم گردشگري
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سازمان منطقه آزاد قشم نيز در اين نشست به موضوعات مهم حوزه گردشگري و تحولاتي كه از ابتداي امسال در اين صنعت ايجاد شده است، پرداخت.
عبدالجواد كمالي گفت: سفر رييس جمهوري دولت يازدهم در نوروز 94 به اين جزيره و تاكيد وي به ايجاد تحول در حوزه گردشگري سبب شد تا قشم به عنوان قطب مهم گردشگري كشور تثبيت و شناخته شود.
وي افزود: مردم ايران از قشم به عنوان سرزمين عجايب هفتگانه خليج فارس ياد مي كنند و اين در شرايطي است كه هنوز از بخشي از اين جاذبه ها از جمله غار نمكدان، تنگه چاهكوه، دلفين هاي هنگام و جنگل دريايي حرا در حد و اندازه هاي مطلوب استفاده نشده است.

*** آماده سازي زيرساخت هاي گردشگري
وي گفت: با آسفالت راه ها و ساخت فضاهاي مناسب در برخي از ژئوسايت هاي تنها ژئوپارك خاور ميانه در قشم، امكانات مناسبي براي استفاده مردم از ظرفيت هاي ويژه صنعت گردشگري اين جزيرره آماده كرده ايم.
به گفته مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سازمان منطقه آزاد قشم، غار نمكي قشم به عنوان طولاني ترين غار نمكي جهان با ايجاد زيرساخت هاي مورد نياز مي تواند به يكي از مهمترين مراكز گردشگري تبديل شود كه از اولويت هاي برنامه هاي اين مديريت در سال آينده به شمار مي رود.
***«ارتقاي كيفيت خدمات» شعار نوروز 95 قشم
وي با اعلام اينكه مبناي كار ما در نوروز 95 براساس دستور مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، ايجاد امكانات رفاهي و آماده سازي زيرساخت ها بود، اظهار كرد: شعار نوروزي امسال ستاد تسهيلات سفرهاي قشم نيز با عنوان «ارتقاي كيفيت خدمات» انتخاب شده است.
كمالي ادامه داد: با تلاش بخش هاي مختلف سازمان منطقه آزاد قشم، خوشبختانه به بخش مهمي از فرايند سياست هاي ترسيم شده اين سازمان در حوزه ارتقاي كيفيت خدمات دست يافته ايم و اطمينان داريم نوروز 95 براي مسافران جزيره با دوره هاي قبل بسيار متفاوت خواهد بود.
وي گفت: با تكميل طرح جامع گردشگري در جزيره قشم به طور حتم در نوروز سال آتي امكانات سفر به قشم و استفاده گردشگران از ظرفيت هاي اين صنعت در حد استاندارد به آنان ارائه مي شود.
*** تقويت حوزه اقتصادي جوامع محلي جزيره قشم
تقويت حوزه اقتصادي جوامع محلي جزيره قشم با ايجاد اشتغال در صنعت گردشگري از ديگر موضوعات مورد بحث مديركل گردشگري سازمان منطقه آزاد بود.
در اين خصوص كمالي گفت: طرح تحقيقاتي ايجاد اشتغال در روستاها با هدف كمك به اقتصاد خانواده از سال 93 در دستور كار قرار گرفت و هم اينك بيشتر بوميان جزيره براين باورند كه با استفاده از فرصت هاي صنعت گردشگري به معاش خانواده خود كمك كنند.

*** كسب درآمد از كاشانه هاي مهمان مورد تاكيد است
وي گفت: سازمان منطقه آزاد قشم طرح ايجاد كاشانه هاي مهمان در تمام روستاهاي قشم به ويژه روستاهايي كه در كنار ژئوسايت هاي ژئوپارك قرار دارند، تعريف كرده است.
كمالي افزود: درآمد بعضي از كاشانه هاي مهمان در روستاهاي غرب جزيره در حد و اندازه هتل هاي سه ستاره ارزيابي مي شود.
وي ادامه داد: حدود 30 كاشانه مهمان در روستاهاي گورزين، طبل، سهيلي، دهخدا، شيب دراز، چاهو شرقي، سلخ و چند روستاي ديگر غرب جزيره ايجاد شده است و در كنار محل اقامتگاه گردشگران، غذاهاي بومي و صنايع دستي هنرمندان جزيره نيز به مسافران ارائه مي شود.

***ايجاد سايت شتر سواري و سواركاري در قشم
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به سابقه طولاني پرورش شتر در جزيره قشم، گفت: ايجاد پيست مسابقات شترسواري در روستاي گورزين جزيره قشم با توجه به علاقمندي كشورهاي حاشيه خليج فارس مي تواند فرصت مناسبي را براي برگزاري اين مسابقات در اين جزيره به دنبال داشته باشد.
وي گفت: برگزاري مسابقات شترسواري نقش مهمي در تقويت حوزه اقتصادي مردم روستاهاي جزيره قشم دارد و سال 95 شاهد برگزاري اين مسابقات در پيست شترسواري گورزين خواهيم بود.
ايجاد باشگاه سواركاري به عنوان يكي از ورزش هاي مورد علاقه جوانان از ديگر موضوعاتي بود كه كمالي به آن اشاره كرد و گفت: محل پيست سواركاري با حضور دبير فدراسيون اين ورزش و تني چند از باشگاه داران كشور انتخاب شده و سال 95 پيست سواركاري قشم نيز به بهره برداري مي رسد.

*** پيست سافاري قشم آماده ارايه خدمات به گردشگران نوروزي
كمالي بهره برداري از پيست سافاري قشم را از ديگر اقدامات سازمان براي توسعه گردشگري جزيره دانست و گفت: اين پيست آماده ارايه خدمات به مسافران و ورزشكاران در نوروز 95 است.
وي با اشاره به استقبال خوب ورزشكاران استان هاي مختلف كشور از اين پيست، افزود: در نوروز سال آتي مي توان در مسابقات سافاري، اتوموبيلراني آفرود و موتور كراس را در اين پيست برگزار كرد.

*** شناورهاي تفريحات دريايي قشم افزايش مي ياببد
وي از فعاليت شناورهاي تفريحات دريايي در ايام نوروز از جمله شناور كف شيشه اي به عنوان فرصتي مناسب براي تفريحات دريايي نام برد.
كمالي اضافه كرد: اجراي موسيقي زنده و پذيرايي با غذاهاي دريايي بر روي شناورها، شور و حال سفر به جزيره قشم را افزايش مي دهد.

*** احياي صنعت پارچه بافي و توليد زيورآلات در قشم
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سازمان منطقه آزاد قشم گفت: صنعت پارچه بافي در قشم با داشتن سابقه ديرينه در كنار صنعت گليم بافي با هدف كسب درآمد براي جوامع محلي با برگزاري دوره هاي آموزشي آغاز شده است.
وي افزود: شماري از بانوان روستاي گورزين در قشم به عنوان مربي، صنعت پارچه بافي را به عنوان پايلوت اين صنعت در روستاي خود آغاز كرده اند و در كنار آن گليم بافي و خياطي را به علاقمندان آموزش مي دهند.
كمالي ادامه داد: با توجه به آموزش هاي متعددي كه از سوي سازمان منطقه آزاد قشم با هدف ارتقاي سطح كيفي محصولات براي علاقمندان برگزار شده، توليدات پارچه، گليم، زيورآلات در سطح فاخر براي صادرات در اين جزيره توليد مي شود.
وي گفت: زيورآلات، سنگ هاي قيمتي و جواهرات توليد شده توسط دستان هنرمند بانوان جزيره هنگام نيز مولفه هاي استانداردي براي صادرات دارند.

*** تحول جهادي در حوزه فضاي سبز قشم
مدير امور شهري سازمان منطقه آزاد قشم نيز در اين ميزگرد خبري از قشم به عنوان مهمترين منطقه آزاد كشور و حتي شهرهاي جنوبي ايران در حوزه توسعه فضاي سبز خبر داد و گفت: عملي شدن اين رويكرد شرايط مناسبي براي توسعه گردشگري جزيره در نوروز 95 فراهم كرده است.
شريف شريف نژاد گفت: عليرغم كمبود آب شيرين و بارش باران در قشم، حجم فضاهاي ايجاد شده در بخش فضاي سبز اين جزيره در مقايسه با ديگر مناطق آزاد كشور و شهرهاي جنوبي قابل مقايسه نيست.
وي ادامه داد: كاشت 500 نفر نخل در شهرهاي قشم، درگهان و سوزا و درختان زيباي نارگيل و حجم بالاي كاشت گل هاي زينتي و فصلي به ويژه در مبادي ورودي جزيره، چهره قشم را نسبت به سال هاي گذشته دگرگون كرده است.
وي با اعلام اينكه هم اينك چهار هزار و 800 نفر نخل و دو هزار و 500 درخت نارگيل در نقاط مختلف جزيره قشم وجود دارد، گفت: با كاشت چهار هزار و 500 نفر نخل ديگر در نقاط مختلف جزيره، شرايط ويژه اي در حوزه فضاي سبز قشم ايجاد مي شود.

*** ميدان گلدن سيتي به فرشي از گل تبديل شده است
شريف نژاد ادامه داد: 25 هزار نشاء از انواع گل هاي زينتي و فصلي در آستانه نوروز 95 در ميدان گلدن سيتي شهر قشم كاشته شده است به طوري كه مسافران با نزديك شدن به اين ميدان، فرش از گلي را مقابل ديدگان خود مي بينند.
وي گفت: مسافران و گردشگران نوروزي نقش مهمي در حفظ و نگهداري فضاهاي سبز دارند و بايد اين رويكرد به عنوان يك فرهنگ عمومي در جامعه دنبال شود.

*** نصب نمادهاي بومي و نورپردازي در مبادي ورودي قشم
وي گفت: نمادهي بومي زيبايي از دلفين ها، امواج دريا، ماهي ها، بادگيرها و لك لك ها كه با فرهنگ مردم قشم سازگار است، در مبادي ورودي و نقاط مختلف شهر نصب شده است.
شريفي نژاد ادامه داد: 160 پروژكتور در چند نقطه قشم از جمله در ورودي شهر، مقابل باغ موزه گياهشناشي نصب شده است كه شب هنگام، جلوه اي زيبا به فضاي سبز اين منطقه مي دهد.

*** كمپ پارك ها، پارك هاي جديد جزيره قشم مي شوند
به گفته مدير امور شهري سازمان منطقه آزاد قشم، كمپ پارك هاي قشم كه به دستور رئيس جمهوري دولت تدبير و اميد در نقاط مختلف جزيره ساخته شده است، پس از تعطيلات نوروزي، به عنوان پارك در اختيار مردم قرار مي گيرد و مي توان از آنها به عنوان پارك و فضاي تفريحي استفاده كرد.
وي با اعلام اينكه نيروهاي خدمات رسان شهري تا پايان تعطيلات نوروزي در نقاط مختلف جزيره در آماده باش كامل بسر مي برند، گفت: براي نخستين بار بيش از 250 نيروي انساني با 17 دستگاه خودرو ويژه خدمات شهري در قشم و درگهان به مسافران نوروزي خدمات ارايه مي كنند.
به گفته شريف نژاد، نيروهاي خدماتي در جاده ها، اسكله ها، فرودگاه قشم، كمپ پارك ها و سايت هاي گردشگري جزيره مستقر شده اند و براي نخستين بار با افزايش نيروهاي آتش نشاني و خريد سه دستگاه ماشين آلات پيشرفته، اين حوزه آماده ارائه خدمات در مواقع ضروري با بالاترين سطح كيفيت است.

*** ايجاد 750 چشمه سرويس بهداشتي در شهرهاي قشم و درگهان
وي با اشاره به حجم بالاي تردد مسافران در شهرهاي قشم و درگهان و استقرار بخش عظيمي از آنان در پارك ها، كمپ پارك ها و خيابان ها، گفت: براي ارتقاء خدمات رساني، 750 چشمه سرويس بهداشتي سيار و ثابت در نقاط مختلف اين دو شهر با هدف رفاه حال مسافران نوروزي ايجاد شده است.

***افزايش 40 درصدي گلكاري در جزيره قشم
رئيس گروه فضاي شهري سازمان منطقه آزاد قشم نيز در اين ميزگرد با اشاره به برنامه هاي اين بخش براي نوروز 95، از افزايش 30 تا 40 درصدي گلكاري در اين جزيره خبر داد.
محمد پور علي با بيان اينكه در چند سال گذشته طرحي براي توسعه فضاي سبز قشم اجرا نشده است، افزود: با تاكيدات ويژه مديرعامل سازمان، تحرك جدي در بخش فضاي سبز سراسر جزيره آغاز شده است.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه قشم يك جزيره گردشگري و منطقه آزاد شناخته مي شود، مسافران دوست دارند تفاوت اين جزيره با ديگر نقاط را مشاهده كنند و اين موضوع بر شتاب گيري روند اجرايي طرح هاي فضاي سبز جزيره افزوده است.
پورعلي اضافه كرد: از طرف ديگر با توجه به اينكه درخت نخل با فرهنگ بومي اين خطه از كشورمان عجين شده است، تاكنون بيش از 500 نفر نخل در جزيره كاشته شده است كه اين تعداد به 550 نفر نخل افزايش مي يابد.
وي زيباسازي فضاي كمپ هاي جديد گردشگري قشم با كاشت انبود درختان نارگيل و گل را از ديگر اقدامات سازمان منطقه آزاد قشم براي ارتقاء خدمات دهي به گردشگران نوروزي اعلام كرد.
رئيس گروه فضاي شهري سازمان منطقه آزاد قشم يادآوري كرد: آب مورد نياز فضاي سبز قشم از طريق پساب توليد شده در تصفيه خانه هاي جزيره تامين مي شود.
پورعلي اضافه كرد: اين در حالي است كه تا پيش از اين روزانه 800 تا 900 مترمكعب پساب قشم بدون استفاده بود و امروز به سمت فضاي سبز قشم هدايت مي شود.

***قشم الكترونيكي در دسترس مسافران نوروزي
مدير روابط عمومي و امور بين الملل سازمان منطقه آزاد قشم نيز در اين ميزگرد گفت: با به روز رساني و تغييرات اساسي پرتال سازمان منطقه آزاد قشم و اضافه شدن پرتال گردشگري تخصصي به آن، قشم الكترونيكي در دسترس مسافران نوروزي قرار گرفته است.
مرتضي شيخ زاده اضافه كرد: در سامانه جديد شماره تمامي آژانس ها، هتل ها، مساجد، تعميرگاه ها، داروخانه ها، شماره هاي ضروري، بانك ها، پمپ بنزين ها، اطلاعات مسيرها، تفرجگاه ها، مكان هاي اقامتي و حتي متوليان مساجد نيز منتشر شده است تا در ايام نوروز بتوان خدمات خوبي به گردشگران ارايه كرد.
وي اضافه كرد: تلاش داشته ايم كه در حوزه الكترونيكي خدمات جامعي به مردم ارايه كنيم تا مسافران پيش از سفر به اين جزيره، اطلاعات كافي از ظرفيت ها و خدمات گردشگري قشم دريافت كنند.
وي از تهيه و انتشار بانك جامع اطلاعاتي جزيره قشم در پرتال سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد و گفت: اطلاعات اين بانك هر لحظه به روز رساني مي شود.
شيخ زاده گفت: در شبكه هاي سراسري صدا و سيما نيز برنامه هاي جامعي براي معرفي ظرفيت هاي گردشگري قشم تهيه شده است كه در ايام نوروز به روي آنتن مي رود.
وي با بيان اينكه جزيره قشم به عنوان يكي از مقصدهاي مهم گردشگري كشور معرفي مي شود، افزود: به عنوان يك منطقه پيشتاز، تيزري با محوريت زيبايي هاي ايران تهيه و به سازمان صدا و سيما ارايه كرده ايم كه در آن سفر در داخل كشور به مردم پيشنهاد مي شود.
مدير روابط عمومي و امور بين الملل سازمان منطقه آزاد قشم اضافه كرد: در حوزه رسانه هاي استاني صدا و سيما نيز قراردادي با راديو و سيماي خليج فارس امضاء شده است و براي نخستين بار راديو خليج فارس در قشم مستقر مي شود و به پخش برنامه هايي با محتواي گردشگري قشم مي پردازد.
شيخ زاده ادامه داد: در كنار اين طرح ها، با راديو جوان نيز پروتكلي امضا شده است تا گزارش هاي پنج دقيقه اي تحت عنوان «بوم بهاري» به صورت روزانه از اين راديو پخش شود.
وي اظهار كر: راديو ايران نيز در ويژه برنامه هايي همچون «ايران شهر»، «هواي تازه» و «خوش به حال روزگار» جاذبه ها و اطلاعات گردشگري قشم را بيان مي كند.
وي افزود: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده، ويژه برنامه نوروزي مركز خليج فارس نيز از قشم پخش مي شود و برنامه عيدانه استان هرمزگان از قشم به روي آنتن مي رود.
شيخ زاده از برنامه ريزي دقيق و مدون براي استفاده از ظرفيت هاي بومي رسانه ها، خبرگزاري ها و نشريه هاي مكتوب جزيره قشم در ايام نوروز خبر داد.
وي ادامه داد: در اين چارچوب تلاش داريم از ظرفيت خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) قشم به ويژه در بخش ميزگردهاي خبري بهره ببريم.
شيخ زاده برگزاري مسابقه سفره هفت سين با هدف ايجاد شور و نشاط در جامعه و تحكيم روابط خانوادگي را از ديگر برنامه هاي روابط عمومي اين سازمان در ايام نوروز خبر دادو گفت: برندگان اين مسابقه به سفر مشهد مقدس اعزام مي شوند.
وي اضافه كرد: ارايه نقشه قشم با جزئيات كامل در سايت سازمان منطقه آزاد، انتشار بروشور اطلاع رساني الكترونيكي در اين سايت و راه اندازي برنامه اندرويدي تلفن همراه سازمان منطقه آزاد قشم از ديگر برنامه هاي روابط عمومي در اين ايام است.
جزيره قشم با حدود 117 هزار نفر جمعيت و يك هزار و 500 كيلومتر مربع وسعت، شامل 135 كيلومتر طول و عرض متوسط 14 كيلومتر در جنوب كشور و در ميان آب هاي نيلگون خليج فارس واقع شده و به تنهايي از 22 كشور جهان بزرگتر است.
اين جزيره با داشتن ظرفيت هاي مهم در حوزه هاي مختلف به ويژه گردشگري از جمله نخستين ژئوپارك بين المللي خاورميانه از امتياز ويژه در اقتصاد كشور برخوردار است و سالانه پذيراي ميليون ها مسافر و گردشگر داخلي و خارجي است كه مقصد خود را بازارها و ديدن جاذبه هاي طبيعي اين جزيره انتخاب مي كنند.
از طرف ديگر با سرد شدن هواي نقاط مختلف ايران در نيمه دوم سال، اين جزيره به دليل آب و هواي معتدل، پذيراي خيل گردشگر داخلي و خارجي است كه اوج اين سفرها را مي توان در تعطيلات نوروز مشاهده كرد.
گزارش از سعيد زارع كندجاني
2090/

سرخط اخبار استان‌ها